Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Zmena režimu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod od 15. septembra

14. 09. 2022

logo Policajného zboru SR

Od 15. septembra 2022 sa ruší výnimka na prekračovanie hranice Slovenskej republiky s Ukrajinou na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod pre peších cestujúcich. Tento hraničný priechod je otvorený nepretržite pre osobnú dopravu (vrátane autobusov pravidelnej a nepravidelnej dopravy) a nákladnú dopravu bez obmedzenia.

Peší a cyklisti môžu využiť na prekračovanie hranice hraničné  priechody Veľké Slemence - Mali Slemenci a Ubľa - Malyj Bereznyj.

Polícia pristúpila k návratu do bežného režimu kontrol z dôvodu šetrenia síl a prostriedkov štátu. Príslušníci vykonávajúci hraničné kontroly sa tak budú môcť zameriavať na dopravné prostriedky prechádzajúce cez Vyšné Nemecké.  

Najväčší hraničný priechod medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou vo  Vyšnom Nemeckom bol od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu hlavným tranzitným bodom, cez ktorý na naše územie prichádzali odídenci z Ukrajiny. Úrad hraničnej a cudzineckej polície preto vo februári pristúpil k úprave režimu natomto  hraničnom priechode a  po dohode s Finančnou správou SR umožnil vstup aj peším osobám.

Súčasná situácia na hraničných priechodoch je pokojná, počet odídencov, ktorí majú záujem o peší prechod štátnou hranicou SR cez hraničný priechod Vyšné Nemecké, je minimálny. Ak by sa situácia na hraniciach zmenila a bol by predpokladaný nárast počtu peších prichádzajúcich, opätovné prinavrátenie k režimu vybavovania ako počas začiatku vojny na Ukrajine by bolo otázkou pár hodín, " uviedol minister vnútra Roman Mikulec.