Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. marec 2021, piatok
 

V bratislavskej Vrakuni odhalili pamätník tureckým vojakom padlým počas I. svetovej vojny

08. 10. 2020

turecky-pamatik (2)

Nový pamätník so symbolickými hrobmi odhalili v stredu 7. októbra 2020  na cintoríne v bratislavskej Vrakuni. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnil aj turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, ktorý pricestoval  na bezpečnostnú konferenciu GLOBSEC. Spolu s ním pamätník otvorili minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Ján Lazar.


Na území Slovenska evidujeme 52 osmanských, teda tureckých vojakov zomrelých počas 1. svetovej vojny. Zachovalo sa približne 20 tureckých vojnových hrobov,  a to v Trenčíne, Nitre a Levoči. Ostatné hroby zanikli pod civilnými hrobmi alebo pri budovaní infraštruktúry ciest či budov.

Odhalenie pamätníka

Architektúru aj celý koncept miesta nového pamätníka navrhla a realizovala turecká strana. Ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá aj starostlivosť o vojnové hroby, poskytlo súčinnosť pri získaní pozemku a pri vydaní potrebných rozhodnutí na realizáciu projektu.

Odhalenie pamätníka

Slovensko má s Tureckom podpísanú medzivládnu dohodu o vojnových hroboch, ktorá nadobudla platnosť v auguste 2010.

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

V nadväznosti na vyhlásenie núdzového stavu a uznesenie vlády SR č. 1/2021 zo 6. januára 2021 k návrhu na zmenu prijatých opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov sa úradné hodiny podateľne Ministestva vnútra Slovenskej republiky na Drieňovej 22 rušia.

Odporúčame využívať výlučne telefonickú, elektronickú a písomnú komunikáciu (poštové služby).

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)