Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Boj proti nelegálnemu obchodovaniu s exotickými živočíchmi

Keď si chcete zaobstarať exotického živočícha, nemyslíte na choroby, právne dôsledky ani na podporovanie zločineckej siete v hodnote miliárd eur, však? Väčšina ľudí nie, ale práve preto by ste si mali vždy dávať pozor, či nekupujete živočícha z nelegálneho obchodu a chovu.

POZOR! Kúpa exotického živočícha môže byť ľahká, ale nie vždy legálna.

Zločinci však nechcú, aby ste vedeli, že sa živočích predáva nelegálne. Preto je dobré poznať varovné signály, na ktoré si treba dávať pozor.

Ak si všimnete podozrivú činnosť, vždy by ste ju mali nahlásiť polícii alebo Slovenskej inšpekcii životného prostredia.

Varovné signály, na ktoré si dajte pozor:

1. Ohrozené živočíchy

Ak obchodovanie s určitým živočíchom ohrozuje jeho prežitie, jeho medzinárodný obchod je obmedzený (až zakázaný) prostredníctvom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Ak je živočích určený na predaj uvedený v tomto zozname, je to významný indikátor, že sa niečo môže diať. Na tejto webovej stránke nájdete v anglickom, francúzskom a španielskom jazyku všetky druhy živočíchov, ktoré sú v tomto zozname uvedené. Ak máte pochybnosti, poradí Vám Štátna ochrana prírody SR, Vedecký orgán SR https://www.cites.sk/?page_id=20

Keď zistíte, že živočích na predaj je uvedený v zozname CITES, overte si na stránke Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, či je jeho kúpa legálna.

Nelegálny obchod so živočíchmi

2. Chýbajúce dokumenty

Požiadajte predajcu o nahliadnutie do dokumentov. Členské štáty Európskej únie (EÚ) vyžadujú na nákup a predaj živočíchov osobitnú dokumentáciu. Majte však na pamäti, že falšovanie dokumentov je skutočným a aktuálnym problémom.

Dokumentácia je spojená s legálnosťou nákupu, chovu a držby exotických živočíchov. Ak máte pochybnosti, overte si právne predpisy, ktoré platia vo vašej krajine, tu: https://www.minzp.sk/cites/. Alebo sa obráťte priamo na Výkonný orgán CITES, ktorým je Ministerstvo životného prostredia SR, odbor regulácie obchodu s ohrozenými druhmi TA.1FI.FLG13Y@S4AYKGQ@.

Zločinci často používajú falošné doklady na uľahčenie nezákonného predaja exotických živočíchov.  Ak máte podozrenie, že sa používa falošná dokumentácia, obráťte sa na odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK Prezídia Policajného zboru TA.13G4@SGQGRFDFLG13Y@ alebo na Ministerstvo životného prostredia SR, odbor regulácie obchodu s ohrozenými druhmi TA.1FI.FLG13Y@S4AYKGQ@.

Vybrané druhy živočíchov musia byť nezameniteľne označené (uzavretým nesnímateľným krúžkom, mikročipom), preto je nevyhnutné skontrolovať, či údaje o označení v predloženom dokumente presne súhlasia so skutočným označením kupovaného živočícha.

Nelegálny obchod so živočíchmi

3. Podozrivé spôsoby platby

Ak predajca požaduje platbu len pomocou netradičných metód, ako sú krypto meny, výlučne hotovosť alebo platby prostredníctvom tretích strán, je to významný indikátor, že niečo nemusí byť v poriadku. Tieto platby sťažujú polícii vystopovanie predaja a často ich využívajú zločinci na utajenie svojich aktivít.

Ak vás predávajúci po nákupe požiada o zaplatenie ďalších poplatkov, môže to tiež znamenať, že máte do činenia so zločincami. Legitímne spoločnosti vám to vopred oznámia.

Nelegálny obchod so živočíchmi

4. Anonymní predajcovia

Pri kúpe živočícha je dôležité poznať predávajúceho. Ak predávajúci pracuje legálne, má veľa dôvodov na to, aby zverejnil, kto je (napr. meno, dostupnosť, referencie, zákaznícky servis).

Nelegálni predajcovia chcú zostať v anonymite. Predajca, ktorý chce používať len online koncové šifrované správy, ako sú WhatsApp, telegram a Signal, je veľmi podozrivý. Pri nákupe online vždy používajte funkciu chatu na stránke, ak ju má, pretože webstránka ich môže monitorovať.

Podozrivé môže byť aj to, že predaj živočícha by sa mal uskutočniť na verejnom priestranstve ako napr. parkovisku, čerpacej stanici pohonných hmôt. Môže to znamenať, že predajca chce skryť svoju skutočnú identitu.

Nelegálny obchod so živočíchmi

5. Neprofesionálne správanie

Preskúmajte informácie, ktoré máte o predajcovi. Vyzerá jeho webová stránka profesionálne? Je ich používateľské meno podozrivé alebo neprofesionálne? Predajcovia na internetových fórach, inzeráty so zlou gramatikou, podozrivými používateľskými menami a e-mailovými adresami a (nekvalitne) nafotografovanými vizuálmi sú podozrivé.

Buďte mimoriadne opatrní na webových stránkach, na ktoré vás niekto odkázal prostredníctvom sociálnych médií, pretože tie vás môžu zavádzať ľahšie, ako keď si webovú stránku vyhľadáte sami prostredníctvom prehliadača.

Nelegálny obchod so živočíchmi

6. Burzy exotických domácich živočíchov

Pri vysokom trende virtuálnych trhov je ľahké zabudnúť, že exotické živočíchy sa stále predávajú fyzicky, väčšinou na burzách (chovateľských výstavách) exotických živočíchov. Môže ísť o rozsiahle podujatia, na ktorých sa stretávajú profesionálni aj amatérski predajcovia za účelom predaja živočíchov a predmetov súvisiacich s ich chovom. Hoci väčšina z nich funguje legálne, tieto podujatia využívajú aj zločinci na nelegálny predaj exotických živočíchov. Mali by ste sa vyhýbať aj živočíchom, o ktoré je zle postarané, resp. ktoré sú držané v zariadeniach s nevyhovujúcimi hygienickými podmienkami či malých plastových/polystyrénových nádobách.

V prípade akýchkoľvek pochybností radšej živočícha nekupujte! Nenechajte sa zlákať výhodnými ponukami, to, čo ušetríte, môžete zaplatiť na pokute za porušenie pravidiel resp. v mnohých prípadoch môžete prísť aj o samotného živočícha.

Nelegálny obchod so živočíchmi