O nových technológiách vo verejnej správe na pôde OECD
04. 04. 2014Využitie nových technológií v oblasti rozvoja verejnej správy bolo témou 49. zasadnutia Výboru pre verejnú správu OECD v dňoch 1. - 2. apríla 2014 v Paríži. Rokovaní sa zúčastnili aj predstavitelia sekcie verejnej správy MV SR, ktorí s OECD partnermi realizujú projekt Zvyšovanie kvality verejnej správy – strategické hodnotenie hlavných aspektov reformy štátnej správy.
Predmetom prvého dňa zasadnutia bolo využitie a vplyv inovatívnych technológií na zlepšenie verejnej správy. Experti sa zhodli, že nie je postačujúce poznať stratégie a politiky v oblasti informačných a komunikačných technológií, ale dôležitejšie je nájsť spôsob ich vhodnej implementácie v meniacich sa podmienkach, a to aj za účasti verejnosti a vytvoriť tak lepší priestor a podmienky pre vzájomnú komunikáciu a interakciu. Hlavná ekonómka Úradu vlády Veľkej Británie Liz McKeown vo svojom príspevku zdôraznila, že práve rôzne prostriedky informačných technológií plnia dôležitú úlohu pri šírení informácii a prehlbovaní transparentnosti verejnej správy a upozornila, že vlády často podceňujú dlhodobé efekty svojich politík a sústredia sa na krátkodobé výsledky. Sociálne médiá ako ďalší nástroj na informovanie a kontakt medzi občanmi a verejnou správou boli témou spoločných diskusií, z ktorých vyplynuli aj otázky týkajúce sa možných negatívnych faktorov pri využívaní čoraz vplyvnejších sociálnych médií – množstvo, prehľadnosť a spoľahlivosť zdieľaných dát.
Počas druhého dňa rokovaní predstavil predseda Komisie pre administratívnu reformu Španielska Jaime Pérez Renovales zámery a doterajšie výsledky aktuálne prebiehajúcej reformy verejnej správy v Španielsku. Zaujímavou súčasťou modernizácie verejnej správy je iniciatíva zameraná na reformu riadenia ľudských zdrojov, v rámci ktorej ohodnotenie štátnych zamestnancov sa má deliť do dvoch hlavných kategórií podľa rozhodovacej moci. Pri tejto príležitosti členovia výboru zhodnotili kľúčové body strategického dokumentu OECD zameraného na verejnú správu Španielska. Členovia výboru sa počas zasadnutia zaoberali aj rozpočtovým a pracovným programom výboru pre obdobie 2015-2016, otázkou obnovenia mandátu výboru na obdobie 2015-2019 ako aj otázkami súvisiacimi s prístupovým procesom Lotyšska a Kolumbie.
Ako hlavný výsledok spolupráce OECD s MV SR, ktorá bude pokračovať aj v rokoch 2014 – 2015, bude v máji publikovaný strategický dokument Vypracovanie udržateľnej strategickej reformy pre verejnú správu.