Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. december 2022, nedeľa
 

Výstavy

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

Aktuálne

Pracovníci Archívu vo Vranove nad Topľou pripravili vo svojich priestoroch výstavu  „100 rokov knižničnej činnosti v okrese Vranov nad Topľou“,  ktorá má pripomenúť verejnosti storočnicu organizovaného verejného knihovníctva v okrese. Obsahom výstavy sú kópie archívnych dokumentov, ktoré chronologicky mapujú knižničnú činnosť od začiatku 20. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Pre popularizáciu výstavy je pripravená prezentácia s názvom 100 rokov knižničnej činnosti v okrese Vranov nad Topľou (PDF, 6 MB). Pracovisko archívu, sa tak inštaláciou výstavy, zapojilo k oslavám 100. výročia vzniku verejnej knižnice vo Vranove nad Topľou organizovanej Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou.

Rok 2021

Ľudstvo v nepravidelných intervaloch ničili, ako aj ničia rôzne katastrofy. Či už to boli živelné pohromy, alebo rôzne choroby, epidémie, ba aj pandémie. Aj v súčasnosti sa učíme bojovať a žiť v pandemickej dobe – v dobe covidu. Aktuálna situácia nás „motivovala“ pozrieť sa do histórie, s čím ľudia v minulosti zápasili. V našich dobových archívnych dokumentoch sme našli zápisy o infekčných chorobách – napr. chrípka, záškrt, týfus, detská obrna, osýpky, ktoré kvárili ľudí už v minulom storočí, ako aj postupy a rôzne spôsoby boja, ako nad nimi zvíťaziť. Kolektív zamestnancov archívu pripravil výstavu s príznačným názvom „Epidémie a choroby v archívnych dokumentoch“ (PDF, 180 kB). Kópie vystavených archívnych dokumentov poskytujú reálny pohľad na danú nepriaznivú situáciu v jednotlivých častiach nášho okresu v 20. storočí. Súčasťou výstavy sú aj kópie dokumentov – choroby zvierat –  (slintavka, slezinová sneť, tuberkulóza).

Pracovníci archívu Vás touto cestou informujú o inštalovanej výstave a v prípade priaznivej epidemiologickej situácie sa tešia  na osobné stretnutie.


Ján Ihnát „zabudnutý spisovateľ“ (PDF, 3 MB) sa narodil 27. marca 1918 v Hanušovciach nad Topľou a zomrel 22. júla 1941 vo veku nedožitých 24 rokov. Jeho meno je pomerne málo známe verejnosti. Literárna historiografia mu nevenovala dostatočnú pozornosť. Život a literárna tvorba Jána Ihnáta sa dlhé roky zanedbávali. Napriek tejto skutočnosti si jeho osobnosť zaslúži pozornosť. Z tohto dôvodu sa zamestnanci archívu rozhodli pripraviť výstavu venovanú jeho spomienke. Životný osud Jána Ihnáta je často krát porovnávaný s osudom známeho českého spisovateľa Jiřího Wolkra v Čechách.

Na výstave sú prezentované kópie fotografií členov jeho rodiny, kópie, ktoré dokumentujú roky štúdia, život počas liečenia, či ponúkajú prierez jeho bohatou literárnou tvorbou. Táto je zastúpená výberom ukážok z  rukopisov básní, noviel, či jeho najvýznamnejšieho autobiografického románu Zápisky o mŕtvych. Výstavu obohacujú kópie fotodokumentácie z literárnej autorskej súťaže „Ihnátove Hanušovce“, ktorá sa koná na počesť spisovateľa v rodných Hanušovciach  nad Topľou.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]