Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

XV. majstrovstvá Slovenska policajných psov v klasickej kynológii 2011

13. 09. 2011

MS polpsy

Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru zorganizovalo minulý týždeň (od pondelka 5. septembra do štvrtka 8. septembra 2011.) už po 15. rok majstrovstvá Slovenska vo výkone policajných psov v klasickej kynológii v Malých Levároch. V kategórii družstiev zvíťazilo reprezentačné družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline (mjr. Anton Noga so psom Erdo, npráp. Oto Calík so psom Lasco, ppráp. Rastislav Klieštik so psom Nicco). Víťazný pohár v kategórii jednotlivcov získal npor. Juraj Kočar so psom Karlo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

Majstrovstvá Slovenska sú každoročne vrcholovou prezentáciou profesionálnej pripravenosti najlepších psovodov z jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Cieľom súťaže bolo porovnať stav a úroveň výcviku služobných psov jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Počas minulého týždňa predviedli policajti a ich policajní psi vysokú úroveň precíznej spolupráce a súhry. Dlhodobú, náročnú a tvrdú drezúru potvrdilo aj vysoké bodové hodnotenie, ktoré získali v jednotlivých kategóriách. Psovodi poňali súťaž veľmi vážne, sledovali si navzájom výkony a strážili si body za jednotlivé disciplíny, prebiehal tvrdý konkurenčný boj s výborne pripravenými služobnými psami.

Psovodi so svojimi psami si zmerali sily v troch disciplínach. A to poslušnosť, obranné práce a pachové práce. O víťazovi rozhodol najväčší počet dosiahnutých bodov zo všetkých disciplín. Novinkou v tejto tradičnej súťaži bola atraktívna disciplína, v ktorej služobné psy zadržiavali páchateľa v „ringovom obleku“. Hrýzli celé telo páchateľa resp. figuranta. Figurant, npor. Scherhaufer z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Galante, je držiteľom certifikátu na takýto spôsob výkonu služobných psov. Zaujímavosťou je aj to, že takýto certifikát majú na Slovensku len dvaja figuranti. Policajní psovodi so svojimi psami predviedli ostatným účastníkom súťaže a návštevníkom, ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh disciplínami, ako je vyhľadávanie ukrytej osoby, eskortovanie zadržaného, stráženie pri ohliadke osoby, zadržanie páchateľa, ochrana policajta.

Ocenenia víťazom osobne odovzdal viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel. Policajti - psovodi prijali ceny ako ďalšie uznanie ich práce zo strany najvyššieho vedenia Policajného zboru. Hosťami boli aj vydavateľ Kynologickej revue a na kontrolný výkon služobných psov sa prišla pozrieť aj odborná verejnosť. Riaditeľom súťaže bol zástupca riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Mgr. Branislav Diďák. Osobne dohliadal na organizáciu a priebeh súťaže.

V kategórii družstiev zvíťazilo reprezentačné družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline (mjr. Anton Noga so psom Erdo, npráp. Oto Calík so psom Lasco, ppráp. Rastislav Klieštik so psom Nicco). Reprezentačné družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici sa umiestnilo na druhej priečke (npor. Matej Paulenka so psom Penzo, npráp. Richard Kosztúr so psom Rex, npor. Marián Petrek so psom Buster). Na treťom mieste sa umiestnilo družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (npor. Juraj Kočar so psom Karlo, npráp. Jozef Jurčenko so psom Assan, npor. Vladimír Dvorský so psom Garro). Na štvrtom až ôsmom mieste sa umiestnili reprezentačné družstvá Krajských riaditeľstiev Policajného zboru v Košiciach, Nitre, Trenčíne, Trnave a Bratislave.

Víťazný pohár v kategórii jednotlivcov získal npor. Juraj Kočar so psom Karlo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. Na druhej priečke sa umiestnil ppráp. Rastislav Klieštik so psom Nicco z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Tretie miesto získal mjr. Anton Noga so psom Erdo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.