Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Slovensko je pripravené pomôcť odborníkmi pri reformách na Kube

HAVANA, 23. 02. 2018

cuba-ilustr

„Slovensko bude podporovať reformné zámery Kuby, pričom v mnohých oblastiach sme pripravení poskytnúť našich odborníkov". Vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák na stretnutí s podpredsedom Rady ministrov a ministrom ekonómie a plánovania Kubánskej republiky Ricardom Cabrisasom v Havane.

Minister vnútra Robert Kaliňák na Kube viedol delegáciu, v ktorej boli aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker a minister financií Peter Kažimír. Spolu rozoberali aj ďalšie možnosti rozvíjania vzájomných obchodných vzťahov. Na Kube je rozbehnutých niekoľko projektov, do ktorých sú zapojené slovenské spoločnosti, najmä z oblasti energetiky.

Minister financií SR Peter Kažimír s ministerkou finacií Kuby Linou Olindou Perdraza Rodriguez

Minister vnútra R. Kaliňák sa v Havane stretol aj s ministrom vnútra Kubánskej republiky Juliom Bermejom a podpredsedom Rady Ministrov, členom Rady štátu a Predsedom Stálej komisie pre implementáciu a rozvoj Marinom Murillom Jorgem.

Minister financií SR Peter Kažimír s ministerkou finacií Kuby Linou Olindou Perdraza Rodriguez

Témou ich rokovaní bola reforma verejnej správy ESO, o ktorej časti prejavila záujem kubánska strana počas minuloročnej návštevy Slovenska, spolupráca pri implementácií bezpečnostných technológiívyrovnanie sa s následkami klimatických zmien. V tejto súvislosti R. Kaliňák absolvoval bilaterálne stretnutia s kubánskym policajným prezidentom, hasičským prezidentom ako aj náčelníkom generálneho štábu pre mimoriadne situácie.

Minister vnútra Robert Kaliňák po oficiálnom rokovaní na kubánskom ministerstve vnútra

Minister financií Peter Kažimír viedol v Havane viacero rokovaní. Stretol sa so svojou rezortnou partnerkou -  ministerkou financií a cien Kubánskej republiky Linou Olindou Perdraza Rodriguez, s ktorou spoločne podpísali Akčný plán 2018. Tento dokument znamená pokračovanie spolupráce medzi oboma ministerstvami a potvrdzuje záujem kubánskej strany o naše poznatky a skúsenosti. Na základe dohody budú experti MF SR spolupracovať s kolegami z Kuby najmä v oblasti fiškálnej a daňovej politiky.

Bilaterálne rokovanie

V rámci bilaterálnych rokovaní sa minister Kažimír stretol aj s ministrom energetiky a baní Alfredom López Valdésom, s ktorým hovorili okrem iného aj o rekonštrukcii elektrárne vo Feltone. Počas rokovaní s ďalšími predstaviteľmi kubánskej vlády sa hovorilo o doterajšej spolupráci v oblasti energetiky, zdravotníctva, či poskytovaní skúseností zo strany slovenského rezortu financií.

Bilaterálne rokovanie

Aplikácia lieku Heberprot-P používaného pri liečbe tzv. diabetickej nohy spolupráca  v oblasti vedy a výskumu, najmä v oblasti biomedicíny boli hlavné body rokovania ministra zdravotníctva Tomáša Druckera s kubánskym ministrom pre verejné zdravie Robertom Moralesom Ojedom.

Bilaterálne rokovanie

Slovensko deklarovalo záujem vybudovať Centrum pre liečbu diabetickej nohy na Slovensku, ktoré by slúžilo aj pacientom z iných krajín Európy. Kubánsky liek Heberprot-P je využívaný v 23 krajinách sveta, pričom Slovensko je prvou a jedinou európskou krajinou, v ktorej sa používa. Aj vďaka jeho nasadeniu v slovenských nemocniciach sa už podarilo predísť amputácii v stovke prípadov pacientov-diabetikov.


 

Prečítajte si tiež: Slovensko je pripravené na spoluprácu s Kubánskou republikou v oblasti optimalizácie verejnej správy