Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. december 2024, nedeľa
 

Reforma verejnej správy témou HN Clubu

Bratislava, 14. 11. 2013

ESO HN Club

Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák spolu s poslancom NR SR Miroslavom Beblavým a expertom na verejnú správu Ľubomírom Plaiom diskutovali vo štvrtok na HN Clube na tému prebiehajúcej reformy verejnej správy ESO. Zúčastnení hostia z radov záujmových združení, samospráv, mestských zastupiteľstiev, regionálnych komôr SOPK, zástupcov Klubu 500 ako podnikateľskej sféry si v úvode vypočuli prezentáciu konceptu reformy od ministra Kaliňáka.

Cieľom reformy ESO je optimalizácia služieb poskytovaných štátom, zlepšenie a stransparentnenie výkonu jeho agendy ako aj zabezpečenie rovnomerného vyťaženia a odmeňovania štátnych zamestnancov podľa nastavených kvalitatívnych kritérií. „ESO je štrukturálna, nie kompetenčná reforma,“ zdôraznil Robert Kaliňák. Tento rok sa podarilo v dvoch fázach zintegrovať 64 a 248 úradov špecializovanej štátnej správy, ktoré vo forme odborov prešli k pôvodným obvodným úradom. K 1. októbru došlo k vytvoreniu siete 72 okresných úradov (49 pôvodných obvodných a 23 nových), ktoré kopírujú územno-správne členenie SR s cieľom zabezpečiť  jeden úrad štátnej správy na úrovni okresu.

Ako uviedol minister vnútra, pre občanov nebude podstatné sídlo úradov, pretože pre  ich potreby im bude k dispozícii klientske centrum na výkon jednotlivých agend integrovaných úradov. Pilotné klientske centrum bolo uvedené do prevádzky začiatkom mesiaca v Nitre, popri ladení procesov jednotlivých pracovísk bude slúžiť aj ako metodicko-školiace centrum pre ostatných zamestnancov v rámci celej republiky. Rezort vnútra chce postupne uvádzať do prevádzky 89 klientskych centier do roku 2015.

Poslanec NR SR Miroslav Beblavý ambíciu a osobnú zaangažovanosť ministra vnútra v rámci reformy ESO ocenil, zdôraznil ale potrebu zastaviť personálnu politizáciu štátnej správy, s čím súhlasil aj odborník na verejnú správu Ľubomír Plai. „Systém, v ktorom plnia ľudia úlohy verejnej správy na Slovensku,  nie je konzistentný so systémom, ktorý funguje v zahraničí,“ uviedol Plai a ako  príklady uviedol situácie v Dánsku či v Británii.

Po spoločnej diskusii a otázkach zúčastnených sa všetci prítomní zhodli, že reforma verejnej správy je nevyhnutná a je potrebné sa zamerať tak na technicko-logistickú rovinu fungovania verejnej správy ako aj na informatizáciu služieb a profesionalizáciu kontaktu s občanom vrátane rozvoja tzv. mäkkých zručností.

Foto: P. Funtál/HN