Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Bezpečná cesta do školy

Stránkové hodiny  |  Potrebujete radu alebo pomoc  |  Sťažnosti  |  Informácie  |  Rady a odporúčania
13. 05. 2008

Bezpečná cesta do školy

V snahe predísť dopravnej nehodovosti detí je nevyhnutné, aby rodičia venovali pozornosť dopravnej výchove svojho dieťaťa už od najútlejšieho veku. Dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý telesný vzrast má obmedzený výhľad na vozovku a aj pre vodičov automobilov je v hustej premávke ťažšie spozorovateľné.

Ešte skôr ako pôjde dieťa do školy bez dozoru dospelých, musí bezpodmienečne vedieť, že:
  • nemá vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad,
  • má prechádzať cez cestu najkratším smerom - kolmo,
  • na vozovku môže vstúpiť len po pozornom rozhliadnutí sa vľavo i vpravo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil,
  • má zásadne prechádzať po vyznačených priechodoch pre chodcov (zebra).
  • má chodiť po chodníku pre chodcov; tam kde nie je vybudovaný, chodí sa po ľavej krajnici, prípadne po ľavej strane vozovky a to najviac dvaja vedľa seba.

Výber bezpečnej cesty do školy

V prvých dňoch by mali rodičia dieťa vyprevádzať do školy - až dovtedy, kým nie je schopné samo bezpečne prejsť naučenú trasu. Zvolená cesta má byť z dopravného hľadiska čo najbezpečnejšia, a to aj vtedy, ak by sa tým vzdialenosť predĺžila.

Pri výbere trasy rodičia musia dbať na to, aby:

  • dieťa prechádzalo čo najmenej cez vozovku, na miestach s malým dopravným ruchom,
  • dieťa neprechádzalo na takých miestach, kde nemá dostatočný výhľad na obidve strany;  prípadne tam, kde by muselo vychádzať spomedzi zaparkovaných áut.

    Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou a pozná základné pravidlá cestnej premávky, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke!

Mnohé nebezpečenstvá číhajú na deti po skončení vyučovania. Váš syn alebo dcéra nebudú donekonečna sedieť doma, preto poučte svoje deti o tom, čo je bezpečné:

  • buďte informovaní, kde sa vaše deti hrajú, či priestor nie je nebezpečný - štrkoviská, stavby. Hry, ktoré sa deti hrajú, sú bezpečné?
  • Buďte informovaní, s kým sa vaše deti hrajú.
  • Pokiaľ ste cez deň v zamestnaní, zabezpečte dozor nad maloletými deťmi. Aj keď im dôverujete, nenechávajte im bytový kľúč zavesený na krku.
  • Skontrolujte, či deti ovládajú základné bezpečnostné predpisy - prvú pomoc, dôležité telefónne čísla.
  • Skontrolujte, či deti ako chodci, cyklisti, korčuliari ... primerane ovládajú pravidlá cestnej premávky.
  • Pozor na hry s ohňom.

Výrazné oblečenie detí

Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. Odev má byť nielen pohodlný, ale aj dostatočne pestrofarebný, prípadne s reflexnými nášivkami, aby malého školáčika vodič už z diaľky zbadal a zvýšil svoju pozornosť. V šere a za tmy sa postava dieťaťa zvýrazní, ak má na sebe aktovku ozdobenú reflexným materiálom.

"Vidieť a byť videný"

Každý deň dochádza na cestách k vážnym dopravným nehodám. Obeťami často bývajú chodci. Príčinou tragických nehôd je mnohokrát nedostatočná viditeľnosť. Vodiči motorových vozidiel aj cyklisti majú povinnosť za zníženej viditeľnosti svietiť, chodci takúto povinnosť a ani možnosť nemajú, hoci sú v cestnej premávke tí najzraniteľnejší.

"VIDIEŤ A BYŤ VIDENÝ" je základné pravidlo bezpečnosti na cestách. Za zníženej viditeľnosti platí dvojnásobne. Vodiči, ktorí zranili chodca sa zhodujú na tom, že ho nevideli vôbec alebo príliš neskoro.

Tri rady pre zlepšenie viditeľnosti:

  1. Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby vás bolo dobre vidieť počas dňa i v tme
  2. Reflexné označenie umiestnite najlepšie ku konci rukávov, blízko ku kolenám a do úrovne pásu (cyklisti aj na prilbu a bicykel)
  3. Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky s reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.

Reflexné a fluorescenčné predmety nie sú drahé. Najrôznejšie prívesky, nášivky, nažehľovačky, samolepky, pásiky na ruku a pod... si môžete za rozumné ceny kúpiť napríklad v galantériách alebo v obchodoch s bicyklami.

Bezpečnostná vesta kombinujúca žltú fluorescenčnú farbu s reflexnými pruhmi výrazne zvyšuje viditeľnosť počas dňa i v tme.

Rozdiely vo viditeľnosti:

Viditeľnosť možno zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.

Fluorescenčné materiály zvyšujú viditeľnosť za denného svetla a za súmraku, v tme však svoju funkciu strácajú. Najčastejšie používanými farbami sú jasno žltá, zelená a oranžová.

Reflexné materiály odrážajú svetlo v úzkom kuželi späť k zdroju, a to až na vzdialenosť cca 200 metrov. Výrazne zvyšujú viditeľnosť v tme a za zníženej viditeľnosti.

Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť než oblečenie bielej farby a viac ako na 10x väčšiu vzdialenosť ako oblečenie modrej farby. Pri rýchlosti 75km/h potrebuje vodič najmenej 31 metrov (1,5 sekundy) na to, aby si uvedomil nebezpečie a zodpovedajúcim spôsobom zareagoval.

Len chodci a cyklisti s reflexnými materiálmi umožnia vodičovi včas zareagovať vyhnúť sa zrážke!



 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy