Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Zamestnanci oddelení dokladov Policajného zboru budú mať od nového roka vyššie platy

22. 12. 2023

estok-doklady-dubravka

Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v piatok 22. decembra 2023 počas návštevy oddelenia dokladov  na Ulici M. S. Trnavského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.  Zvýšenie platov  avizoval minister už skôr s tým, že sú to vyťažení pracovníci prvého kontaktu s verejnosťou, ktorí dennodenne poskytujú služby občanom pri  žiadostiach o doklady.  Oddelenia dokladov Policajného zboru, a to predovšetkým vo veľkých mestách,  pritom dlhodobo čelia náporu žiadateľov najmä o občianske preukazy či pasy, v týchto dňoch aj o vodičské preukazy.

„Od 1. januára 2024 postupujú z druhej do tretej platovej triedy. Týka sa to 395 zamestnancov oddelení dokladov na Slovensku, v rozpočte osobných výdavkov sme na to vyčlenili takmer 900-tisíc eur,“ spresnil minister Matúš Šutaj Eštok. Zaželal všetkým pekné Vianoce a pokojný priebeh služby v pracovných dňoch medzi sviatkami.

V tejto súvislosti minister vnútra informoval, že sa podarilo zažehnať situáciu s nedostatkom čistopisov vodičských preukazov. Predchádzajúce vedenie rezortu vnútra nezvládlo situáciu s verejným obstarávaním dokladov, v dôsledku čoho hrozilo, že polícia na prelome rokov prestane vydávať vodičské preukazy. Ministerstvo vnútra preto muselo pristúpiť k podpisu dodatku k zmluve s dodávateľom.

„Aktuálne však máme na sklade vyše 100-tisíc čistopisov vodičských preukazov, ktorými bez problémov vieme zabezpečiť žiadosti držiteľov tzv. ružových vodičských preukazov. Situáciu sa nám teda podarilo vyriešiť, čo ma veľmi teší,“ povedal minister vnútra. Doplnil, že v evidencii k 21. decembru polícia eviduje  147 312 držiteľov tohto typu dokladu, platnosť ktorého končí 31. decembra. Časť z nich však zrejme o nový vodičský preukaz zrejme žiadať nebude, a to z dôvodu vysokého veku.

Matúš Šutaj Eštok pripomenul, že ministerstvu vnútra stále hrozí vysoká finančná pokuta pre  neodborne pripravené obstarávanie dokladov z čias, keď rezort viedol Roman Mikulec. „Bolo by férové, ak by sa pán Mikulec v prípade vyrúbenia pokuty k záležitosti postavil ako chlap. Prečo by to mali platiť všetci daňoví poplatníci?“, podotkol minister vnútra s tým, že o ukončení tejto veci  bude informovať.