Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Konferencie

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA SPIŠSKÝ ZÁLOH 1412 – 1772 – 2022

     Od 8. novembra do 10. novembra 2022 sa konalo pozoruhodné trojdňové stretnutie odborníkov, ktorí v Starej Ľubovni a Niedzici predstavili výsledky svojich výskumov o významnom období slovenských a poľských dejín, a to spišskom zálohu. Termín a miesta konferencie neboli náhodné, 8. novembra 2022 sme si totiž pripomenuli presne 610 rokov od vydania zálohovej listiny, ktorou sa 16 spišských miest, dva hrady a viacero dedín panstva dostali pod správu Poľska. Táto listina, vydaná v Záhrebe, bola výsledkom mierového stretnutia Žigmunda Luxemburského a Władysława II. Jagiełła, ktoré sa uskutočnilo v marci 1412 práve na Ľubovnianskom hrade. Ďalej treba dodať, že 10. novembra 2022 ubehlo 250 rokov od oficiálneho ukončenia zálohu pre mestá Stará Ľubovňa, Hniezdne a Podolínec.
     V zaujímavom programe mal priestor aj náš kolega Mgr. Filip Lampart, Ph.D., ktorý sa vo svojom príspevku venoval strastiam a slastiam ľubovnianskych mešťanov v prvom storočí spišského zálohu.
Viac informácií o tomto výnimočnom podujatí, ktorého odbornými garantmi sú významní zahraniční profesori, a to prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc., prof. Martin Homza, Dr., a prof. dr hab. Stanisław Andrzej Sroka, sa dozviete na stránke Ľubovnianskeho múzea, jedného z organizátorov: https://www.facebook.com/hradLubovna.
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]