Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

ATLAS COMMON CHALLENGE 2.0: elitný útvar Lynx Commando je schopný medzinárodne kooperovať

10. 10. 2018

atlas-common-chalennge-ilustr

Vysokú profesionalitu prevedenia zásahu a celého medzinárodného protiteroristického cvičenia Atlas Common Challenge 2.0 ocenil v stredu 10. októbra 2018 v Komárne predseda vlády Peter Pellegrini. Priebeh podujatia zorganizovaného ministerstvom vnútra pod vedením slovenskej protiteroristickej jednotky Lynx Commando sledoval aj prezident SR Andrej Kiska.


 "Mali sme možnosť vidieť, že aj slovenská špeciálna jednotka Lynx Commando je schopná medzinárodne kooperovať, skoordinovať svoju prácu aj s ostatnými medzinárodnými jednotkami," povedal premiér a dodal, že Lynx Commando je pripravené v prípade potreby zasiahnuť.

Zásahové jednotky
"S pani ministerkou Sakovou  sme sa zhodli, že v prípade, že zo strany slovenského Lynx Commanda ešte vzídu požiadavky na personálne alebo technické vybavenie, ministerstvo financií a vláda sú kedykoľvek pripravené túto špeciálnu jednotku v maximálnej možnej miere podporiť, pretože ide o špičkový útvar, asi najlepší, ktorý v polícii SR máme. Preto si ho budeme pestovať a umožňovať mu, aby mohol cvičiť, aby mohol zvyšovať svoje schopnosti tak, aby, nedajbože, v prípade, že ho raz budeme potrebovať v ostrom zásahu, všetko dopadlo tak, ako sme videli dnes, že teroristi budú zneškodnení a všetci rukojemníci zdraví a živí zachránení," dodal  premiér Pellegrini. 

Prezident Andrej Kiska s ministerkou Denisou Sakovou v hľadisku 
Ministerka vnútra Denisa Saková zopakovala, že v Komárne cvičilo zhruba 200 policajtov zo šiestich krajín strednej Európy: z Rakúska, Česka, Maďarska, Slovinska, Chorvátska a Slovenska. 

Zásah

 "Mali sme možnosť vidieť najväčšie spektrum protizásahovej techniky. Či to boli hydraulické plošiny, obrnené transportéry, zasahovali a pomáhali pri zásahu vrtuľníky, takže my očakávame ten prísľub pána premiéra, že skutočne budeme môcť to naše špeciálne komando vyzbrojiť podobnou technikou, aby sme v prípade potreby boli skutočne čo najšpičkovejšie vybavení," povedala šéfka rezortu vnútra.

Oznámenie o podujatí
Veliteľ maďarského Centra boja proti terorizmu (TEK) János Hajdu poznamenal, že TEK prišlo do Komárna po náročných dvoch dňoch zabezpečovania návštevy tureckého prezidenta v Budapešti, ktorú úspešne zvládlo. 
"Sme tu ako účastníci série cvičení, ktoré sa začali už pred viacerými rokmi. K otázke spolupráce maďarských a slovenských špeciálnych policajných jednotiek môžem povedať, že s našimi slovenskými priateľmi sme už pred vyše 20 rokmi súťažili a robili sme spoločné operácie. Avšak cvičenia, akým je to dnešné alebo nácvik riešenia rukojemníckej akcie v budapeštianskom metre pred dvoma rokmi za účasti špeciálnych jednotiek polície krajín Vyšehradskej štvorky, sa konali iba v uplynulých rokoch," konštatoval János Hajdu.

Premiér Peter Pellegrini s ministerkou Denisou Sakovou v hľadisku
Podľa jeho slov pri zohľadnení tendencií vo svete je potrebné osloviť s návrhom na spoluprácu minimálne susedné krajiny, ale TEK komunikuje aj so vzdialenejšími európskymi krajinami. "Vidíme, že teroristi vykonávajú dobre zorganizované útoky, preto sme sa spojili, aby sme sa spoločne zdokonaľovali vo výzbroji, v taktických procesoch či v spôsoboch velenia. Je obrovskou silou, že komandá všetkých krajín sú dobre technicky vybavené, takmer rovnako, líšime sa už iba označením príslušníkov týchto jednotiek," dodal veliteľ TEK.

Policajné útvary osobitého určenia viacerých európskych krajín vrátane SR sa v týchto dňoch podieľajú na nácviku koordinovaného postupu v prípade paralelného teroristického útoku v siedmich rôznych lokalitách starého kontinentu, to všetko pod patronátom Europolu.