Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Výzva polície poškodeným i svedkom v kauze resocializačného centra

13. 09. 2016

znak_PZ

 Polícia oznamuje, že v súvislosti s vyšetrovaním prípadu v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante môžete kontaktovať priamo vyšetrovateľov PZ na telefónnych číslach:

+421 907 702 934

alebo

096 110 2601

 

Dianie v resocializačnom centre Čistý deň v Galante preveruje šesťčlenný vyšetrovací tím zriadený na Krajskom riaditeľstve PZ v Trnave. Na tlačovej konferencii v utorok 13. septembra 2016  to oznámil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

O vytvorení tímu na úrovni krajského odboru kriminálnej polície, ktorý je zložený z dvoch vyšetrovateľov a štyroch operatívnych pracovníkov bolo rozhodnuté v pondelok 12. septembra. Kriminalisti podľa policajného prezidenta preveria nové skutočnosti, na ktoré v blogu zverejnenom v piatok 9. septembra 2016 upozornila poslankyňa parlamentu Natália Blahová.

„Všetky tieto tvrdenia budú predmetom vyšetrovania a budeme v rámci tímu otvárať samostatné trestné stíhania podľa toho, ako budú vyhodnocované získavané dôkazy a na základe toho bude otvorených toľko trestných stíhaní, ako bude potrebné," ozrejmil prezident PZ Tibor Gašpar  s tým, že poznatky, ktoré prinesie vyšetrovanie, polícia poskytne ministerstvu práce, ktoré posudzuje akreditáciu galantského zariadenia.
Po oboznámení sa s blogom Blahovej vydal policajtom príkaz na návštevu resocializačného zriadenia. Potom, ako vyplynulo, že jeho osadenstvo je na pobyte v Chorvátsku zaangažoval policajného pridelenca v tejto krajine. Klienti sú podľa policajného prezidenta v poriadku.
„Akonáhle by to tak nebolo, už by sme ich mali určite doma," vysvetlil. Informoval tiež, že cez víkend bola opätovne vypočutá matka Natálie, ktorá mala ako maloletá styk so zamestnancom centra.

Policajný prezident zrekapituloval doterajší postup polície v kauze. Nevylúčil pritom, že previerka, ktorú nariadila Generálna prokuratúra, môže priniesť potrebu obnoviť, alebo doplniť vyšetrovanie, ktoré bolo v minulosti zastavené. Zdôraznil však, že doterajšie rozhodnutia jeho podriadených vždy odobril dozorujúci prokurátor.
„Vyšetrovanie hodnotím tak, ako ho hodnotil dozorový prokurátor, ktorý v písomnej podobe napísal, že bolo zákonné a dôvodné. Nemám dôvod to hodnotiť ináč. Ja nie som ten orgán, ktorý to môže preskúmavať, ani dávať pokyny vyšetrovateľovi," uviedol Tibor Gašpar.
S maloletou Natáliou prišla polícia do kontaktu už predtým, ako nastúpila do resocializačného centra. Tibor Gašpar ozrejmil, že v roku 2014 preverovali jej trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu sexuálneho obťažovania, ku ktorému malo dôjsť v apríli 2014. „Dňa 28. novembra 2014 bolo trestné stíhanie prerušené z dôvodu nezistenia totožnosti páchateľa," priblížil.

V auguste 2015 polícia začala preverovať podnet matky Natálie, tentoraz ohľadom údajného sexuálneho násilia na jej dcére v resocializačnom centre. Polícia síce zdokumentovala pohlavný styk s maloletou v októbri 2014, podľa Tibora Gašpara však nebola preukázaná subjektívna stránka zavinenia vtedajšieho zamestnanca centra. Bývalý klient, ktorý pracoval v centre ako kuchár, vraj nevedel, že dievča má 14 rokov.

Polícia preverovala aj oznámenie matky Natálie z mája 2015. Šlo o skutok kvalifikovaný ako podozrenie zo znásilnenia až štyroch chovaniek zariadenia 23. apríla až 24. apríla 2015 na chate v okrese Považská Bystrica. Trestné stíhanie bolo 17. mája tohto roku zastavené z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Podľa Tibora Gašpara sa znásilnenie nepreukázalo, tri dievčatá vypovedali, že k nemu nedošlo, niektoré dokonca, že nepoznajú podozrivého.

Od 24. júna 2016prešetruje polícia podnet sociálnej kurátorky z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Piešťany, podľa ktorého mohlo dôjsť v rodine Natálie k týraniu blízkej a zverenej osoby. V posledných týždňoch matka Natálie podala opätovne trestné oznámenia voči sociálnej kurátorke pre jej nečinnosť a súčasne podanie na pracovníkov resocializačného centra.