Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. september 2024, pondelok
 

Slovenská republika sa zapojila do prieskumu OECD o dôvere vo verejné inštitúcie

07. 08. 2024

oecd

V roku 2023 prebiehal na Slovensku prieskum Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj/OECD/ o hnacích silách dôvery vo verejné inštitúcie, tzv. Trust Survey. Trust Survey 2023 je v poradí druhým ročníkom prieskumu OECD o hnacích silách dôvery vo verejné inštitúcie. Prvý prieskum Trust Survey sa uskutočnil v roku 2021 (s výsledkami zverejnenými v roku 2022) a zapojilo sa doň 22 krajín, pričom Slovenská republika sa iniciačného ročníka nezúčastnila.

V roku 2023 bol Trust Survey na Slovensku implementovaný v rámci projektu Zlepšenie integrity verejnej správy v Slovenskej republike / IIPA.

Trust Survey je novým meracím nástrojom OECD na podporu vlád krajín OECD pri posilňovaní demokratických procesov vedúcich k zlepšovaniu výsledkov správy vecí verejných, čo v konečnom dôsledku smeruje k posilneniu dôvery ľudí v demokratickú vládu. Krajiny, ktoré sa rozhodli zúčastniť prieskumu dôvery,  tak robia s cieľom lepšie pochopiť očakávania ľudí od svojich demokracií a identifikovať spôsoby, ako by im mohli poskytnúť lepšie výsledky prostredníctvom zlepšenia verejnej správy. Prieskum meria úroveň dôvery ľudí vo vládu a verejné inštitúcie v ich krajine s jedinečným zameraním na faktory, ktoré podporujú dôveru verejnosti - schopnosť vlády reagovať, spoľahlivosť, schopnosť riešiť zložité a globálne výzvy, integrita, spravodlivosť a otvorenosť. Dotazník pozostával z otázok týkajúcich sa úrovne dôvery obyvateľov jednotlivých krajín v rôzne verejné inštitúcie a médiá, situačné otázky o hybných silách dôvery v oblasti verejnej správy a obsahoval moduly o spokojnosti s verejnými službami, politickej participácii, globálnych a medzigeneračných výzvach a o osobe respondenta.

Do prieskumu sa na Slovensku zapojilo vyše dvetisíc ľudí 

Do Trust Survey sa v roku 2023 zapojilo celkovo 30 krajín vrátane Českej republiky, Slovinska, Nemecka či Francúzska. V rámci Slovenskej republiky sa prieskumu zúčastnilo 2 016 respondentov (z celkového počtu 58 230 respondentov). Prieskum v Slovenskej republike prebiehal online formou v období od 25. októbra 2023 do 17. novembra 2023.

Záverečná správa s výsledkami Trust Survey 2023 bola schválená  4. júla a zverejnená  10. júla 2024. Správa poskytuje výsledky súčasnej úrovne dôvery a jej faktorov v jednotlivých krajinách a verejných inštitúciách a analýzu jej vývoja za posledné dva roky s porovnaním s výsledkami prieskumu z roku 2021. Výsledky prieskumu sa v jednotlivých krajinách líšia v dôsledku celého radu kultúrnych, inštitucionálnych, sociálnych a ekonomických faktorov, pričom však zároveň poukazujú na niektoré zreteľné spoločné trendy a identifikujú spoločné oblasti, v ktorých je potrebné konať (napr. výrazné obavy o ekonomiku na makroúrovni aj na osobnej úrovni v skúmaných krajinách). Výsledky za Slovenskú republiku sú obsiahnuté v samostatnej publikácii.

Podľa záverečnej správy 39 % obyvateľov krajín OECD označilo ich dôveru vo vládu ako vysokú alebo stredne vysokú v porovnaní so 44 % respondentov, ktorí majú v súčasnosti nízku alebo žiadnu dôveru vo vládu svojej krajiny. Napriek obavám zo životných nákladov, z vojny v Európe a pretrvávajúceho konfliktu na Blízkom východe, štrukturálnym výzvam a prekážkam spôsobeným rýchlym technologickým vývojom, zmene klímy či iným faktorom, akým je napríklad starnutie obyvateľstva, sa úroveň dôvery od roku 2021 znížila len mierne, konkrétne o 2 percentuálne body. Úroveň vysokej alebo stredne vysokej dôvery vo vládu na Slovensku predstavuje 31 % a nízku alebo žiadnu dôveru označilo 51 % obyvateľov. Pre porovnanie, v Českej republike vláde vysoko alebo stredne dôveruje 19 % obyvateľstva oproti 71 %, ktorí vláde nedôverujú vôbec alebo málo.

Z verejných inštitúcií na Slovensku vyšli ako najdôveryhodnejšie polícia a samospráva (obe zhodne 40 %), zatiaľ čo najmenej dôveryhodnými inštitúciami sú politické strany (19 %) a médiá (28 %). Najpriepastnejšie rozdiely v dôvere Slovákov vo verejné inštitúcie v porovnaní s krajinami OECD (rozdiel o 23 %) sa zaznamenali pri polícii a súdoch a právnom systéme.

Najväčšie rozdiely v úrovni dôvery vzhľadom na skupiny obyvateľstva súvisia s pocitom jednotlivca, či má možnosť ovplyvniť činnosť vlády

Vláde v krajinách OECD dôveruje 69 % obyvateľov, ktorí majú pocit, že majú možnosť vyjadriť sa k jej činnosti, zatiaľ čo dôvera tých, ktorí tento pocit nemajú, je na úrovni iba 22 %. Tento trend krajín OECD sa odzrkadlil aj v Slovenskej republike, kde rozdiel v pomere týchto obyvateľov predstavuje 47 percentuálnych bodov (66 % voči 19 %).

Každodenné interakcie s verejnými inštitúciami predstavujú kľúčové faktory ovplyvňujúce dôveru obyvateľstva v štátnu správu a samosprávu. Spokojnosť so zdravotným systémom uviedlo iba 26 % Slovákov (OECD priemer predstavuje 52 %), spokojnosť so systémom vzdelávania je na Slovensku na úrovni 43 % (v OECD krajinách je to 57 %) a najvyššia miera spokojnosti v porovnaní s krajinami OECD, kde je na úrovni 66 %, je na Slovensku v oblasti administratívnych služieb s úrovňou spokojnosti 54 %.

V krajinách OECD celkovo prevláda väčší skepticizmus voči schopnosti vlád riešiť zložité politické otázky ako voči schopnosti poskytovať verejné služby. Iba 37 % respondentov v krajinách OECD verí, že vláda vyvažuje záujmy rôznych generácií (na Slovensku je to 33 %), že bude primerane regulovať umelú inteligenciu (41 % v krajinách OECD a 33 % na Slovensku) alebo znižovať emisie skleníkových plynov (42 % v krajinách OECD a 33 % na Slovensku).

Výsledky Trust Survey poskytujú cenné informácie a návody pre vlády krajín OECD za účelom posilnenia procesov, ktoré sú základom demokratickej správy vecí verejných, s cieľom  naplniť rastúce očakávania svojich občanov. Ide najmä o zabezpečenie toho, aby boli vypočuté hlasy všetkých ľudí, posilnenie kontroly a rovnováhy medzi inštitúciami, využívanie lepších, transparentných a overiteľných dôkazov pri rozhodovaní a vyváženie záujmov rôznorodého obyvateľstva. Práve tieto opatrenia sú najlepšími spôsobmi na zlepšenie dôvery, najmä v národných vládach.

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

PODATEĽŇA

Drieňová 22, 826 86 Bratislava

Úradné hodiny

po - 8.00 h - 15.00 h

ut - 8.00 h - 15.00 h

str - 8.00 h - 17.00 h

štv - 8.00 h - 15.00 h

pia - 8.00 h - 14.00 h

 

 

 

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR