Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Unikátna výstava Za humorom do histórie v trnavskom archíve

18. 05. 2022

archiv-trnava-humor5

V Štátnom archíve v Trnave môžu nadšenci humoru, ale aj všetci ostatní od 19. mája 2022 navštíviť unikátnu výstavu Za humorom do histórie, ktorú miestni archivári pripravovali takmer dva roky, pričom preskúmali vyše 3 kilometre dokumentov.

Expozícia  ponúka pohľad do minulosti a úctyhodné množstvo archívnych dokumentov, ktoré odkrývajú niekdajší politický humor, vtipné prípady zo súdnej siene, dobové typy reklám, pozvánok či vtipy z bežného života.

Nápad vytvoriť výstavu na humornú tému vznikol vo februári 2020. Keďže pandémia obmedzila aj usporadúvanie výstav, trnavskí archivári a historici sa zahĺbili do štúdia archívnych dokumentov a ako prvý archív na Slovensku pripravili výstavu na tému humor. Isto aj preto, že humor zmenšuje trápenie, choroby, starosti a pomáha ľuďom cítiť sa lepšie.

Pozvánka na výstavu

Výstava Za humorom do histórie je rozdelená do niekoľkých okruhov. Nejde o klasické obsahové rozdelenie podľa jednotlivých kategórií humoru, ale podľa tém, ktoré vyvstali z preštudovaných dokumentov. A tak návštevníkov pobaví humor na politickú nôtu, osobité pozvánky, reklamy, prihlášky, zaujímavé straty a nálezy, humorné situácie z bežného života, sťažnosti podpísané i anonymné, vtipné prípady zo súdnej siene, preklepy v dokumentoch, mená vo vtipnom kontexte. Nechýbajú  kreslené vtipy z periodika Kultúra a život Trnavy, inzeráty z prvej ČSR, vtipy z periodika Nové Slovensko z 20. a 30. rokov 20. storočia („Pán profesor, čo súdite o mojom veku?" – „Ja som profesorom hudby, milostivá, a starožitnostiam sa nerozumiem!“), unikátne cenníky.
Najstarší vtipný dokument pochádza zo 16. storočia, konkrétne z roku 1542.

Dobové kreslené vtipy

Vtipom od 19. až po 20. storočie je na výstave venovaný osobitný priestor.

Dobové kreslené vtipy

Nie všetky vyslovené vtipy mali iba nevinnú dohru. Presvedčia o tom politické vtipy, pre ktoré autori či šíritelia v stalinských 50-tych rokoch končievali v neďalekom známom väzení v Leopoldove.

Unikátna výstava o tom najzábavnejšom, čo vo svojich bohatých zdrojoch našli trnavskí archivári, bude pre verejnosť prístupná až do 30. decembra 2022.

 

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

PODATEĽŇA

Drieňová 22, 826 86 Bratislava

Úradné hodiny

po - 8.00 h - 15.00 h

ut - 8.00 h - 15.00 h

str - 8.00 h - 17.00 h

štv - 8.00 h - 15.00 h

pia - 8.00 h - 14.00 h

 

 

 

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR