Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Z denníkov analytiky - Máj 2020

26. 05. 2020

Participovať? Participovať!

„Po dlhom čase som sa zúčastnil zmysluplného tréningu/workshopu. Je veľká škoda, že vysokopostavení predstavitelia štátnej a verejnej správy nemajú takýto tréning ako bežnú súčasť prípravy pre výkon ich funkcií.“

účastník vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík, september 2019

 

Vzhľadom na fakt, že sme vo februári 2020 zavŕšili testovanie novovytvoreného vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík na 3 skupinách (na úrovni štátnej správy, regionálnej a miestnej územnej samosprávy), venovali sme sa jeho vyhodnoteniu, ako aj výzvam, ktoré sú spojené s budovaním kapacít a vzdelávaním pracovníkov vo verejnej správe. Bolo spracované a finalizované vyhodnotenie vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík pre VS (PDF, 2 MB). Materiál sumarizuje zrealizované kroky Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) k podpore zavádzania procesu participatívnej tvorby verejných politík s dôrazom na:

• zabezpečenie prístupu odborných zamestnancov verejnej správy (VS) ku vzdelávaniu,
• postupné vytváranie podmienok pre systematické budovanie kapacít v prostredí VS. 

Výsledkom je novovytvorený program vzdelávania pre oblasť participatívnej tvorby verejných politík, otestovaný na troch skupinách pracovníkov VS a vyškolená skupina trénerov pre ďalšiu aplikáciu vzdelávania v praxi VS. Materiál (PDF, 2 MB) objasňuje motivácie a víziu ÚSV ROS, prečo sa vybral smerom vzdelávania a budovania kapacít a popisuje prípravu a tvorbu vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík, ktorý vznikol v  spolupráci s organizáciou PDCS – Partners For Democratic Change Slovakia. Zároveň  ponúka širší pohľad na ukotvenie témy v agende ÚSV ROS. Správa prezentuje výsledky z pilotného cyklu vzdelávania, sumarizuje zistenia a návrhy opatrení pre zlepšenie a rozšírenie implementácie vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík. Materiál (PDF, 2 MB) bude použitý ako jeden z kľúčových podkladov pre záverečnú analýzu: Analýza stavu a možností participácie. Materiál (PDF, 2 MB) sumarizuje  hlavné závery a opatrenia, ktoré je potrebné realizovať pre podporu, rozvoj a presadenie participácie ako princípu tvorby verejných politík. V presahu na ďalšiu etapu budovania kapacít vo VS informuje o možnostiach, aktuálnej ponuke a plánovaných krokoch ÚSV ROS v oblasti zapájania verejnosti do tvorby verejných politík. 

Autorkami materiálu sú: Barbara Gindlová a Alena Petrželková

Výsledky pilotnej schémy participatívnej tvorby verejných politík na webe

Tešíme sa, že informačné karty k dvanástim pilotným projektom participatívnej tvorby verejných politík sa stali predmetom prvej vypublikovanej časti, ktorá tvorí znalostnú databázu k projektu NP PARTI.

Všetko o pilotnej schéme a pilotných projektoch nájdete v rámci sekcie:

V ďalšom období sa budeme sústrediť na sumarizáciu a zverejnenie ďalších dvoch častí na web stránke ÚSV ROS. Konkrétne pôjde o podaktivitu 2/analyticko–metodicko–legislatívna podpora zavádzania participatívnej tvorby verejných politík a tretí blok informácií naviazaní na oblasť budovania kapacít, vzdelávania a vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík v prostredí verejnej správy.

Katalóg príbehov dobre a zlej praxe, alebo pohľad späť na pilotné projekty

Katalóg príbehov k jednotlivým pilotným projektom z pilotnej schémy participatívnej tvorby verejných politík bude východiskom pre ANALÝZU DÁT IV. s názvom Aká je prax participačnej tvorby verejných politík? Analýza pilotnej schémy participatívnej tvorby verejných politík poskytne pohľad na metodiku zberu dát a ich vyhodnotenie do záverečnej analýzy. Pripravovaný materiál bude predstavovať správu o existujúcej participačnej praxi v previazaní na vyhodnotenie pilotnej schémy. Odhalí problémy a riziká spojené so zavádzaním participatívnej tvorby politík na strane VS (štát, regionálna a miestna územná samospráva), príčiny nedostatočnej aplikácie inovatívnych/participatívnych metód v praxi VS a hodnotí participatívny proces a mieru skutočného zapojenia verejnosti v jednotlivých fázach tvorby verejných politík. V rámci katalógu boli spracované tieto štúdie:

1/ Stratégia dlhodobej starostlivosti
Autorka: Alexandra Poláková Suchálová
2/ Participatívna realizácia Koncepcie rozvoja práce s mládežou
Autor: Tomáš Jacko
3/ Krajská koncepcia environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v Trenčianskom kraji
Autor: Tomáš Jacko
4/ Poskytovanie sociálnej pomoci ľuďom s mentálnym postihnutím a ich rodinám
Autori: Tomáš Malec, Daniel Klimovský
5/ Od Levoče po Spišský Hrad, politiky medziobecnej spolupráce
Autorka: Terézia Sabová
6/Svidník – mesto pre všetkých: integračná stratégia
Autor: Daniel Klimovský
7/ Stratégia nakladania s komunálnymi odpadmi v meste Partizánske
Autori: Tomáš Malec, Daniel Klimovský
8/ Transparentnosť výkonu samosprávy a otvorené dáta
Autorka: Alexandra Hrabinová
9/ Návrh stratégie zabezpečenia prístupnosti pre všetkých
Autorka: Terézia Sabová
10/ Využívanie verejných priestorov a plôch na lokálnej úrovni
Autorka: Alexandra Poláková Suchálová
11/ Trvalo udržateľná mobilita v meste Banská Bystrica
Autor: Daniel Klimovský
12/ Integrácia marginalizovaných skupín do procesu tvorby verejných politík
Autor: Jakub Varíni

Na svete sú ďalšie publikácie!

Knižnica našej edície Participácia sa začína postupne zapĺňať. Tentokrát sme pre vás pripravili tri publikácie, ktoré mapujú cestu participácie v rôznych témach, ktoré pokrývala pilotná schéma.  

PP2Participácia: cesta mladých ľudí k politikám (PDF, 1 MB) otvára pohľad na zapájania mladých ľudí  do tvorby verejnej politiky na národnej úrovni. Publikácia vznikla v spolupráci s Radou mládeže Slovenska a jej autorkami sú Katarína Čavojská a Michaela Besedová. Výsledky ich práce potvrdzuje mimoriadnu dôležitosť významu a úrovne zapájania mládeže, približuje  postoje mladých ľudí k politikám, odhaľuje dôvod nízkeho záujmu mladých ľudí o politiku a objasňuje ich nedôveru voči činnosti verejnej správy.

PP6Svidník – mesto pre všetkých, Participácia znevýhodnených skupín na tvorbe politík na lokálnej úrovni (PDF, 2 MB) priblíži, ako budovať súdržnú komunitu v multikultúrnom, multietnickom a multináboženskom prostredí mesta Svidník. Cestou bola participatívne tvorená Stratégia inklúzie znevýhodnených skupín, ktorej cieľom bolo zmobilizovať jednotlivé zraniteľné skupiny žijúce v meste. Autorkami publikácie sú Elena Gallová Kriglerová, Jana Kadlečíková a Alena Holka Chudžíková.

Prístupné mesto – participácia pri zvyšovaní prístupnosti mesta Nitry približujetému prístupnosti miest voči ľuďom so znevýhodnením. Zisťuje, čo je prístupné mesto a prezentuje výsledky spolupráce spoločného tímu mesta Nitry a expertov z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Cieľom bolo  participatívnym spôsobom pripraviť Stratégiu prístupnosti mesta Nitra, ktorá bola vypracovaná v súlade s metodikou súťaže o najprístupnejšie mesto – Access City Award, ktorú každoročne vyhlasuje Európska únia. Publikácia ponúka návod, ako so zapojením verejnosti vyrovnávať príležitosti pre všetky skupiny obyvateľov a zabezpečiť právo všetkých občanov na rovnaký prístup k informáciám, službám a inštitúciám.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]