Pripravujeme

(aktualizované: december 2024)


V roku 2025 pripravujeme najmä:

- rozširovanie poskytovania údajov o štátnych hraniciach na portáli MAPKA (ZBGIS) (vrstvy o štátnych hraniciach s Rakúskom a Ukrajinou)

- príprava nového hraničného dokumentárneho diela na slovensko-maďarskej štátnej hranici,

- údržba hraničných znakov na vybraných častiach slovensko-poľskej štátnej hranice,

- údržba hraničných znakov na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici - stredná časť v rozsahu hraničných znakov 100-200,

- operatívnu údržbu hraničných znakov v nevyhnutnom rozsahu na všetkých štátnych hraniciach,

- čiastočné čistenie hraničného pruhu na vybraných úsekoch vnútorných schengenských hraníc a komplexné priebežné čistenie slovensko-ukrajinskej štátnej hranice


A K T U A L I T Y

Rozširujeme poskytovanie údajov o priebehu štátnych hraníc Slovenskej republiky

Pre informovanie širšej verejnosti o údajoch, týkajúcich sa priebehu a vyznačenia štátnych hraníc spustila sekcia verejnej správy MV SR v spolupráci s Úradom geodézie kartografie a katastra SR zaujímavý doplnok portálu MAPKA (predtým ZBGIS) – novú tému ŠTÁTNE HRANICE s vrstvou Slovensko-česká štátna hranica (https://zbgis.skgeodesy.sk/mapka/sk/statna-hranica).

Sekcia verejnej správy už od roku 2013 prevádzkuje Informačný systém štátnych hraníc, prostredníctvom ktorého sprístupňuje všetky verejné údaje, ktoré sú dostupné aj v papierových hraničných dokumentoch (hraničné mapy, popisy priebehu štátnych hraníc, súradnice hraničných bodov a pod.). ISŠH však neumožňuje prepojenie s ďalšími verejnými databázami, resp. neumožňuje zobrazovanie v geografickom informačnom systéme s inými relevantnými údajmi.

Nová téma o štátnych hraniciach na portáli MAPKA prináša benefit tak širokej verejnosti, ako aj štátnym orgánom, organizáciám alebo samosprávam (napr. správa štátnej hranice, stavebné konania v blízkosti hraníc, údržba cezhraničných ciest, vodohospodárske aktivity na hraničných vodách). Občan môže podrobné zobrazenie štátnej hranice využiť napr. pri hospodárení alebo plánovaní stavebných zámerov na prihraničných pozemkoch, pretože blízkosť štátnej hranice prináša určité obmedzenia (zákon 298/1999 Z. z. o správe štátnych hraníc). Rovnako môže napomôcť pri budovaní a rozvoji turistických trás v blízkosti štátnych hraníc.

Dňa 15. novembra 2024 bola v MAPKE spustená v testovacej prevádzke Slovensko-česká štátna hranica. Táto novinka z rezortu vnútra bola prezentovaná v programe 15. ročníka konferencie Inšpirujme sa (Štátne hranice – nová tematická vrstva v aplikácii MAPKA), ktorá sa konala 20.-21.11.2024 na Štrbskom Plese. Podľa prvých ohlasov je o túto geografickú tému záujem. Preto možno očakávať, že v nasledujúcom období budú pribúdať údaje o ďalších štátnych hraniciach.

Práca s aplikáciou MAPKA a zobrazenie vrstvy s údajmi o štátnej hranici sú v podstate jednoduché. Po zvolení témy ŠTÁTNE HRANICE (TEST) v hornej centrálnej časti obrazovky sa zobrazí zvýraznená Slovensko-česká štátna hranica. Približovaním sa do väčšej mierky sa postupne odkrývajú trojštátne hraničné body, hraničné úseky, klady mapových listov hraničných máp (tie sú prístupné vo formáte pdf), hraničné znaky (aj s fotkou – postupne doplňované) a jednotlivé lomové body hraničnej čiary napr. v hraničnom vodnom toku, na hraničnej ceste alebo v hraničnej priekope (strži). V ponuke MENU v ľavej časti obrazovky sú sprístupnené vrstvy slovensko-českej štátnej hranice a podkladové mapy (územnosprávne členenie, kataster nehnuteľností, ZBGIS, ortofotomapa, satelitná mapa, digitálny model reliéfu) i s možnosťami zobrazenia informácií o každom hraničnom znaku a bode, hraničnej čiare a úseku, klade mapových listov.


Slovensko - Česko

Dňa 1. augusta 2024 nadobudla platnosť Zmluva medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o štátnej hranici. Uzatvorením novej zmluvy o štátnej hranici sa najmä zjednoduší schvaľovací proces a aktualizácia hraničného dokumentárneho diela a zároveň urýchli proces zverejňovania aktualizovaných údajov o štátnej hranici v hraničnom dokumentárnom diele. Hraničné dokumentárne dielo bolo možné aktualizovať len medzinárodnou zmluvou, nakoľko bolo neoddeliteľnou prílohou aktuálne platnej zmluvy o štátnej hranici. To znamenalo prípravu a realizáciu náročného schvaľovacieho procesu, ktorý trval niekoľko mesiacov až rokov. Vyňaťím hraničného dokumentárneho diela zo zmluvy (nebude viac prílohou zmluvy) sa celý proces výrazne urýchli. Po nadobudnutí platnosti novej zmluvy budú jej prílohami len prehľadné mapy 1:200 000 a zoznam súradníc hraničných bodov (ETRS089), čo obe zmluvné strany, vzhľadom na nepohyblivý charakter štátnej hranice, považujú za dostatočne jednoznačné. Komplexné hraničné dokumentárne dielo ako podrobný technický dokument bude zverený do rúk Stálej slovensko-českej hraničnej komisie, ktorá ho bude môcť aktualizovať priebežne.


Slovensko - Ukrajina

V zmysle článku 13 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou o spoločných štátnych hraniciach, uzavretej 14. októbra 1993 v Bratislave (ďalej „Zmluva“), záverečné dokumenty podliehajú schváleniu podľa právneho poriadku zmluvných strán a nadobúdajú platnosť výmenou nót o ich schválení. V súlade s uvedeným ustanovením Zmluvy, nadobúdajú Záverečné dokumenty (Záverečný protokol z Tretieho spoločného preskúšania priebehu slovensko-ukrajinskej štátnej hranice v rokoch 2016-2019 a Zmeny v zozname súradníc a výšok) platnosť 4. septembra 2020. Údaje z uvedených Záverečných dokumentov boli aktualizované v ISŠH.


VEDECKÁ KONFERENCIA

V dňoch 9. a 10. septembra 2020 sa v Univerzitnej knižnici Bratislava konala konferencia Trianon v dokumentoch, z ktorej ponúkame z oblasti správy štátnych hraníc dve prezentácie: Rozhraničovanie československo-maďarskej štátnej hranice (PDF, 4 MB) najmä o prácach delimitačnej komisie a Od Trianonu po dnešok, (PDF, 2 MB) ktorá ponúka prehľad udalostí ktoré za uplynulé storočie ovplyvnili priebeh československo-maďarskej, neskôr slovensko-maďarskej štátnej hranice.


Slovensko - Maďarsko

Dňa 4. júna 2020 si pripomíname 100. výročie od podpísania trianonskej mierovej zmluvy, ktorá ako jedna z parížskych mierových zmlúv pomohla nastoliť po prvej svetovej vojne mier v Európe. Zároveň určila nové hranice Maďarska, čím stanovila aj priebeh československo-maďarskej hraničnej čiary ako základ dnešnej slovensko-maďarskej štátnej hranice. Pri tejto príležitosti sme pripravili krátky prehľad o vzniku zmluvy a najmä o realizácii vytyčovacích a vyznačovacích prác na vtedy novej československo-maďarksej štátnej hranici. Prezentácia (PDF) je k dispozícii pod názvom Trianonská zmluva 100 rokov (PDF, 449 kB).


Slovensko - Ukrajina

Dňa 17. októbra 2019 boli v Košiciach vypracované Záverečné dokumenty Tretieho spoločného preskúšania priebehu slovensko-ukrajinskej štátnej hranice. Záverečné dokumenty (Zmeny v Zozname súradníc a výšok, Záverečný protokol) aktualizujú pôvodné hraničné dokumentárne dielo z roku 2006.


Slovensko - Česko

Prezidentka Slovenskej republiky 19. júla 2019 ratifikovala Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o aktualizácii hraničného dokumentárneho diela podpísanú v Prahe 20. novembra 2018. V Českej republike ratifikačný proces doposiaľ ukončený nebol. Touto zmluvou nadobudnú platnosť a pripoja sa k hraničnému dokumentárnemu dielu slovensko-českej štátnej hranice Aktualizované hraničné dokumenty 2016. Aktualizované hraničné dokumenty 2016 sú výsledkom prác Tretieho spoločného preskúšania slovensko-českej štátnej hranice a odstránenia zistených nedostatkov vykonaných v rokoch 2011 až 2016.


Slovensko - Poľsko

V dňoch 9. až 10. apríla 2019 sa v Tatranskej Bukovine uskutočnilo prvé kolo rokovaní o návrhu Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou o spoločnej štátnej hranici.


Slovensko - Maďarsko

Dňa 29. januára 2019 boli v Bratislave vymenené ratifikačné listiny k Zmluve medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici. Uvedená zmluva nadobudla platnosť 1. marca 2019. V tejto súvislosti MV SR zabezpečí ešte v roku 2019 vyznačenie zmien slovensko-maďarskej štátnej hranice na úsekoch, kde sa štátna hranica podľa uvedenej zmluvy mení (vybrané úseky rieky Ipeľ, lokality pri obciach Kubáňovo, Šahy a Šiatorská Bukovinka).


Slovensko - Česko

V rámci schvaľovacieho procesu k Zmluve medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o aktualizácii hraničného dokumentárneho diela zverejňujeme prílohu zmluvy aj na nasledovnom odkaze:
tlačená forma aktualizovaného hraničného dokumentárneho diela (PDF, 17 MB)
Originály uvedených dokumentov sú k nahliadnutiu v sídle odboru správy štátnych hraníc. Po nadobudnutí platnosti zmluvy budú vložené do Informačného systému štátnych hraníc.


MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA

V dňoch 18. a 19. októbra 2018 sa v Bratislave uskutočnila Medzinárodná konferencia k vývoju územnosprávneho členenia a štátnych hraníc pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Z problematiky štátnych hraníc je možné niektoré z prezentovaných príspevkov tu stiahnuť:

- Vyznačovanie štátnych hraníc v teréne (PDF, 7 MB) (Ing. Petronela Mitošinková, PhD.)

- Rozhraničovací proces SR-ČR (PDF, 2 MB) (RNDr. Mikuláš Mojzeš, CSc.)

- Spolupráca ÚGKK SR a MV SR pri správe štátnych hraníc (PDF, 791 kB) (Ing. Martin Králik)

- Československé štátne hranice na území Slovenska (PDF, 4 MB) (Ing. Peter Šlahor)

- Štátne hranice Slovenskej republiky po roku 1993 (PDF, 374 kB) (Ing. Peter Šlahor)

- 100 rokov vyznačovania a mapovania štátnych hraníc (PDF, 3 MB) (Ing. Peter Šlahor).

V prípade potreby je možné kontaktovať nás na ossh.svs@minv.sk.