Novinky v zákone o archívoch a registratúrach
04. 11. 2015Od 1. novembra 2015 je účinná novela zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach, ktorej cieľom je prebratie európskej smernice. Novela ďalej zavádza novú sústavu štátnych archívov a reaguje na poznatky z doterajšej aplikácie zákona. Národná rada SR ju schválila 30. septembra 2015
Prebratie európskej smernice
Do novely sa preberajú ustanovenia z novej európskej smernica o navrátení predmetov kultúrnej hodnoty nezákonne vyvezených z územia členského štátu z roku 2014, ktorá nahradí doterajšiu smernicu. Tak, ako to ukladá smernica, Ministerstvo vnútra SR bude pri vyhľadávaní a v konaní o vrátenie archívneho dokumentu povinné používať v styku s príslušným ústredným orgánom členského štátu EÚ modul informačného systému o vnútornom trhu (IMI). Ten bol zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady za účelom účinnejšej spolupráce štátov EÚ. Touto povinnosťou nebude dotknutá možnosť ministerstva používať pri komunikácii aj iné prostriedky.
Zmeny na úseku správy registratúry
V novele sú zapracované poznatky z doterajšej aplikácie zákona najmä na úseku správy registratúry:
- Pre podnikateľské subjekty prináša úľavy z niektorých povinností na úseku správy ich registratúry.
- Dopĺňa sa úprava postupu pri odovzdávaní a preberaní archívnych dokumentov do archívu. (Ustanovuje sa maximálna lehota päť rokov na prebratie archívnych dokumentov od ich pôvodcu, čím sa sleduje skvalitnenie práce štátnych archívov. )
- Z poznatkov z praxe vyplynula potreba skvalitnenia služieb subjektov podnikajúcich v oblasti správy registratúry inou osobou; novela zákona preto sprísňuje kritériá pre výkon tejto živnosti. (Poskytovatelia tejto služby budú musieť zabezpečiť ochranu registratúrnych záznamov a vyhotovovať výpisy, odpisy, potvrdenia a kópie zo zverených registratúrnych záznamov podľa oprávnených nárokov žiadateľa. Zvýšia sa nároky na vyžadovanú odbornú prax personálu.)
Zmeny na úseku výkonu štátnej správy
Novela zákona sa dotýka i výkonu štátnej správy:
- Prináša nové povinnosti Ministerstvu vnútra SR, a to najmä vo vzťahu k posudzovaniu trvalej dokumentárnej hodnoty registratúrnych záznamov, výkonu štátneho odborného dozoru, ako aj vedeniu novej ústrednej evidencie pečatí a pečatidiel.
- Súčasne sa úprava výkonu štátnej správy na úseku archívov a registratúr dopĺňa o úpravu evidencií, ktoré vzhľadom na ich obsah vyžadujú zákonnú formu.
- Ministerstvo vnútra SR bude na svojom webovom sídle zverejňovať ústrednú evidenciu archívnych dokumentov, evidenciu archívov; v priebehu ďalších rokov pripraví na zverejnenie evidenciu historických pečatí a pečatidiel. Tieto funkcionality umožní zriadenie elektronického archívu ministerstva.
Nová sústava štátnych archívov
Novela prináša v nadväznosti na územno-správne členenie SR úpravu sústavy archívov zriaďovaných Ministerstvom vnútra SR. Sleduje sa tým predovšetkým zefektívnenie riadenia štátnej správy na tomto úseku z úrovne ministerstva.
Po novom bude MV SR zriaďovateľom jedného štátneho ústredného archívu, ktorým bude Slovenský národný archív, a ôsmich štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosťou a ich špecializovaných pracovísk a pracovísk. Doterajší Štátny ústredný banský archív v Banskej Štiavnici sa vzhľadom na jeho archívne fondy a zbierky stane špecializovaným pracoviskom Slovenského národného archívu. Doterajší Štátny archív v Levoči sa stane špecializovaným pracoviskom Štátneho archívu v Prešove.
Archívne dokumenty, pochádzajúce z činnosti hlavného mesta SR Bratislavy, jeho mestských častí a nimi zriadených a založených právnických osôb uložené v Archíve hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, prevezme novozriadený Archív mesta Bratislavy.
Znížením počtu riadených subjektov z pôvodných 47 na 9 sa zníži administratívna náročnosť riadenia, zefektívni sa koncepčná, rozhodovacia a kontrolná činnosť ministerstva.
Prijatím novej sústavy štátnych archívov sa dosiahne tiež zvýšenie dostupnosti pôvodcov registratúry pre archívy a zníženie straty času pre pôvodcu registratúry aj archív. Znížia sa aj finančné náklady pri výkone predarchívnej starostlivosti a štátneho odborného dozoru u pôvodcov archívnych dokumentov, zriaďovateľov archívov a vlastníkov archívnych dokumentov.
Ďalšie zmeny
- Umožňuje sa pôvodcovi registratúry neuchovávať listinný originál registratúrneho záznamu, ak z neho vyhotovil elektronickú kópiu prostredníctvom zaručenej konverzie.
- Správu registratúry najvyšších orgánov verejnej moci a orgánov verejnej moci s celoslovenskou pôsobnosťou musia vykonávať osoby s vysokoškolským vzdelaním v odbore archívnictvo alebo v príbuznom študijnom odbore.
- Pôvodca registratúry bude povinný vyhotovovať odpisy, výpisy, potvrdenia a kópie z registratúrnych záznamov a osvedčovať na nich ich zhodu s registratúrnym záznamom.
- Na základe poznatkov z praxe sa dopĺňa nová skutková podstata priestupku a iného správneho deliktu spočívajúca v porušení povinnosti pôvodcu registratúry predložiť najmenej raz za päť rokov návrh na vyradenie registratúrnych záznamov, ktorým uplynula lehota uloženia.
Zdroj obrázka:www.economictimes.indiatimes.com