Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Za 20 eurové úplatky hrozí lekárovi až osem ročné väzenie

13. 06. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie korupcie v prípade praktického lekára pre dospelých z Čaklova. Prokurátorovi navrhuje obžalovať Hassana B. z prijímania úplatku. Lekárovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Podľa policajných zistení 40-ročný lekár mal prijímať od pacientov úplatky vo forme finančnej hotovosti v rôznych sumách od dvoch do 20 eur. Na požiadanie mal vystavovať za úplatky potvrdenia o práceneschopnosti dokonca aj takým osobám, ktoré sa vôbec nedostavili na vyšetrenie do ambulancie. Išlo najmä o rodinných príslušníkov tých pacientov, ktorí mu ponúkli úplatok. To bol aj prípad 49-ročnej ženy, ktorá vybavila potvrdenie o práceneschopnosti pre ďalšie dve osoby za úplatok 20 eur.

Lekár bol v rámci okresu Vranov nad Topľou na poprednom mieste v počte vystavených dočasných práceneschopností vedenej Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Svojím konaním, získajúc vlastný prospech, umožňoval iným osobám zneužívať sociálny systém štátu. Vzhľadom k tomu, že niektoré zdravé osoby predkladali PéeNky Sociálnej poisťovni, boli neoprávnene oslobodené od platenia odvodov v príslušnom kalendárnom mesiaci. Takáto forma korupcie znižuje príjmy a zvyšuje výdavky Sociálnej poisťovne, teda štátu. Ide najmä o prípady „pacientov“ živnostníkov, ktorí predložením takto vystaveného lekárskeho potvrdenia o práceneschopnosti, ušetrili približne 145 eur, zároveň im vznikol nárok na dávky z nemocenského poistenia, čo je asi 250 eur.

V priebehu vyšetrovania vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii odbor Východ rozšíril obvinenie Hassana B. z piatich skutkov prijímania úplatkov na desať. Hrozí mu trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaný je na slobode. Vyšetrovanie bolo ukončené návrhom na podanie obžaloby. Vyšetrovateľ rozšíril aj obvinenie z trestného činu podplácania z päť na desať osôb. Hrozí im trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V týchto prípadoch vyšetrovateľ už tiež ukončil vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby a v niektorých prípadoch navrhol začatie konania o dohode o vine a treste.