Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. február 2023, štvrtok
 

Začala posledná tohtoročná celoeurópska dopravno-bezpečnostná akcia

10. 12. 2012

znak PZ SR

Medzinárodná organizácia TISPOL, ktorá spája služby dopravnej polície európskych štátov, organizuje od dnešného dňa (10.12. 2012) do nedele (16.12. 2012) dopravno-bezpečnostnú akciu. Posledná tohtoročná akcia je zameraná na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok za volantom. Cieľom celoeurópskej policajnej akcie je znížiť počet nehôd a zabezpečiť plynulý chod cestnej premávky. Kontrole sa nevyhnú vodiči nákladných, osobných, ale aj nemotorových dopravných prostriedkov.

Nezabúdajte, že už viac ako rok platí zákon, podľa ktorého môžete ísť za alkohol do väzenia až na jeden rok. Stačí, ak nafúkate viac ako jedno promile. Väzenie vám hrozí aj v prípade požitia iných návykových látok a odmietnutia vyšetrenia. Zároveň môžete prísť o vodičský preukaz až na 10 rokov a dostať nemalú pokutu. 

Zvýšený počet hliadok bude okrem alkoholu kontrolovať aj dodržiavanie povolenej rýchlosti, používanie bezpečnostných pásov, ale aj dodržiavanie základných povinností vodičov. Kto ešte stále nemá zimné pneumatiky, riskuje pokutu 60 eur. Telefonovanie či iné nepozornosti za volantom vás môžu stáť tiež 60 eur.

Prekročenie rýchlosti a opití šoféri sa podpisujú pod najviac dopravných nehôd. Vozidlo sa stáva neovládateľným a to má za následok tragické havárie. Bezdôvodne pri nich ročne zomierajú stovky ľudí. Štatistiky však ukazujú klesajúci počet smrteľných dopravných nehôd. Tento rok za jedenásť mesiacov zomrelo na cestách 269 osôb. Oproti minulému roku je ich až o 21 menej. To by nám mohlo byť povzbudením do ďalšieho znižovania tragických dopravných nehôd.

Nejazdiť pod vplyvom alkoholu a dodržiavať dopravné predpisy sa oplatí za každých podmienok. Nie len pri kontrolných akciách policajtov. Nejde predsa o dávanie vysokých pokút, ale o bezpečnú jazdu bez strát na životoch.

Znižovanie nehôd, ochrana života a zdravia i bezpečnosť cestnej premávky je prioritou. Dopravné polície európskych štátov spolupracujú niekoľko rokov  a  začiatkom budúceho roka už pripravujú ďalšiu podobnú dopravno-bezpečnostnú akciu.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby