Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2022, streda
 

Za prvý mesiac zbraňovej amnestie občania odovzdali 204 nelegálne držaných zbraní

08. 12. 2020

zbraň v puzdre

V novembri odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 204 nelegálne držaných strelných zbraní a 3448 kusov streliva. Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021. Občania môžu počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru.

 

Pomer krátkych zbraní k dlhým je zatiaľ 53 percent k 47 percentám. Približne polovicu odovzdaných zbraní tvoria pištole a revolvery.  Zvyšok ostatné zbrane, a to hlavne dlhé zbrane – malokalibrovky (cca 11 percent), brokovnice (cca 21 percent), guľovnice (cca 10 percent) a iné typy.

Význam zbraňovej amnestie je hlavne v prevencii – znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Takisto by amnestia mohla pomôcť aj pri prípadnej identifikácii zbraní, ktoré mohli byť v minulosti použité pri trestnej činnosti.

  • Najviac zbraní bolo odovzdaných v Bratislavskom kraji (45).

Nasleduje Trenčiansky kraj (38), Žilinský kraj (32), Košický kraj (25), Nitriansky kraj (20), Prešovský  kraj (18), Trnavský kraj (14)  a nakoniec Banskobystrický kraj (12).

  • Najviac kusov streliva občania odovzdali v Trenčianskom kraji (2131).

Nasleduje Žilinský kraj (506), Bratislavský kraj (219), Košický kraj (202), Prešovský kraj (195), Nitriansky kraj (92), Trnavský kraj (74) a nakoniec Banskobystrický kraj (29).

Infografika

Odovzdané zbrane a strelivo preskúmajú balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru. Občania budú mať možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

Počas doterajších troch zbraňových amnestií občania odovzdali 10 865 zbraní a 82 010 kusov streliva. Z preskúmaných zbraní nebolo zistené spáchanie trestného činu ani s jednou z nich.

Prečítajte si tiež:

 

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby