Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Výstavy

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

Rok 2023

9. novembra 2023 sa uskutočnilo v Archíve vo Vranove nad Topľou slávnostné podujatie, ktoré bolo venované spomienke na Alexeja Leleňka, zakladateľa korešpondenčného šachu vo Vranove nad Topľou. Alexej Leleňko, sám takmer 50 rokov, korešpondenčný šach nielen hrával, ale aj organizoval družstvá, ktoré dosiahli významné úspechy na celoštátnej úrovni. Reprezentoval Slovensko na rôznych európskych a svetových súťažiach. Vo Vranove nad Topľou viedol šachový krúžok pre deti. Bol aj rozhodcom na celoslovenských korešpondenčných turnajoch. Vždy so cťou reprezentoval a popularizoval svoje mesto. S čistým svedomím ho môžeme považovať za jedného z najlepších športovcov všetkých čias v okrese. Súčasťou podujatia bol aj krst publikácie s názvom „Alexej Leleňko – korešpondenčný šachista“, (PDF, 21 MB)ktorú zostavil jeho šachový priateľ Ing. Igor Soľaník. Krstu sa zúčastnili okrem manželky Heleny a jeho najbližšej rodiny, aj zástupcovia samosprávy, šachoví nadšenci a všetci tí, ktorí ho dôverne poznali. Slávnostnú atmosféru doplnila aj výstava zostavená zo získaných trofejí, diplomov a šachovej korešpondencie pána Alexeja Leleňka. Na záver sa žiada dodať aspoň jednu myšlienku na adresu šachu.

„Šach je nádherný šport. Od každého, kto sa chce zlepšovať vyžaduje znalosti a sebaobetovanie.“ (Anatolij Karpov)

Rok 2022

Pracovníci Archívu vo Vranove nad Topľou pripravili vo svojich priestoroch výstavu  „100 rokov knižničnej činnosti v okrese Vranov nad Topľou“,  ktorá má pripomenúť verejnosti storočnicu organizovaného verejného knihovníctva v okrese. Obsahom výstavy sú kópie archívnych dokumentov, ktoré chronologicky mapujú knižničnú činnosť od začiatku 20. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Pre popularizáciu výstavy je pripravená prezentácia s názvom 100 rokov knižničnej činnosti v okrese Vranov nad Topľou (PDF, 6 MB). Pracovisko archívu, sa tak inštaláciou výstavy, zapojilo k oslavám 100. výročia vzniku verejnej knižnice vo Vranove nad Topľou organizovanej Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou.

Rok 2021

Ľudstvo v nepravidelných intervaloch ničili, ako aj ničia rôzne katastrofy. Či už to boli živelné pohromy, alebo rôzne choroby, epidémie, ba aj pandémie. Aj v súčasnosti sa učíme bojovať a žiť v pandemickej dobe – v dobe covidu. Aktuálna situácia nás „motivovala“ pozrieť sa do histórie, s čím ľudia v minulosti zápasili. V našich dobových archívnych dokumentoch sme našli zápisy o infekčných chorobách – napr. chrípka, záškrt, týfus, detská obrna, osýpky, ktoré kvárili ľudí už v minulom storočí, ako aj postupy a rôzne spôsoby boja, ako nad nimi zvíťaziť. Kolektív zamestnancov archívu pripravil výstavu s príznačným názvom „Epidémie a choroby v archívnych dokumentoch“ (PDF, 180 kB). Kópie vystavených archívnych dokumentov poskytujú reálny pohľad na danú nepriaznivú situáciu v jednotlivých častiach nášho okresu v 20. storočí. Súčasťou výstavy sú aj kópie dokumentov – choroby zvierat –  (slintavka, slezinová sneť, tuberkulóza).

Pracovníci archívu Vás touto cestou informujú o inštalovanej výstave a v prípade priaznivej epidemiologickej situácie sa tešia  na osobné stretnutie.


Ján Ihnát „zabudnutý spisovateľ“ (PDF, 3 MB) sa narodil 27. marca 1918 v Hanušovciach nad Topľou a zomrel 22. júla 1941 vo veku nedožitých 24 rokov. Jeho meno je pomerne málo známe verejnosti. Literárna historiografia mu nevenovala dostatočnú pozornosť. Život a literárna tvorba Jána Ihnáta sa dlhé roky zanedbávali. Napriek tejto skutočnosti si jeho osobnosť zaslúži pozornosť. Z tohto dôvodu sa zamestnanci archívu rozhodli pripraviť výstavu venovanú jeho spomienke. Životný osud Jána Ihnáta je často krát porovnávaný s osudom známeho českého spisovateľa Jiřího Wolkra v Čechách.

Na výstave sú prezentované kópie fotografií členov jeho rodiny, kópie, ktoré dokumentujú roky štúdia, život počas liečenia, či ponúkajú prierez jeho bohatou literárnou tvorbou. Táto je zastúpená výberom ukážok z  rukopisov básní, noviel, či jeho najvýznamnejšieho autobiografického románu Zápisky o mŕtvych. Výstavu obohacujú kópie fotodokumentácie z literárnej autorskej súťaže „Ihnátove Hanušovce“, ktorá sa koná na počesť spisovateľa v rodných Hanušovciach  nad Topľou.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]