Výzvy verejnej správy témou Výboru pre demokraciu a vládnutie Rady Európy

Rozvíjanie otázok verejnej správy, dobrého vládnutia na miestnej a regionálnej úrovni, podpora reformných aktivít vo verejnej správe ako aj platforma pre efektívnu výmenu skúsenosti jednotlivých členských krajín Rady Európy je zámerom jej nového Výboru pre demokraciu a vládnutie (European Committee on Democracy and Governance). Prvého zasadnutia výboru, ktorý sa konal začiatkom apríla v Štrasburgu, sa zúčastnili aj predstavitelia sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra.
Kľúčovými témami zasadnutia boli reformné opatrenia pri modernizácii verejnej správy, účasť občanov na správe veci verejných ako aj podpora zodpovednosti a vylepšovanie štandardov pri poskytovaní služieb na miestnej úrovni. Do diskusie prispeli praktickými poznatkami zástupcovia ukrajinskej, írskej, švédskej, tureckej, slovinskej a nórskej delegácie. Decentralizácia, spájanie obcí, približovanie administratívy občanom a zvyšovanie účasti občanov a ich vplyvu na riadení vecí verejných sú témy, ktoré rezonujú v mnohých európskych krajinách.
Podpora spolupráce, stimulačných efektov a reforiem bola ďalším bodom rokovaní. V rámci Rady Európy funguje systém tzv. Peer Review - nástroj profesionálnej asistencie skúsených odborníkov Rady Európy pri zavádzaní reformných opatrení v jednotlivých členských štátoch. Hostiteľmi týchto podporných projektov už boli Fínsko Albánsko, Arménsko a Moldavsko, pričom jednotliví členovia výboru vyjadrili vôľu zapojiť sa do tohto nástroja - či už ako prijímateľ alebo ako poskytovateľ pomoci.
V rámci otvorenej diskusie o reformných opatreniach vo verejnej správe predstavitelia MV SR prezentovali prebiehajúcu reformu verejnej správy - Program ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená verejná správa). Podpredseda výboru Paul Rowsell z Veľkej Británie ocenil stratégiu reformy ako aj jej samotné označenie, ktoré podľa neho presne vystihuje, čo by mala verejná správa skutočne znamenať pre občanov a ako by mal systém fungovať. Ako uviedla Zuzana Barboríková, riaditeľka odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov MV SR: "Rokovanie výboru bolo prínosné z hľadiska inšpirácie o skúsenostiach z dobrej praxe členských krajín Rady Európy v rôznych oblastiach verejnej správy. Zároveň sme si potvrdili správne smerovanie v ohľade reformných opatrení, ktoré je nevyhnutné prijímať na všetkých úrovniach verejnej správy."