Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Začali sme s obnovou automobilovej techniky hraničnej a cudzineckej polície

21. 10. 2022

znak PZ SR

Na pracoviská hraničnej a cudzineckej polície začína ministerstvo vnútra distribuovať vozidlá Huyndai i 30 kombi obstarané rámci Národného programu Fondu pre vnútornú bezpečnosť. Celkovo 27 nových áut je určených hliadkam do priameho výkonu služby. Nahradia opotrebované a poruchové vozidlá, čím prispejú k vyššej akcieschopnosti hraničnej polície na schengenskej hranici s Ukrajinou.

Dodávateľom vozidiel, ktoré rezort vnútra  obstaral v rámci dynamického nákupného systému, je spoločnosť Hyundai Motor Czech s. r.o. Ministerstvo vnútra ich nakúpilo za 579 868 eur, pričom v cene sú aj pravidelné servisné prehliadky a špeciálna policajná výbava.

Autá

Autá

V krátkom čase by mala hraničná a cudzinecká polícia dostať ďalších 12 kusov SUV Hyudai Tucson, zmluva s dodávateľom Hyundai Motor Czech s.r.o.  na 402 203 eur je krátko pred podpisom. Takisto ďalších 7 kusov vozidiel pick-up, ktoré budú financované z prostriedkov agentúry Frontex. V súčasnosti prebieha vyhodnotenie ponúk od uchádzačov.

Nové vozidlá majú dostatočný výkon pre službu v prihraničnom území a v náročnom teréne:  ich hmotnosť a konštrukcia spĺňa požiadavky  pre prípad manévrov pri zastavení prevádzačov  a súčasne na  ochranu posádky. Konštrukčné parametre sú prispôsobené situáciám, ktoré si vyžadujú  bezpečné zastavenie unikajúceho vozidla a celkovo riadeniu vo vypätých situáciách. Majú optimálny vnútorný, batožinový a nákladný priestor zodpovedajúci potrebám policajných posádok, ich výbroji a výstroji, ako aj  bezpečnosti zadržaných osôb;  pamätá sa aj na bezpečnú prepravu služobných psov.

Aktuálne  je vyhlásené verejné obstarávanie na nákup 9 automobilov pick-up, a to v rámci projektu Doplnenie a obmena automobilovej techniky spolufinancovaného z Fondu pre vnútornú bezpečnosť. Projekt je zameraný na obmenu nevyhovujúcich a opotrebovaných vozidiel policajných zložiek plniacich úlohy v oblasti a kontroly a dozoru na schengenskej hranici s Ukrajinou, vrátane kontroly nelegálnej migrácie a ďalšej cezhraničnej trestnej činnosti Pôjde o vozidlá s nákladným priestorom uspôsobené službe na oddeleniach hraničnej kontroly na schengenskej hranici.

V príprave je obstarávanie terénnych štvorkoliek a snežných skútrov pre hraničnú políciu, ktoré chce rezort vnútra tiež financovať z  Fondu pre vnútornú bezpečnosť.

K obnove autoparku pristupujeme koncepčne

V autoparku ministerstva vnútra je takmer 6700 vozidiel, pričom takmer tritisíc  vozidiel má 12 a viac rokov. Polovica flotily má najazdených viac ako 200-tisíc kilometrov. Zámerom je znížiť priemerný vek vozidiel na 6,5 roka, čo by sa malo prejaviť vo výraznom znížení nákladov na opravy, pohonné hmoty a úrovni emisií.

„Analýza stavu vozového parku a vypracovanie koncepcie jeho obnovy do roku 2031  boli jedným z prvých krokov súčasného vedenia ministerstva vnútra.  Chceme vybudovať moderný, efektívny a ekologický vozový park. Okrem nákupov využívame aj iné formy, ako napríklad  dllhodobý prenájom vozidiel pre okresné úrady,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec.

Pred niekoľkými dňami sa začali na policajné útvary po celom Slovensku distribuovať nové Kia Ceed Combi 1,5 t/ 60 kusov/.  Pred rokom sa podarilo vybaviť 52 kusmi špičkových motocyklov dopravnú políciu, ochranku a operatívu. Vyše 40 kusov vozidiel a štvorkoliek  do náročného terénu dostali envirokriminalisti.

V budúcom roku by do autoparku polície malo pribudnúť ďalších 705 kusov vozidiel v kategóriách elektro a plug-in hybrid,  ako aj 47 ks plug-in hybridných vozidiel pre kriminalistov, ktoré budú obstarané a financované v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Prvé z nich by mohli byť dodané v marci.