Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Zástupcovia vlády USA rokovali na ministerstve vnútra o záležitostiach vnútornej bezpečnosti

16. 09. 2016

skpress-taylor-kalinak2

Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák sa v piatok 16. septembra 2016  stretol s námestníkom ministra vnútornej bezpečnosti USA pre spravodajské služby a analýzy generálom Francisom X. Taylorom.

Témou spoločného rokovania, na ktorom sa zúčastnil aj námestník riaditeľa pre boj proti terorizmu USA Timothy Brian Curryveľvyslanec USA v Bratislave A. Sterling, boli priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie - najmä dopad Brexitu na Európsku úniu, boj proti terorizmu, vývoj migrácie v Európe, vízová liberalizácia,  ale aj výmena informácií medzi členskými krajinami a bezpečnostnými službami.

Minister Robert Kaliňák s námestníkom ministra vnútornej bezpečnosti USA pre spravodajské služby a analýzy generálom Francisom X. Taylorom

Generál Francis X. Taylor ocenil prijatie PNR , teda výmenu informácií o cestujúcich v leteckej doprave a zdôraznil najmä čo najskoršiu implementáciu tohto opatrenia do praxe.

Rokovanie na MV SR

Minister vnútra R. Kaliňák informoval Francisa X. Taylora o prijatí nariadenia o Európskej hraničnej a pobrežnej stráže, ktorá by mala začať fungovať začiatkom októbra. „Vývoj migrácie cez Balkánsku cestu sa vďaka opatreniam, ktoré boli prijaté, výrazne znížil. Slovensko v tejto súvislosti nasadilo svojich policajtov v najviac postihnutých krajinách. Momentálne chce EÚ sprísniť opatrenia v rámci migračnej vlny najmä na hranici s Bulharskom,“ povedal Robert Kaliňák s tým, že je dôležité sa vysporiadať s otázkou návratov tých, ktorí nespĺňajú nároky na azyl a rovnako dôsledne trvať na platnosti dohody EÚ-Turecko .

S generálom Taylorom sa zhodli, že len výmena informácií medzi jednotlivými krajinami a bezpečnostnými službami sú jediným riešením v boji proti terorizmu.