Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2022, piatok
 

Zmeny v cudzineckom zákone v súvislosti s koronavírusom

09. 04. 2020

logo Policajného zboru SR

Od 9. apríla 2020 je účinná novela zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Nové ustanovenia tohto zákona riešia rôzne situácie, v ktorých sa môžu cudzinci ocitnúť počas krízovej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

 

 

 

POBYTY:

  • všetky prechodné pobyty, trvalé pobyty alebo tolerované pobyty, ktorých časová platnosť končí počas krízovej situácie, alebo do jedného mesiaca po jej skončení, zostávajú v platnosti do dvoch mesiacov od skončenia krízovej situácie.

 

PRÍSLUŠNÍCI TRETÍCH KRAJÍN:

 

  • štátny príslušník tretej krajiny, ktorý legálne vstúpil na územie Slovenskej republiky, je oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do uplynutia jedného mesiaca od skončenia krízovej situácie.

 

  • štátny príslušník tretej krajiny, ktorý sa v čase krízovej situácie zdržiava mimo územia Slovenskej republiky, môže podať žiadosť o obnovenie prechodného pobytu alebo žiadosť o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas na príslušnom zastupiteľskom úrade.

 

  • pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny nezaniká ak nevstúpi na územie Slovenskej republiky do 180 dní od udelenia pobytu z dôvodu trvania krízovej situácie.       

 

 

PRÍSLUŠNÝ ÚTVAR PZ

 

  • policajný útvar môže v konaní o udelení pobytu alebo v konaní o obnovení pobytu po skončení krízovej situácie akceptovať predkladané doklady aj v prípade, ak budú v tom čase už staršie ako 90 dní, za podmienky, že štátny príslušník tretej krajiny nevycestoval z územia Slovenskej republiky od skončenia krízovej situácie do momentu podania žiadosti o pobyt.

 

Uvedené lehoty stanovené zákonom o pobyte cudzincov sú zo zákona predĺžené o obdobie trvania krízovej situácie.

 

Pozrite si tiež zmeny v ďalších zákonoch MV SR účinné od 9. apríla 2020, ktoré MV SR pripravilo v dôsledku situácie s novým koronavírusom.

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby