Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán potvrdila výsledky spojených volieb

30. 10. 2022

spojene volby 2022

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Štatistický úrad SR v nedeľu 30. októbra 2022 zverejnili oficiálne výsledky volieb do orgánov samosprávy obcí a samosprávnych krajov, ktoré sa uskutočnili v sobotu 29. októbra 2022. Išlo o historicky prvé spojené voľby na Slovensku, novinkou bola aj plná elektronizácia pri sumarizovaní výsledkov.

Spojenie volieb do jedného dňa prinieslo očakávaný zvýšený záujem o krajské voľby.

Volebná účasť vo voľbách do VÚC dosiahla 43,74 percenta

To je o 14 percentuálnych bodov viac oproti posledným krajským voľbám v roku 2017. Voliť prišlo 1 951 522 voličov. "Na tomto základe možno konštatovať, že jeden z hlavných účelov, ktorý smeroval k tomu, aby sa voľby do orgánov územnej samosprávy konali v jeden deň, sa naplnil," povedal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Účasť v komunálnych voľbách predstavovala 46,19 percenta

K volebným urnám prišlo 2 059 800 voličov, čo je o niečo menej ako pri posledných komunálnych voľbách v roku 2018, keď bola účasť 48,67 percenta.

„Príprave spojených volieb sme sa venovali takmer dva roky, projekt sme zvládli a všetky ciele, ktoré sme si k tomu predsavzali, sa nám podarilo naplniť,“ zhodnotila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR a zapisovateľa štátnej komisie Eva Chmelová. Po prvýkrát sa zápisnice o výsledku volieb na všetkých stupňoch volebných komisií vrátane okrskových posielali elektronicky, k čomu bolo potrebné vytvoriť vhodné podmienky pre obce.

Riaditeľka odboru volieb sa poďakovala za prácu pri príprave a hladkom priebehu hlasovania tímu na rezorte vnútra, Štatistickému úradu SR, Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán, okresným úradom, ako aj členom okrskových volebných komisií, ktorých bolo v teréne približne 63 000.

Vyhlasenie vysledkov spojenych volieb

„Sumarizácia prebehla bez narušení a incidentov,“ zhodnotil spracovávanie výsledkov volieb predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko. Dodal, že náročná príprava na elektronickú sumarizáciu, najmä zriadenie elektronických registrov všetkých kandidátov v predstihu umožnila priniesť definitívne a kompletné výsledky oproti minulým voľbám skôr.

Definitívne výsledky oboch volieb sú dostupné na stránke https://www.volbysr.sk/sk/. Obsahujú údaje o počtoch hlasoch pre všetkých, teda aj nezvolených kandidátov a tiež výsledky s podrobnosťou až na úroveň jednotlivých okrskov. 

Na zabezpečenie verejného poriadku bolo na území celého Slovenska nasadených 6 556 policajtov. V súvislosti s voľbami dohliadalo na poriadok 4 360 z nich. „K závažnému narušenie verejného poriadku nedošlo,“ povedal viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Nasadení boli policajti  poriadkovej, dopravnej, ale takisto kriminálnej polície, na špeciálne úlohy boli vyčlenení vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry.

Spojenie volieb sa ukázalo efektívne aj pre Policajný zbor. „Vieme šetriť sily a prostriedky v dobe, keď čelíme aj iným výzvam,“  poznamenal viceprezident Policajného zboru.

Polícia v súvislosti s voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov, pričom ďalšie stále prichádzajú. Najčastejšie to bola volebná korupcia (53 podnetov), marenie prípravy a priebehu volieb a referenda (40 podnetov) a ohováranie (37 podnetov). Z doterajších podnetov bolo 60 trestných oznámení, pričom v 25 prípadoch sa začalo trestné stíhanie. Polícia tiež eviduje 52 priestupkov a 119 iných podnetov, medzi ktorými môžu byť po vyhodnotení priestupky aj trestné činy.

Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach.

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

PODATEĽŇA

Drieňová 22, 826 86 Bratislava

Úradné hodiny

po - 8.00 h - 15.00 h

ut - 8.00 h - 15.00 h

str - 8.00 h - 17.00 h

štv - 8.00 h - 15.00 h

pia - 8.00 h - 14.00 h

 

 

 

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR