Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Zaistené rekordné množstvo heroínu

22. 09. 2008

heroínV dňoch 18 – 19 . septembra 2008 policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru zaistili rekordné množstvo heroínu v Slovenskej republike počas protidrogovej akcie, konanej pod krycím názvom „Kvalita“. Išlo o pripravovanú akciu za účelom zastavenia páchania drogovej trestnej činnosti v miestach okresu Poprad a Kežmarok. Policajti zadržali štyri osoby, ktoré práve chceli obchodovať s omamnými látkami a to heroínom, pri nákupnom centre Max v Poprade. Pri sebe mali 1,7 kg heroínu koncentrácie 63,8 %. Vyšetrovateľ ich obvinil z drogovej trestnej činnosti. Následne boli vykonané ďalšie procesné úkony ako výsluchy podozrivých štyroch osôb, dve prehliadky iných priestorov a na základe výzvy boli zabezpečené ďalšie dôkazné materiály,  a to ďalších 10 kg heroínu.

Asi od novembra 2007 v okrese Poprad osoby spoločne s dvoma cudzincami obchodovali s heroínom. Dve z obvinených osôb prevzali od cudzincov drogy najmenej 5-krát, čo bolo asi 30 kg heroínu. Prechodne ho uskladňovali v jednom penzióne na východnom Slovensku. Heroín postupne vyvážali do Poľska, Švajčiarska a Talianska.
Časť z toho bola dnes ráno zaistená v spomínanom penzióne na východnom Slovensku, v množstve 10 kg a koncentrácie 63,8 %. Čiže dokopy policajti zaistili 11,7 kg heroínu, z ktorých by bolo možné vyhotoviť priemerne 560.000 dávok v hodnote 155 miliónov Sk.

Obvineným osobám hrozia najvyššie tresty za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

Ďalšou akciou protidrogového oddelenia Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru v spolupráci s Úradom justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, bola akcia s krycím názvom „Skalár“, vykonaná dňa 18. 9. 2008 večer.
Akcia bola zameraná na páchanie drogovej trestnej činnosti a to konkrétne na samotnú výrobu, distribúciu a prechovávanie omamnej látky metamfetamín (pervitín) v Banskej Bystrici.
Počas akcie policajti vykonali dve domové prehliadky a prehliadky motorových vozidiel. Zaistili komponenty a prekurzory na výrobu pervitínu, kompletné laboratórium na výrobu pervitínu, ako aj samotný pervitín. Policajný zásah bol vykonaný práve v čase záverečnej fázy výroby drogy.
Celkovo zadržali osem osôb, z toho vyšetrovateľ dve osoby obvinil za drogovú trestnú činnosť. Obvinení boli umiestnení do cely predbežného zadržania.