Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Z machinácií pri verejných súťažiach na ministerstve obrany ďalší obvinení

19. 09. 2011

logo

Vyšetrovanie v prípadoch nezákonných postupov pri verejných obstarávaniach na ministerstve obrany naďalej pokračuje. Vyšetrovateľ na základe zistených skutočností postupne obvinil ďalšie osoby. Ide o deväť podnikateľov, ktorí boli prostredníctvom už obvineného Miroslava D. zvýhodnení pred ostatnými spoločnosťami pri verejnom obstarávaní. Podnikateľom obvineným z machinácie pri verejnom obstarávaní a podplácania hrozí väzenie až 12 rokov.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii minulý rok v auguste obvinil podnikateľa Miroslava D. z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Obvinení sú aj dvaja bývalí funkcionári ministerstva obrany zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a machinácie pri verejnom obstarávaní. Polícia zistila, že v období od júla 2009 do júla 2010 zneužívali svoje postavenie a obchádzali zákonný spôsob verejnej súťaže. Podmienky štátnych zákaziek nastavili tak, aby ich mohli prideliť vopred dohodnutým súkromným spoločnostiam. Obaja riaditelia v tom čase komunikovali s uchádzačmi do súťaže prostredníctvom podnikateľa Miroslava D. Spoločnosti tak vedeli, že majú cenové ponuky úmyselne nadhodnotiť a zmanipulovať. Následne sa víťazom stala určená spoločnosť. Takýmto konaním došlo k ovplyvňovaniu verejných obstarávaní a k ich nadhodnoteniu v rezorte ministerstva obrany v celkovom rozsahu najmenej 1.730.000 eur. Jeden z bývalých riaditeľov je tiež obvinený aj preto, že žiadal a prijal úplatok vo výške 3.300 eur od uchádzača súťaže. Za 3.300 eur uchádzačovi sľúbil, že jeho spoločnosť vyhrá i napriek tomu, že nebude spĺňať podmienky.

Vyšetrovanie však týmito obvineniami neskončilo. Vyšetrovateľ na základe zistených skutočností postupne obvinil ďalšie osoby zainteresované do podozrenia z machinácií pri verejných obstarávaniach na ministerstve obrany. Predstavitelia súkromných spoločností sú obvinení aj z podplácania. Polícia zadokumentovala úplatky v hodnote viac ako 67 tisíc eur, ktoré podnikatelia ponúkli a za vybavenie zákazky odovzdali Miroslavovi D. Podnikateľom v prípade uznania viny za machinácie pri verejnom obstarávaní a podplácaní hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Stíhaní sú na slobode. Počet obvinených ešte stále nie je konečný. Vyšetrovanie naďalej pokračuje.