Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2022, pondelok
 

Unikátna výstava „Po stopách horských vodcov" v popradskom archíve

18. 11. 2022

horski-vodcovia

Výstavu s názvom Po stopách horských vodcov pripravili archivári popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove pri príležitosti 150. výročia organizovaného horského vodcovstva vo Vysokých Tatrách a zároveň 30. výročia vzniku Národnej asociácie horských vodcov SR.

Jej vernisáž sa uskutoční v utorok 22. novembra 2022 v priestoroch Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad. Výstava je zároveň súčasťou sprievodného programu Valného zhromaždenia medzinárodnej organizácie zastrešujúcich horských vodcov z celého sveta IVBV/UIAGM/IFMGA, ktoré sa bude konať v termíne od 21. – 25. novembra v Hoteli Grand v Starom Smokovci.

Expozícia mapuje ročenky Uhorsko-karpatského spolku, dobové fotografie, dokumenty mapujúce činnosť horských vodcov, pohľadnice, tiež ich výstroj, ktorý používali, čiže skoby, čoky, šrúby, laná či variče.

Pozvánka na podujatie

Prvé písomné zmienky o tom, že ľudia prichádzali do Tatier za dobrodružstvom, poznávaním a bádaním,  siahajú až do polovice 16. storočia. Ako sprievodcov si vtedy brávali miestnych obyvateľov podtatranských obcí - pastierov, bylinkárov, či hľadačov pokladov, neskôr to boli aj zástupcovia iných povolaní. V súčasnom ponímaní išlo skôr o sprievodcovskú činnosť, ktorá sa rozvojom turistiky a zvyšovaním nárokov návštevníkov postupne dostávala do podoby, v akej ju poznáme a vnímame dnes.

Horský vodca radí pri výbere turistického cieľa v horstvách, pričom zohľadňuje počasie, kondíciu a skúsenosti turistu. Jeho pracovná činnosť  spočíva v tom, že na základe skúseností robí bezpečné rozhodnutia počas túry, a to v snahe aby zážitok z túry bol čo najintenzívnejší, s dôrazom na  bezpečný návrat domov.

Záštitu nad slávnostným otvorením výstavy prevzali prezident Medzinárodnej organizácie horských vodcov  IVBV/UIAGM/IFMGA Peter Cliff a predseda Národnej asociácie horských vodcov SR (NAHS SR) Jozef Janiga. Viac informácii o výstave  nájdete na: https://www.facebook.com/statnyarchivvpresove

Výstava bude pre verejnosť otvorená do konca júla 2023.

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

PODATEĽŇA

Drieňová 22, 826 86 Bratislava

Úradné hodiny

po - 8.00 h - 15.00 h

ut - 8.00 h - 15.00 h

str - 8.00 h - 17.00 h

štv - 8.00 h - 15.00 h

pia - 8.00 h - 14.00 h

Vážení klienti, oznamujeme Vám, že pri vstupe do budovy je potrebné, aby ste sa ohlásili u strážnej služby a zavolali na klapky podateľne 2159, 2531 alebo 2541 a zamestnankyňa podateľne následne  preberie Vaše podanie vo vestibule budovy.

UPOZORNENIE

V dňoch 31.3.2022 a 1.4.2022 sú stránkové hodiny podateľne z technických príčin zrušené. Odporúčame využívať telefonickú, elektronickú a písomnú komunikáciu (poštové služby).

 

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR