Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Polícia bude mať nové autá

26. 09. 2022

policia-nove-auta-elektro-26092022ilustr

Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru aktívne a systematicky pracuje na zlepšovaní pracovných podmienok príslušníkov Policajného zboru, ktoré boli dlhé roky zanedbávané. Rezort pod vedením ministra Romana Mikulca a šéfa polície Štefana Hamrana robia so svojimi tímami na reforme polície, súčasťou ktorej je obnova vozového parku.

Slovensko má v súčasnosti unikátnu príležitosť financovať projekt z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti. V rezorte vnútra bude z týchto peňazí zafinancovaný aj nákup policajných áut. Konkrétne: 705 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre Policajný zbor, 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu (ENVIRO) a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA), 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK).

www.planobnovy.sk

„Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný Policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by Policajný zbor mohol postupne začať dostávať  v priebehu budúceho roka,“ uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Nový dizajn služobných vozidiel Policajného zboru

Kroky rezortu vnútra sú v súlade s koncepciou obnovy osobných vozidiel autoparku MV SR do roku 2031, ktorú pripravilo súčasné vedenie MV SR. „Znižovanie priemerného veku služobných vozidiel prispeje aj k  bezpečnosti posádok, pozitívne sa prejaví na úrovni emisií a úspore pri financovaní pohonných látok,“ povedal minister. 

„V Pláne obnovy a odolnosti sú presne zadefinované rámce, kde sa v rámci výberu vozidiel môžeme ľudovo povedané hýbať, či už ide o elektrické vozidlá alebo plug-in hybridy, takisto musia spĺňať hranicu emisného limitu," vysvetlil štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Súčasťou nových vozidiel bude aj nový dizajn policajných áut.

Nový dizajn služobných vozidiel Policajného zboru

„Nové farby používajú  polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,"  povedal policajný prezident Štefan Hamran.

Ministerstvo vnútra má vo vozovom parku 905 vozidiel, ktoré majú viac ako 15 rokov, 1934 áut prekročilo vek 12 rokov, 801 vozidiel má najazdených viac ako 300 000 km, 1 440 áut viac ako 250 000 km, 2 289  vozidiel viac ako 200 000 km. 2 119 vozidiel najazdí v priemere ročne viac ako 22 500 km.

Na doplnenie:

Polícia v uplynulých dňoch dostala nové vozidlá KIA Ceed Combi 1.5T v celkovom počte 60 kusov. Ide o stroje nižšej strednej triedy typu Combi na benzínový pohon, ktoré nahradia opotrebované vozidlá vyradené z policajného autoparku. Obstaranie vozidiel sa zrealizovalo pred zámerom zmeniť dizajn policajných vozidiel, preto sú ešte v pôvodných polepoch. Tieto autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov.

Foto: MV SR. Vladimír Benko