Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Za drogovú trestnú činnosť hrozí Holanďanovi na Slovensku až 25 rokov

22. 05. 2012

znak PZ SR

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil občana Holandského kráľovstva Silvestra Gordona V. z drogovej trestnej činnosti. Polícia pred pár dňami v jeho súkromnej spoločnosti v Lučenci zaistila viac ako 1,4 ton psychotropnej látky gammabutyrolacton (GBL). Slovenská polícia tak zabránila distribúcii nebezpečnej drogy, ktorej odhadovaná hodnota na čiernom trhu je do 4,2 miliónov eur, v Západnej a Strednej Európe. Nakoľko Holanďan skutok spáchal vo veľkom rozsahu, v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov. 47-ročný Silvester Gordon V. je z drogovej trestnej činnosti obvinený aj v Belgicku. Podľa policajných zistení sa zdržiava na území Holandského kráľovstva. Z tohto dôvodu budú zo strany polície a justičných orgánov Slovenskej republiky v spolupráci s partnerskými službami Belgicka a Holandska prijaté opatrenia smerujúce k zadržaniu menovaného.

Policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite v úzkej spolupráci s Kriminálnym úradom finančnej správy zistili, že cez súkromnú spoločnosť v Lučenci patriacu občanovi Holandska, ktorej predmetom podnikania bolo obchodovanie s chemickými preparátmi, tiež vývoj a výroba hnojív, boli na územie Slovenska dovážané látky deklarované ako preparáty na výrobu hnojív. Na naše územie prichádzali prevažne z krajín Ázie a následne putovali do krajín Západnej Európy, ako jedlý olej alebo poľnohospodárske hnojivá. Prostredníctvom Europolu polícia informovala dotknuté partnerské orgány v krajinách kam boli látky, podľa zistení slovenskej polície, vyvážané. Aj na základe uvedených informácií zo slovenskej strany, policajné orgány v Belgicku odhalili laboratórium na výrobu amfetamínu.

Začiatkom mája aj slovenská polícia zaistila v priestoroch firmy patriacej Holanďanovi rôzne chemické preparáty, listinné dôkazy, návody na výrobu omamných látok, zariadenie na výrobu tabliet a ďalší materiál nasvedčujúci prepojenie s laboratóriom odhaleným v Belgicku. Za dômyselne ukrytou dvojitou stenou policajti odhalili laboratórium slúžiace na výrobu drog. Policajti ďalej zaistili viac ako 1,4 tony chemickej látky v kovových bareloch s označením gammabutyrolacton (GBL). V priebehu vyšetrovania expertízne skúmanie potvrdilo, že zaistená látka GBL je psychotropná látka zaradená v III. skupine zoznamu omamných a psychotropných látok. Zo zaisteného a zatiaľ preskúmaného množstva by bolo možné podľa znaleckého posudku pripraviť 1,5 milióna jednorazových dávok. Hodnota tejto drogy, na čiernom trhu predávanej ako „tekutá extáza“ sa pohybuje až do 4,2 miliónov eur.

Konateľa a majiteľa spoločnosti, Holanďana Silvestra Gordona V. vyšetrovateľ obvinil zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. V súčasnosti kriminalisticko-expertízny ústav polície skúma veľké množstvo chemických látok, vybavenie laboratória, pomôcky na výrobu drog a ďalšie dôkazy zaistené v rámci vykonaných domových prehliadok a prehliadok iných priestorov.