Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Genealógia (Rodinná história - rodopis)

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

Do roku 1895 viedla matriky cirkev a hľadanie v nich je možné v bádateľni Štátneho archívu v Prešove – Nižnej Šebastovej. Boli vedené knižne, každá cirkev ich viedla osobitne ako  rodné, sobášne a úmrtné. Pre hľadanie je dôležité poznať náboženské vyznanie hľadaného a tiež fakt, že obvod pôsobnosti cirkevnej matriky sa nezhoduje s obvodom pôsobnosti štátnej matriky.  Matriky boli od októbra 1895 vedené štátom. Boli vedené v knižnej forme osobitne rodné, sobášne a úmrtné. Náboženské vyznanie tu už nie je podstatné, ale je v nich uvádzané, podobne i miesto narodenia rodičov, bydlisko, povolanie, čo je nápomocné pri hľadaní ďalších príbuzných.  

V archíve sú uložené štátne matriky, ktoré sú staršie ako 100 rokov po dobe od posledného zápisu v matrike. Do doby odovzdania sa nachádzajú na konkrétnej matrike, ktorá ich viedla. Matrika mala svoj obvod, do ktorého patrilo niekoľko obcí.  

U nás sú uložené štátne matriky týkajúce sa okresov Michalovce a Sobrance, matriky týkajúce sa obcí bývalého trebišovského okresu sa nachádzajú v archíve v Trebišove. Všetky matriky sú z obdobia rokov 1895 – 1906 (pri obciach okresu Sobrance až do roku 1914 ), sú výborným východiskovým bodom pri hľadaní rodinnej histórie. Záujemcovia o genealogický výskum môžu nahliadať do matrík v bádateľni archívu. Väčšinou poznajú 1-2 generácie svojich predkov dozadu a u nás nájdu pokračovanie tejto reťaze. Matriky sú vedené v knižnej forme osobitne rodné, sobášne a úmrtné. Zachytávajú základné fakty o živote človeka. Pri hľadaní je potrebné poznať aspoň jeden-dva údaje, napríklad približný rok narodenia, rodné priezvisko a podobne. 

Občania môžu matriky študovať v bádateľni archívu za dodržania zásad bádateľského poriadku, nahliadnutie je spoplatnené.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy