Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Zadržaný prevádzač dostal dvojročný podmienečný trest

19. 07. 2011

dopravna policia

Minulý týždeň vo štvrtok (14.7.2011) prebehla v žilinskom kraji dopravno-bezpečnostná akcia. Žilinskí policajti odboru cudzineckej polície v spolupráci s krajským dopravným inšpektorátom a colnou správou vykonali akciu na diaľnici D1 v smere Žilina - Bratislava. Policajti nasmerovali vozidlá do jedného jazdného pruhu za zníženej rýchlosti a odkláňali ich na diaľničné odpočívadlo Predmier.

Okolo poludnia policajti kontrolovali osobné motorové vozidlo Audi 100 Avant registrované v Litve. Posádku vozidla tvorili vodič litovskej štátnej príslušnosti a štyria cudzinci. Tí uviedli, že pri sebe nemajú cestovné doklady. Pri bezpečnostnej prehliadke našli u nich doklady totožnosti Ruskej federácie. Policajti zistili, že ide o štyroch cudzincov Ruskej federácie čečenskej národnosti. Cudzinci nemali pri kontrole platné cestovné doklady (pasy), ani povolenie na pobyt alebo vízum oprávňujúce na vstup a pobyt na územie Slovenskej republiky. Policajti Čečencov predviedli na oddelenie pre podozrenie z neoprávneného pobytu a nedovolené prekročenie štátnej hranice. Predvedeniu sa nevyhol ani vodič auta, keďže vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu prevádzačstva.

Policajti zistili, že štyria muži vodičovi sľúbili finančnú odmenu 400 eur, ak ich odvezie z Poľskej republiky do Rakúska. Cestou mu na čerpacej stanici dva krát doplnili palivo. Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil vodiča auta z Litvy z trestného činu prevádzačstva. V piatok už bol vodič v super rýchlom konaní odsúdený na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky.

Keďže sa štyria štátni príslušníci Ruskej federácie na území Slovenskej republiky zdržiavali neoprávnene, boli vyhostení z nášho územia a bol im určený zákaz vstupu po dobu piatich rokov. Zároveň bola poslaná žiadosť o readmisiu do Poľskej republiky. V súčasnosti čakáme na vyjadrenie poľskej strany. Štyria cudzinci sú v tejto chvíli zaistení na výkon administratívneho vyhostenia na útvare policajného zaistenia v Medveďove.