Delegovanie do volebných komisií
Členom volebnej komisie môže byť ten, kto dovŕšil 18 rokov veku, je spôsobilý na právne úkony a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
MIESTNA VOLEBNÁ KOMISIA
(pre voľby do orgánov samosprávy obcí)
Do miestnej volebnej komisie a v mestách do mestskej volebnej komisie (ďalej len „miestna volebná komisia“) môže delegovať jedného člena a jedného náhradníka politická strana alebo koalícia, ktorá podáva kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva a nemá ešte v miestnej volebnej komisii zastúpenie.
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do miestnej volebnej komisie [vzor oznámenia o delegovaní do miestnej volebnej komisie (DOCX, 18 kB)] doručí politická strana alebo koalícia starostovi obce (primátorovi mesta, starostovi mestskej časti) v lehote uvedenej v prílohe rozhodnutia o vyhlásení volieb (do 14. 1. 2025).
V obci, v ktorej je utvorený iba jeden volebný okrsok, sa utvára len miestna volebná komisia, ktorá v deň konania volieb plní aj úlohy okrskovej volebnej komisie.
Do tejto miestnej volebnej komisie majú právo delegovať jedného člena a jedného náhradníka politické strany a koalície, ktoré podávajú kandidátnu listinu pre voľby do obecného (mestského, miestneho) zastupiteľstva.
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do miestnej volebnej komisie v obci, kde bol utvorený len jeden volebný okrsok [vzor oznámenia o delegovaní do miestnej volebnej komisie v obci, kde bol utvorený len jeden volebný okrsok (DOCX, 19 kB)] doručí politická strana alebo koalícia, starostovi obce (primátorovi mesta, starostovi mestskej časti) do 14. 1. 2025.
OKRSKOVÁ VOLEBNÁ KOMISIA
(pre voľby do orgánov samosprávy obcí)
Do okrskovej volebnej komisie môže delegovať jedného člena a jedného náhradníka politická strana alebo koalícia, ktorá podáva kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva a nemá ešte v okrskovej volebnej komisii zastúpenie.
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie [vzor oznámenia o delegovaní do okrskovej volebnej komisie (DOCX, 19 kB)] doručí politická strana alebo koalícia starostovi obce (primátorovi mesta, starostovi mestskej časti) v lehote uvedenej v prílohe rozhodnutia o vyhlásení volieb (do 14. 1. 2025).
V obci, v ktorej je utvorený iba jeden volebný okrsok, deleguje politická strana alebo koalícia jedného člena a jedného náhradníka len do miestnej volebnej komisie, pretože miestna volebná komisia v deň volieb plní úlohy okrskovej volebnej komisie. Z uvedeného dôvodu politická strana alebo koalícia v takýchto obciach už do okrskovej volebnej komisie člena a náhradníka nedeleguje. |
Člen okrskovej volebnej komisie nemusí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej vykonáva funkciu člena okrskovej volebnej komisie. Politickým stranám a koalíciám odporúčame pri výbere členov do okrskových volebných komisii prihliadať na to, aby delegovaný člen mohol uplatniť svoje volebné právo v tom volebnom okrsku, kde vykonáva funkciu člena okrskovej volebnej komisie. (Zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov nepozná pre voľby do orgánov územnej samosprávy inštitút hlasovacieho preukazu, volič môže uplatniť svoje volebné právo len v tom volebnom okrsku, kde je zapísaný v zozname voličov.)
Spoločné podmienky pre delegovanie a činnosť volebných komisií
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do volebnej komisie musí obsahovať:
•meno, priezvisko a dátum narodenia člena s uvedením adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti, a telefonického a e-mailového kontaktu,
•meno, priezvisko a dátum narodenia náhradníka s uvedením adresy, na ktorú možno doručovať písomnosti, a telefonického a e-mailového kontaktu,
•meno, priezvisko a podpis osoby oprávnenej konať
- v mene politickej strany a odtlačok pečiatky politickej strany;
- za každú politickú stranu tvoriacu koalíciu a odtlačok pečiatky každej politickej strany tvoriacej koalíciu, ak ide o koalíciu.
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do volebnej komisie možno doručiť v listinnej forme alebo elektronicky (e-mailom). Lehota na doručenie oznámenia sa končí uplynutím posledného dňa lehoty. Na oznámenia doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada.
V listinnej forme možno doručiť oznámenie o delegovaní člena osobne alebo prostredníctvom pošty. Ak sa politická strana rozhodla pre doručenie oznámenia prostredníctvom pošty, pre vznik členstva vo volebnej komisii je rozhodujúci dátum, kedy bolo oznámenie doručené. Nepostačuje, ak v tento deň bolo oznámenie podané na pošte.
Elektronicky sa doručí oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do volebnej komisie ako sken. Pre vznik členstva vo volebnej komisii je rozhodujúci dátum, kedy bolo oznámenie doručené do e-mailovej schránky príjemcu. Nepostačuje, ak v tento deň bolo oznámenie odoslané.
Právo delegovať člena a náhradníka do volebnej komisie nemá politická strana a koalícia, ktorá podáva kandidátnu listinu len pre voľby starostu obce.
Právo delegovať člena a náhradníka do volebnej komisie nemá nezávislý kandidát. Právo byť prítomný v priebehu volieb a sčítavania hlasov vo volebnej miestnosti má zástupca nezávislého kandidáta (§ 27 ods. 2 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
Členstvo vo volebnej komisii vzniká delegovaním člena do volebnej komisie (doručením oznámenia o delegovaní starostovi obce, resp. prednostovi okresného úradu). Volebná komisia je zriadená na celé volebné obdobie. Zložením zákonom predpísaného sľubu sa člen volebnej komisie ujíma svojej funkcie.
Volebná komisia si na svojom prvom zasadaní určí zo všetkých členov komisie svojho predsedu a podpredsedu žrebom. Žrebovanie riadi zapisovateľ volebnej komisie.
Členstvo vo volebnej komisii zaniká dňom doručenia písomného oznámenia o odvolaní člena politickou stranou alebo koalíciou, ktorá ho delegovala alebo doručením písomného oznámenia o vzdaní sa funkcie predsedovi volebnej komisie, ktorej je členom. Predseda volebnej komisie povolá náhradníka, ak bol politickou stranou alebo koalíciou takýto náhradník v zákonnej lehote v oznámení určený. Členstvo vo volebnej komisii zaniká aj vtedy, ak člen nezloží sľub najneskôr desať dní predo dňom konania volieb; to sa netýka náhradníka.
Náhradník nastúpi len v prípade, ak zanikne členstvo delegovanému členovi volebnej komisie jeho odvolaním alebo vzdaním sa. Zložením sľubu sa náhradník stáva členom volebnej komisie do konca volebného obdobia.
„Člen volebnej komisie je povinný zachovávať pri výkone funkcie nestrannosť a nepôsobiť v prospech alebo neprospech kandidujúcich subjektov. Tomu má prispôsobiť aj svoje oblečenie a konanie.“. (Uznesenie štátnej komisie č. 10/4/4 zo 4. 2. 2016).
Je neprípustné, aby členovia okrskovej volebnej komisie svojím správaním alebo svojím odevom pôsobili vo volebnej miestnosti na voličov v prospech alebo neprospech kandidujúcich politických strán, koalícií a kandidátov.
V prípade narušenia poriadku vo volebnej miestnosti je predseda okrskovej volebnej komisie, v jeho neprítomnosti podpredseda komisie, povinný vyzvať člena okrskovej volebnej komisie, aby sa zdržal svojho konania. V prípade opakovaného narušenia poriadku vo volebnej miestnosti alebo neuposlúchnutia výzvy, predseda okrskovej volebnej komisie, v jeho neprítomnosti podpredseda komisie, požiada o pomoc orgány polície a informuje o tom prostredníctvom obvodnej volebnej komisie štátnu komisiu.