Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Preventívne projekty pre širokú verejnosť

Pre širokú verejnosť  |  Pre deti a mládež  |  Pre seniorov  |  Skupina prevencie

Preventívne aktivity pre širokú verejnosť

Preventívne projekty pre širokú verejnosť

Rady a odporúčania pre širokú verejnosť

 

Nezabudni na mňa v aute!


Pravidelne počas letných mesiacov prebieha na území Bratislavského kraja celoslovenská preventívno-informačná kampaň Polície SR „Nezabudni na mňa v aute!“, ktorej cieľom je upozorniť na to, že nechať dieťa vo vozidle bez dozoru je nezodpovedné a životu nebezpečné. Rovnaké riziko hrozí aj zvieraťu. Preventisti v Bratislavskom kraji v rámci tejto kampane upozorňujú prostredníctvom letákov dospelé osoby a to najmä vodičov motorových vozidiel, aby boli zodpovední a ostražití nielen voči svojim detským ratolestiam ale aj domácim miláčikom.

 obrazok prevencia kriminality 1 (JPG, 67 kB)  obrazok prevencia kriminality 2 (JPG, 56 kB)  obrazok prevencia kriminality 3 (JPG, 49 kB)

 

Viete, čo teraz robí vaše dieťa

Komunikačná kampaň Ministerstva vnútra Slovenskej republiky je zameraná na tému: drogy, alkohol medzi mládežou a obchod s ľuďmi . Realizuje sa od roku 2012 i za participácie oddelenia komunikácie a prevencie KR PZ v Bratislave. Preventívny projekt prebieha v nákupných centrách v Bratislave, kedy je súčasťou Krimi - info - stánok. Návštevníci nákupných centier za sprievodného slova policajtov bratislavských preventistov sú informovaní o cieli a obsahu tejto kampane. Keďže preventívny projekt bol vnímaný verejnosťou pozitívne, v jeho realizácii sa pokračuje aj na regionálnej úrovni prostredníctvom preventistov jednotlivých okresných riaditeľstiev v Bratislavskom kraji.

  obrazok stanok pz v obchodnom centre 1 obrazok stanok pz v obchodnom centre 2 (JPG, 554 kB) 

KRIMI - INFO - STÁNOK

Policajti, policajtky, policajné auto, policajné darčeky, ale aj veľa informácií o činnosti bratislavskej polície - to všetko a ešte viac môžu vidieť malí i veľkí návštevníci obchodného centra na Vajnorskej ulici v Bratislave počas realizácie preventívneho projektu ,,Krimi-info-stánok“. Prostredníctvom rôznych hier a súťaží majú deti možnosť preveriť si svoje vedomosti z dopravy, či policajnej tematiky a taktiež si vyskúšať protiúderový komplet poriadkovej jednotky. Fotografie, ukážky policajnej techniky si nenechajú ujsť viacerí návštevníci. Pre širokú verejnosť majú policajti v Krimi-info-stánku pripravené aj informačné letáky a dobre mienené rady ako sa nestať obeťou trestnej činnosti. Najmä seniorom policajti i v rámci tohto projektu pripomínajú akí nebezpeční môžu byť podvodníci, ktorí pod rôznymi zámienkami od nich lákajú peniaze. Nákupný a pracovný zhon využívajú i dlhoprstí na vreckové krádeže, či krádeže vecí z motorových vozidiel. Krimi-info-stánok organizuje Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave v spolupráci s vybranými obchodnými centrami na územi mesta Bratislava od roku 2007 a od roku 2010 v spolupráci s obchodným centrom Eurovea v pravidelných časových intervaloch. Aj týmto spôsobom chce polícia vtiahnuť verejnosť do riešenia kriminality v meste a dostať do povedomia ľudí, že bezpečnosť je vecou nás všetkých a každý z nás môže prispieť k jej zvýšeniu. Mnohé najmä majetkové trestné činy alebo podvody by sa totiž nemuseli stať, keby ľudia dodržiavali jednoduché preventívne pravidlá. 

 

obrazok stanok pz v obchodnom centre 3 (JPG, 2 MB) obrazok stanok pz v obchodnom centre 4 (JPG, 1 MB) obrazok stanok pz v obchodnom centre 5 (JPG, 49 kB) obrazok stanok pz v obchodnom centre 6 (JPG, 37 kB) obrazok stanok pz v obchodnom centre 7 (JPG, 24 kB)

 

VIDIEŤ A BYŤ VIDENÝ, BEZPEČNE DO ŠKOLY, ABY DETI NEZOMIERALI

Každoročne vyhasnú na cestách ľudské životy, z toho značnú časť tvoria chodci a žiaľ i deti. Bratislavská polícia pravidelne v jesenných mesiacoch realizuje preventívne aktivity a projekt, ktoré sú zamerané na zvyšovanie bezpečnosti chodcov v cestnej premávke. ,,Vidieť a byť videný“ na cestnej komunikácii je nevyhnutnosťou a reflexné prvky na oblečení, na bicykli, či na kočíku môžu zachrániť život. K nehodám totiž dochádza aj práve preto, že vodič neskoro spozoruje chodca alebo cyklistu na ceste, najmä za zníženej viditeľnosti. Policajti v Bratislavskom kraji už hovorili o nevyhnutnosti používania takýchto reflexných prvkov s rôznymi cieľovými skupinami, ktoré sú najviac z hľadiska dopravnej nehodovosti ohrozené. Väčšinu reflexných prvkov policajti rozdávajú deťom a starším ľuďom ako v bratislavských, tak i v mimo bratislavských nehodových lokalitách.

   

obrazok prevencia deti na ceste do skoly 1 (JPG, 33 kB) obrazok prevencia deti na ceste do skoly 2 (JPG, 33 kB) obrazok prevencia deti na ceste do skoly 3 (JPG, 53 kB) obrazok prevencia deti na ceste do skoly 4 (JPG, 3 MB)