Bádateľňa (Študovňa)
Žiadatelia sa môžu objednať na štúdium archívnych dokumentov do bádateľne po dohode s pracovníkmi. Po vstupe do bádateľne sa osoba musí zapísať do knihy návštev a oboznámi sa s bádateľským poriadkom. Používanie vlastného reprografického zariadenia pri bádaní je spoplatnené a viazané na súhlas vedúceho archívu. Bádateľ je povinný vyplniť bádateľský list. Pri štúdiu sa môžu využívať inventáre a katalógy, prípadne iné databázy vytvorené pracovníkmi archívu. Okrem toho je k dispozícii príručná knižnica. Ak si bádateľ vyberie konkrétny dokument na štúdium, vyplní žiadanku, kde uvedie presný názov fondu, číslo úložnej jednoty, signatúru/inventárne číslo a rok, aby bol žiadaný dokument jasne identifikovateľný. Pri štúdiu dokumentov musí bádateľ dôsledne dodržiavať pokyny pracovníka archívu. Bádateľ musí po každej bádateľskej návšteve zamestnancovi archívu odovzdať archívne dokumenty v pôvodnom fyzickom stave, usporiadaní a počte, v akom mu ich zamestnanec archívu predložil. Zamestnanec archívu vždy skontroluje vrátené archívne dokumenty v prítomnosti bádateľa. Ak zamestnanec archívu zistí, že došlo k porušeniu pôvodného usporiadania archívnych dokumentov, bádateľ musí tento nedostatok na mieste odstrániť. Ak zamestnanec archívu zistí odcudzenie alebo poškodenie fyzického stavu archívnych dokumentov alebo zmenu ich počtu, archív to hodnotí ako hrubé porušenie bádateľského poriadku podľa § 15 ods. 4 zákona č. 395/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov. Štúdium archívnych dokumentov je bezplatné. Bádateľ môže požiadať o spoplatnené vyhotovenie xerokópií archívnych dokumentov, ktorých fyzický stav a prístupnosť to dovoľujú. Spoplatnené je len štúdium matrík podľa sadzobníka zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
BÁDATEĽSKÝ PORIADOK
Podľa § 7 písm. e) zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) vydávam pre Štátny archív v Trnave a jeho pracoviská Archív Skalica a Archív Galanta so sídlom v Šali tento bádateľský poriadok:
Čl. 1
Pravidlá vstupu do bádateľne
(1) Bádateľovi sa umožňuje štúdium archívnych dokumentov v bádateľni archívu alebo prostredníctvom elektronických služieb Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“)
(2) Vstup do bádateľne sa umožní iba bádateľovi, ktorý nie je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, jeho správanie a výzor sú v súlade s normami správania a hygienickými normami. Bádateľovi sa umožní vstup do bádateľne s osobným počítačom, inými zariadeniami podľa čl. 3 ods. 8 tohto poriadku alebo s ceruzou, poznámkovým blokom alebo so zväzkom voľných listov. Z identifikačných dôvodov musí strpieť označenie voľných listov odtlačkom podlhovastej nápisovej pečiatky archívu, ktoré môže vykonať zamestnanec archívu poverený dohľadom v bádateľni (ďalej len „zamestnanec archívu“).
(3) Bádatelia sú povinní pred vstupom do bádateľne odložiť na vyhradenom mieste kabát, aktovku, kufrík, tašku a ďalšie osobné veci, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné pre štúdium v bádateľni.
(4) Bádateľovi sa so súhlasom zamestnanca archívu umožní vstup do bádateľne s knihami, novinami alebo časopismi, ak ich potrebuje pri štúdiu archívnych dokumentov. Vstup so zapnutým mobilným telefónom sa bádateľovi umožní, len ak mu bol udelený súhlas použiť vlastné reprografické zariadenie.
(5) Bádateľ si nesmie do bádateľne vziať so sebou jedlo, nápoje, ostré predmety, opravovače textových chýb a ďalšie predmety, ktorými možno poškodiť archívny dokument.
(6) Bádateľ sa pri každej návšteve bádateľne zapíše do knihy návštev bádateľne.
(7) Bádateľ pred začatím štúdia vyplní bádateľský list a žiadosť o prístup k archívnym dokumentom formou štúdia v archíve. Bádateľ môže požiadať zamestnanca archívu o konzultáciu pri vyhľadávaní a spresnení údajov o archívnych dokumentoch k téme štúdia.
Čl. 2
Pravidlá prístupu k informáciám o archívnych dokumentoch
(1) Bádateľovi sa umožní základné údaje o archívnych dokumentoch získať z evidencie archívu, ktorú tvoria evidenčné listy k súborom archívnych dokumentov, z archívnych pomôcok (sprievodca, inventár, katalóg, register) a z ďalších tematických databáz archívu.
(2) Bádateľ musí odovzdať zamestnancovi archívu archívne pomôcky v pôvodnom fyzickom stave.
Čl. 3
Pravidlá prístupu k archívnym dokumentom
(1) Bádateľ môže svoju žiadosť o prístup k archívnym dokumentom formou štúdia zaslať archívu vopred poštou, elektronickou poštou alebo prostredníctvom elektronických služieb ministerstva. Ak bádateľ požiada o prístup k archívnym dokumentom formou štúdia poštou alebo osobne, budú mu archívne dokumenty predložené do troch dní od doručenia žiadosti o prístup k archívnym dokumentom formou štúdia. Bádateľom vyžiadané archívne dokumenty v deň jeho návštevy mu archív poskytne na štúdium v ten istý deň, iba ak to umožňujú prevádzkové podmienky archívu. Termín predloženia archívnych dokumentov na štúdium na základe žiadosti podanej prostredníctvom elektronických služieb ministerstva je záväzný až po jeho potvrdení archívom. Bádateľom sa odporúča vopred si dohodnúť termín návštevy telefonicky alebo formou elektronickej pošty, neohlásená bádateľská návšteva môže byť odmietnutá z dôvodu obmedzenej kapacity bádateľne archívu. Archív bádateľovi denne priebežne poskytuje na štúdium najviac päť úložných jednotiek archívnych dokumentov (škatúľ, kníh, fasciklov, kotúčov mikrofilmu) alebo päť jednotlivín (listiny, mapy, plány, audiovizuálne archívne dokumenty) alebo päť inventárnych jednotiek v rozsahu maximálne päť archívnych škatúľ.
(2) Bádateľovi, ktorý požiada o prístup k elektronickým archívnym dokumentom alebo ich elektronickým kópiám formou štúdia prostredníctvom elektronických služieb ministerstva, sa prístup umožní elektronicky v množstve podľa odseku 1 v jeho osobnom prostredí. Do osobného prostredia bádateľa vytvoreného v elektronickom archíve ministerstva sa nezasielajú také archívne dokumenty a ich elektronické kópie, ktoré sú zverejnené na webovom sídle elektronického archívu ministerstva.
(3) Bádateľ je pri štúdiu archívnych dokumentov povinný dodržiavať pokyny zamestnanca archívu. Zamestnanec archívu nie je povinný pomáhať bádateľovi pri čítaní textu archívnych dokumentov ani ich prekladať do slovenského jazyka.
(4) Bádateľ je v bádateľni povinný zachovávať ticho a nesmie telefonovať či inak rušiť ostatných bádateľov.
(5) Bádateľ zodpovedá za ochranu archívnych dokumentov poskytnutých na štúdium. Bádateľ nesmie meniť obsah a fyzický vzhľad archívnych dokumentov ich označovaním, podčiarkovaním, prečiarkovaním, vymazávaním alebo vpisovaním do nich. Nesmie ich krčiť, trhať, skladať a spínať. Nesmie ich používať ako písacie podložky, priamo z nich kopírovať (mapy, plány a pod.). Bádateľ nesmie jednotlivé strany archívnych dokumentov obracať navlhčenými prstami. Nesmie sa opierať o archívne dokumenty alebo klásť na ne osobný počítač, poznámkový blok alebo voľné listy papiera. Nesmie meniť usporiadanie archívnych dokumentov.
(6) Bádateľ môže archívne dokumenty alebo úložné jednotky s archívnymi dokumentmi klásť iba na stôl a nesmie ich klásť na podlahu bádateľne. Otvorenú môže mať iba jednu škatuľu s archívnymi dokumentmi alebo jeden zväzok knihy. Pri štúdiu archívnych dokumentov v knižnej forme musí vždy použiť stojan podopierajúci otvorenú knihu.
(7) Bádateľ nesmie medzi jednotlivými bádateľskými návštevami ponechať v bádateľni svoje výpisy a poznámky.
(8) Bádateľ môže v bádateľni používať vlastné reprografické zariadenia (fotografický prístroj, filmový prístroj, xerox, skener a pod.), osobný počítač alebo iné zariadenie uľahčujúce štúdium archívnych dokumentov iba na základe udeleného súhlasu riaditeľa (vedúceho) archívu, o ktorý musí vopred požiadať. Archív neudelí súhlas na použitie vlastného reprografického zariadenia na vyhotovovanie kópií z archívnych dokumentov z archívnych fondov, ktoré sú v archíve uložené v depozite, pokiaľ to neumožňuje depozitná zmluva, fotodokumentácie uloženej v archíve - pokiaľ bude ohrozený ich fyzický stav, z máp a plánov - pokiaľ bude ohrozený ich fyzický stav, archívnych dokumentov, ktoré obsahujú osobné údaje a ak to neumožňujú prevádzkové podmienky badateľne archívu. Pri porušení pravidiel sa bádateľovi ďalší súhlas na použitie vlastného reprografického zariadenia neudelí. Použitie vlastného reprografického zariadenia bez súhlasu archívu je hrubým porušením bádateľského poriadku podľa § 15 ods. 4 zákona.
(9) Bádateľ musí po každej návšteve zamestnancovi archívu odovzdať archívne dokumenty v pôvodnom fyzickom stave, usporiadaní a počte, v akom mu ich zamestnanec archívu predložil. Zamestnanec archívu vždy skontroluje vrátené archívne dokumenty v prítomnosti bádateľa. Ak zamestnanec archívu zistí, že došlo k porušeniu pôvodného usporiadania archívnych dokumentov, bádateľ musí tento nedostatok na mieste odstrániť. Ak zamestnanec archívu zistí odcudzenie alebo poškodenie fyzického stavu archívnych dokumentov alebo zmenu ich počtu, archív to hodnotí ako hrubé porušenie bádateľského poriadku podľa § 15 ods. 4 zákona.
(10) Ak bádateľ nezačne štúdium do 15 dní od poskytnutia archívnych dokumentov, archívne dokumenty budú uložené do depotu a o ich predloženie je bádateľ povinný opätovne požiadať. Elektronické archívne dokumenty a ich elektronické kópie sú prístupné v osobnom prostredí bádateľa 30 dní odo dňa ich zaslania archívom; po tomto termíne sa v elektronickom archíve ministerstva prístup k zaslaným elektronickým archívnym dokumentom a ich elektronickým kópiám automaticky zruší.
(11) Pred štúdiom dokumentov obsahujúcich osobné údaje podľa § 13 ods. 5 písm. c) zákona, je bádateľ povinný podpísať čestné vyhlásenie o nakladaní s osobnými údajmi v súlade s platnými zákonmi, predovšetkým zákonom č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, s ktorým je povinný vopred sa oboznámiť.
(12) Bádateľ môže použiť informácie z archívnych dokumentov iba na účely, ktoré uviedol v bádateľskom liste. Bádateľ je povinný vo svojich vedeckých alebo iných prácach (scenáre, články) uviesť názov archívu, názvy využitých archívnych fondov a zbierok, signatúry archívnych dokumentov, ako aj názvy archívnych pomôcok a mená zostavovateľov archívnych pomôcok, z ktorých získal informácie. Kópie archívnych dokumentov je možné použiť na komerčné účely len s predchádzajúcim súhlasom riaditeľa archívu.
(13) Archívne dokumenty, z ktorých sú vyhotovené študijné digitálne kópie, sú predkladané na štúdium v digitálnej podobe na zariadení v bádateľni archívu. Prístup k originálnym archívnym dokumentom je v odôvodnených prípadoch možný len so súhlasom riaditeľa archívu.
Čl. 4
Návštevné hodiny bádateľne
Bádateľovi sa umožňuje štúdium v bádateľni v pracovných dňoch pondelok až štvrtok, v čase od 8.00 do 15.00 h. V čase od 11.00 do 12.00 h je bádateľňa zatvorená z dôvodu obednej prestávky.
Čl. 5
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa bádateľský poriadok vydaný pre Štátny archív v Trnave a pracovisko Archív Skalica zo dňa 18. decembra 2018.
Čl. 6
Účinnosť
Tento bádateľský poriadok nadobúda účinnosť a platnosť 1. apríla 2025.
V Trnave dňa 31. marca 2025
PhDr. Júlia Ragačová
riaditeľka
KUTATÁSI SZABÁLYZAT
A levéltárakról és irattartókról, valamint az egyes törvények módosításáról szóló Tt. 395/2002. sz. törvény (a továbbiakban csak, mint „törvény”) 7. § e) pontja alapján a Nagyszombati Állami Levéltár és fióklevéltárai, a Galántai Fióklevéltár, Vágsellye és a Szakolcai Fióklevéltár számára a következő kutatási szabályzatot adom ki:
1. Cikkely
A kutatóterembe való belépés szabályai
(1) Akutató a levéltári anyagot a levéltár kutatótermében vagy a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériumának (a továbbiakban csak, mint „minisztérium”) elektronikus szolgáltatásain keresztül kutathatja.
(2) Csak olyan kutató léphet be a kutatóterembe, aki nincs alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt, akinek magatartása és megjelenése megfelel a viselkedés és higiénia általános követelményeinek. A kutató személyi számítógéppel, a jelen szabályzat 3. cikkelyének (8) bekezdése értelmében egyéb eszközzel, ceruzával, jegyzettömbbel vagy írólapokkal léphet be a kutatóterembe. A kutató azonosíthatósági okokból köteles eltűrni az írólapok bélyegzővel történő megjelölését, amelyet a kutatótermi személyzet végez el.
(3) A kutató a kutatóterembe történő belépés előtt köteles a kutatáshoz nem szükséges személyes tárgyait és az egyéb csomagjait (kabát, táska stb.) az arra kijelölt helyen hagyni.
(4) Saját könyvek, újságok és folyóiratok a kutatóterembe történő bevitelét a kutatótermi személyzet csak abban az esetben engedélyezi, ha azok az iratanyag kutatásánál szükségesek. Bekapcsolt mobiltelefonnal való belépés csak abban az esetben engedélyezett, ha a kutató előzőleg engedélyt kap saját fénykép felvevő-készülék használatára.
(5) A kutatóterembe ételt, italt, éles eszközt, szövegjavítót vagy az iratanyagra veszélyes tárgyat bevinni tilos.
(6) A kutató minden kutatótermi látogatás során kitölti a kutatóterem vendégkönyvét.
(7) A kutató a levéltári anyag tanulmányozásának megkezdése előtt kitölti a kutatólapot, valamint a levéltári anyag eredetiben történő kutatásához szükséges kérőlapot. A kutató a kutatott iratanyag kiválasztása és pontosítása érdekében kérheti a kutatótermi személyzet
segítségét és útmutatását.
2. Cikkely
A levéltári segédletek kutatásának szabályozása
(1) A kutató a levéltári anyagról szóló alapismereteket a levéltári nyilvántartásból, a levéltári segédletekből(útmutató, leltár, katalógus, regiszter) és egyéb tematikus adatbázisokból szerezheti be.
(2) A kutató köteles a számára átadott levéltári segédletek
fizikai állapotát megőrizni.
3. Cikkely
A levéltári anyag kutatásának szabályozása
(1) A kutató a levéltári anyaghoz való hozzáférési kérelmet előzetesen postai úton, e-mailben vagy a minisztérium elektronikus szolgáltatásain keresztül is elküldheti a levéltárnak. Abban az esetben, ha a kutató a hozzáférési kérelmet kérőlapon keresztül postai úton vagy személyesen nyújtja be, a levéltár a levéltári anyaghoz való hozzáférést a kérvénykézhezvételétől számított három napon belül biztosítja. A levéltár a levéltári anyaghoz való hozzáférést a kérelem napján csak akkor biztosítja, amennyiben a levéltár működési feltételei ezt lehetővé teszik. A minisztérium elektronikus szolgáltatásának levéltári alkalmazásán keresztül benyújtott kérelem csak levéltári megerősítés után válik kötelező érvényűvé. A kutatónak ajánlott telefonon vagy e-mailben a kutatás időpontját előre egyeztetni, az előre be nem jelentett kutatólátogatás a levéltár kutatótermének korlátozott kapacitása miatt megtagadható. A levéltár a kutató számára az egy napra kiadható levéltári anyag mennyiségét legfeljebb öt raktári egységnyi (dobozok, könyvek, mappák, mikrofilmtekercsek), öt jelzetnyi (levéltári iratok, térképek, tervek, audiovizuális levéltári anyagok), vagy öt leltári egységnyi (öt levéltári doboz) mennyiségben maximálja.
(2) Aza kutató, aki az elektronikus levéltári iratokhoz vagy azok elektronikus másolataihoz a minisztérium elektronikus szolgáltatásain keresztül, kérőlap formájában kér hozzáférést, az, az (1) bekezdés értelmében saját elektronikus fiókjában kap hozzáférést. A minisztérium elektronikus honlapján közzétett elektronikus levéltári iratok nem kerülnek továbbításra a kutató saját elektronikus fiókjába.
(3) A kutató a levéltári anyag tanulmányozása során köteles követni a kutatótermi személyzet utasításait. A kutatótermi személyzet nem köteles segítséget nyújtani a levéltári anyag szövegének elolvasásában vagy más nyelvre fordításában.
(4) A kutatóteremben hangosan beszélni, telefonálni, a többi kutatót bármi módon zavarni tilos.
(5) A kutató felelős a tanulmányozásra szánt levéltári anyag épségéért. A kutató köteles a számára kutatásra kiadott levéltári anyag rendjét és fizikai állapotát megőrizni. A levéltári iratokon bármiféle jel, jelzés vagy javítás alkalmazása, az iratok rendjének megbontása, az iratokon történő jegyzetelés, az iratok bárminemű tárggyal való megterhelése, valamint az iratok nedves ujjal való lapozása tilos.
(6) A kutatótermi asztalon csak egy raktári egység vagy más kikérési egység (pl. tétel, ügyirat) lehet nyitva. A kutatóterem padlójára levéltári anyagot lerakni tilos. Könyvek kutatásánál a könyvtartó használata kötelező.
(7) A kutató a saját jegyzeteit és feljegyzéseit a kutatási nap végén nem hagyhatja a kutatóteremben.
(8) A kutató saját fénykép felvevő-készüléket (fényképezőgép, filmfelvevő, fénymásoló, szkenner stb.), személyi számítógépet vagy a levéltári anyag kutatását segítő egyéb eszközt csak a levéltár igazgatójának (vezetőjének) hozzájárulásával, előzetes kérelem alapján
használhat. A levéltár megtagadhatja a másolat készítését, ha a reprodukciós eljárás vagy annak gyakorisága a levéltári anyag fizikai állapotát károsítja, épségben történő fennmaradását veszélyezteti. Továbbá megtagadhatja a másolat készítését, ha a levéltári anyag személyes
adatokat tartalmaz, esetleg a levéltár működési feltételei ezt nem teszik lehetővé. A letétben tárolt levéltári anyag másolása, csak abban az esetben engedélyezett, ha azt a letéti szerződés lehetővé teszi. A digitális fotózásra vonatkozó szabályok megsértése a hozzájárulás visszavonását vonhatja maga után. A levéltár hozzájárulása nélküli fényképkészítés a törvény 15. § (4) bekezdése értelmében a kutatási szabályzat súlyos megsértésének minősül.
(9) A kutatónak a levéltári anyagot ugyanabban a fizikai állapotban és mennyiségben kell visszaadnia, amelyben azt átvette. A kutatás befejezésekor a kutatótermi személyzet a levéltári anyag épségét és rendjét a kutató jelenlétében felülvizsgálja, majd visszavételének
tényét rögzíti. Ha a kutatótermi személyzet az iratanyag ellenőrzése során annak sorrendjében hiányt észlel, a kutatónak azt az eredeti rendbe kell visszaállítania. A levéltári anyag károsodása és/vagy a visszaadott iratanyagban feltárt hiány a törvény 15. § (4) bekezdése értelmében a kutatási szabályzat súlyos megsértésének minősül.
(10) Amennyiben a kutató a levéltári anyag rendelkezésére bocsátásától számított 15 napon belül nem kezdi meg a kutatást, a levéltári anyag visszakerül az őrzési helyére. Az anyag újbóli kutatását kérelmezni kell. Az elektronikus levéltári iratok és azok elektronikus másolatai a kutató személyes fiókjában a levéltár által történő megküldésüktől számított 30 napig kutathatóak – ezen időszak lejártával az elektronikus levéltári iratokhoz és azok elektronikus másolataihoz való hozzáférés automatikusan megszűnik a minisztérium elektronikus szolgáltatásának levéltári alkalmazásában.
(11) A törvény 13. § (5) bekezdésének c) pontja szerinti személyes adatokat tartalmazó iratok kutatásának megkezdése előtt a kutató köteles megismerkedni a személyes adatok védelméről, és az egyes törvények módosításáról szóló Tt. 18/2018. sz. törvénnyel, és ennek értelmében benyújtania a személyes adatok kezeléséről és felhasználásáról szóló nyilatkozatot.
(12) A kutató a levéltári anyagból származó információkat csak a kutatólapon megjelölt célokra használhatja fel. Tudományos és egyéb felhasználás esetén fel kell tüntetni a levéltárat, az iratanyag jelzetét és lelőhelyét, a levéltári segédeszközt és összeálítójának nevét. Kereskedelmi forgalomba kerülő kiadvány esetében a közlési engedély a levéltár igazgatójának hatásköre.
(13) A levéltár digitális másolatban rendelkezésre álló levéltári anyagot digitális másolatban bocsátja kutatásra a levéltár kutatótermében megtalálható berendezésen. Az eredeti levéltári anyaghoz való hozzáférés indokolt esetben csak a levéltár igazgatójának hozzájárulásával
lehetséges.
4. Cikkely
A kutatóterem nyitvatartási ideje
A kutatók hétköznapokon hétfőtől csütörtökig 8:00 és 15:00 óra között vehetik használatba a levéltár kutatótermét. 11:00 és 12:00 óra között a kutatóterem az ebédszünet miatt zárva tart.
5. Cikkely
Hatályon kívül helyezési rendelkezés
A Nagyszombati Állami Levéltár Szakolcai Fióklevéltárának 2018. december 18-én kelt kutatói szabályzata hatályon kívül helyeződik.
6. Cikkely
Hatálybalépés
Jelen kutatási szabályzat 2025. április 1-jei érvénnyel lép hatályba.
Nagyszombat, 2025. március 31.
PhDr. Júlia Ragačová
a levéltár igazgatója