Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Štatutári: potrebujete e-občiansky preukaz

14. 12. 2016

op-cip-ruka-ilustr

Výzva pre konateľov a štatutárov: vybavenie občianskeho preukazu s elektronickým čipom nenechávajte na poslednú chvíľu

 

V auguste 2016 odštartovala Slovenská republika podľa zákona o e-Governmente proces aktivácie elektronických schránok pre firmy (právnické osoby). Od júla 2017  bude štát s firmami komunikovať elektronickou formou – prostredníctvom štátnych e-schránok. Proces aktivácie štátnej e-schránky sa u právnickej osoby v súčasnosti uskutočňuje prvým prihlásením konkrétnej  osoby /konateľ, štatutár/ oprávnenej na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou.  

Na základe porovnania údajov obchodného registra a databáz MV SR bolo koncom januára 2017 pripravených na elektronickú komunikáciu so štátom iba 46,9 percent štatutárov.


Načo slúži e-schránka,  a či môže schránku vašej firmy spravovať aj niekto iný - čítajte na www.statutar.sk 


V praxi to znamená, že konkrétny zástupca právnickej osoby, ktorý začne v mene právnickej osoby komunikovať so štátom elektronicky, sa prihlási cez portál www.slovensko.sk.

Na tento úkon je však potrebný autentifikačný prostriedok – elektronický občiansky preukaz s čipom /tzv. eID karta/, v prípade cudzincov s pobytom na Slovensku elektronický doklad o pobyte /tzv. eDoPP karta/. Doklad si občania SR vybavia či aktivujú na niektorom  z 86 pracovísk oddelení dokladov a evidencií Policajného zboru, cudzinci na oddeleniach cudzineckej polície. V prípade, že platnosť starého občianskeho preukazu bez čipu je menej ako 180 dní, nový elektronický získate bezplatne. V opačnom prípade uhradíte správny poplatok 4,50 Eur v platobnom kiosku na pracovisku.

Ak už ste držiteľom elektronického občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte, ktorý však používate iba  klasickým spôsobom, na ktoromkoľvek oddelení dokladov /cudzinci na cudzineckej polícii/ si ho aktivujete bezplatne.

Z pohľadu používateľa ide o zadanie 6-miestneho bezpečnostného osobného kódu, tzv. „BOK“. Prostredníctvom BOK sa pomocou čítačky kontaktných elektronických čipových kariet prihlásite na portál http://www.slovensko.sk/, a tým sa dostanete do štátnej e-schránky. Pokiaľ ju máte aktivovanú na doručovanie, prijímať i prezerať úradnú poštu môžete už v súčasnosti.

Aj keď povinnosť štatutárov komunikovať so štátom prostredníctvom e-schránok, na prístup do ktorých je potrebný elektronický občiansky preukaz, sa presunula až na júl 2017, ministerstvo vnútra vyzýva štatutárov, aby si vybavili či aktivovali občiansky preukaz čo najskôr. Odporúčame využiť v súčasnosti relatívne  pokojné obdobie na oddeleniach dokladov. Už začiatkom jari 2017 sa totiž začne „sezóna cestovných dokladov“, ktorá vrcholí v júni a v júli a čakacie doby sa výrazne predlžujú.

Občiansky preukaz si môže každý občan vybaviť na hociktorom oddelení dokladov na Slovensku nezávisle od miesta trvalého pobytu. Aktivácia či nahratie certifikátov k elektronickému podpisu sú bezplatné.

MV SR upozorňuje, že od  1. decembra 2016 sú na oddeleniach dokladov jednotné úradné hodiny, čiže tzv. dlhý deň – streda, kedy si môžete vaše záležitosti vybaviť od 8. až do 17. hodiny – majú všade, nielen na oddeleniach situovaných v tzv. klientskych centrách. V pondelok, v utorok a vo štvrtok sú oddelenia dokladov k dispozícii od 8. do 15. hodiny, v piatok od 8. do 14. hodiny.  

Využite možnosť vybaviť si doklad bez stresu z čakania na oddelení dokladov, bežného pred obdobím letných dovoleniek. V tomto, ešte stále prechodnom období, získate výhodu vyskúšať si prácu so štátnou e-schránkou, nadobudnete zručnosť a pohodlne rozhodnete, ktoré osoby vo vašej firme splnomocníte prístupom do štátnej e-schránky. Nezabúdajte, že aj splnomocnený potrebuje aktivovaný občiansky preukaz s čipom.

Polícia štandardne vydáva doklady do 30 dní, v súčasnosti sa však ich výdaj realizuje v rozmedzí 18 až 22 dní. Pri prevzatí dokladu si nechajte nahrať aj certifikáty potrebné k vytvoreniu zaručeného elektronického podpisu, ktorý využijete najmä pri množstve e-služieb poskytovaných štátom. Každý, kto požiada o elektronický podpis, dostane bezplatne čítačku.

 

  • V prípade otázok týkajúcich sa aktivácie či práce s elektronickou schránkou, neváhajte využiť služby Ústredného kontaktného centra na stránke http://www.slovensko.sk/, alebo na čísle +421 2 35 803 083. K dispozícii je aj kontaktný formulár a videonávody.
  • V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť aj na Callcentrum MV SR v pracovných dňoch od 8.00 do 18.00 hod. na bezplatnom čísle 0800 222 222, alebo e-mailom na TA.13G4@4HLK3YQRRSQ@.