Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Za falošný občiansky preukaz obvinený aj z prevádzačstva

28. 06. 2012

znak PZ SR

Hung N. občan Slovenskej republiky, pôvodom z Vietnamu čelí okrem obvinenia z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny aj obvineniu z trestného činu prevádzačstva. Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ho zadržali po zistení, že mal zabezpečiť falzifikát občianskeho preukazu Číňanke, a tým jej zároveň umožniť neoprávnené zotrvanie na území Slovenskej republiky. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Stíhaný je na slobode.

Začiatkom júna tohto roka policajná hliadka zistila pri cestnej kontrole falošný občiansky preukaz. Na dokladovanie svojej totožnosti a oprávnenosti pobytu na území Slovenskej republiky sa ním preukázala 24-ročná Shuangli Z. Polícia začala okamžite konať. Ženu obvinili z prečinu falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Polícia tiež zistila, že Shuangli Z. je štátnou občiankou Číny a na našom území sa zdržiavala bez povolenia na pobyt. Do 48 hodín bola mladá žena právoplatne odsúdená, súd jej určil vyhostenie z územia Slovenskej republiky na päť rokov.

Polícia pri zisťovaní okolností zadováženia si falošného dokladu totožnosti odhalila 36-ročného Hunga N. z okresu Žarnovica. Muž pôvodom z Vietnamu mal žene zabezpečiť nepravý občiansky preukaz. Mal si zaobstarať fotografie a osobné údaje, na základe ktorých získala Číňanka falošný doklad totožnosti, ktorým sa preukazovala ako pravým. Za vyhotovenie dokladu mal žiadať Hung N. 2 tisíc eur, za sprostredkovanie 100 eur. Mladá Číňanka mu peniaze vyplatila.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru obvinil Hunga N. z trestného činu prevádzačstva v jednočinnom súbehu s prečinom falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej pečiatky formou spolupáchateľstva.