Aké dokumenty u nás nájdete
Informatívny sprievodca (RTF, 446 kB)
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči
Pracovisko Archív Martin
Informatívny sprievodca
Bystrička 2019
Adresa:
Ministerstvo vnútra SR
Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči
Pracovisko Archív Martin
Bystrička 155
038 04
Kontakt:
Tel. č. 043/4134123
Fax:043/4385243
e-mail: archiv.za.mt@minv.sk
Úradné hodiny:
Pondelok – Štvrtok 8:00 – 15:00
Piatok – nestránkový deň (pre verejnosť zatvorené)
Spojenie:
MHD – autobusová linka č. 62 z Martina – zastávka Bystrička, obchod
Z dejín archívu
Dejiny štátneho archívu v Martine sa začali písať v roku 1923. V tomto období ešte vystupoval pod názvom župný archív a jeho úlohou bolo uchovávať a sprístupňovať spisový materiál bývalej Turčianskej župy a novovzniknutého Okresného úradu v Turčianskom Sv. Martine (ďalej len OÚ v Martine).
Z dôvodu vojnových udalostí druhej svetovej vojny bola činnosť župného archívu zastavená a obnovená až v roku 1951. Táto obnova činnosti súvisela s výnosom Povereníctva vnútra Krajského národného výboru v Žiline (ďalej len KNV v Žiline), ktorým malo dôjsť k usporiadaniu spisového materiálu všetkých verejných archívov v kraji. Na uznesení Rady Okresného národného výboru v Martine (ďalej len ONV v Martine) bol výnos prerokovaný dňa 6. júna 1951. Výsledkom bolo ustanovenie povereného zamestnanca, ktorý mal vykonávať dozor nad správou archívu bývalej Turčianskej župy, mestského archívu a archívu ONV v Martine a zároveň takého, ktorý usporiada archívny materiál pre potreby verejnosti. Na túto neľahkú úlohu bol vybraný odborný archívny pracovník Dr. Pavol Halaša, v tom čase zamestnaný v Slovenskej národnej knižnici v Bystričke. On sám prejavil ochotu usporiadať archívny materiál, a to po dobu 4 hodiny denne až do úplného usporiadania.
O rok neskôr bol Dr. Halaša Radou ONV v Martine na základe nariadenia Referátu pre vnútorné veci KNV v Žiline poverený vedením jedného okresného archívu, ktorý mal riadiť činnosť všetkých archívov pôsobiacich v okrese po stránke odbornej a organizačnej a bol by akousi spojkou medzi archívmi a registratúrami miestnych národných výborov a krajským archívom. Dr. Halaša mal na túto funkciu predpoklady, nakoľko si svoju prácu odborného archívneho pracovníka plnil zodpovedne a okrem toho už od roku 1925 sa venoval bibliografickej a dokumentačnej činnosti pre Maticu Slovenskú. Redigoval aj časopis Slovenskej národnej knižnice „Slovenská bibliografia“, ktorá sa venovala zachytávaniu vývoja slovenskej literatúry po roku 1945.
Už od počiatku svojej činnosti však archív zápasil so zlým priestorovým umiestnením. Archívne miestnosti sa nachádzali v prízemí starého župného domu a neskoršom sídle okresného úradu. Budova pochádzala ešte z roku 1740, nebola preto vyhovujúca pre umiestnenie archívneho materiálu.
Riešenie týchto problémov už čakalo na nového pracovníka, ktorý do služby okresného archivára pri ONV v Martine nastúpil 15. novembra 1955. Bol ním Martin Oríšek, bývalý školský inšpektor v Turčianskom Sv. Martine, Košiciach a Gelnici a od 1. januára 1940 na nútenej penzií v Martine, z dôvodu obhajovania Československej republiky a prezidenta Dr. Eduarda Beneša.
Ako prvé do čoho sa pustil hneď po nastúpení do úradu bolo uskutočnenie prieskumu archívnych priestorov a do zistenia stavu usporiadania a spracovania archívnych fondov. Počet archívnych fondov z roka na rok narastal. V roku 1958 archív celkovo spracovával 19 fondov a v roku 1960 po zrušení turčianskoteplického okresu (vznikol v roku 1949) preberá do svojej správy archívne fondy a aj pôvodcov registratúry pôsobiacich v tomto bývalom okrese.
S narastajúcim počtom archívnych fondov bolo potrebné prijať ďalšiu kvalifikovanú pracovnú silu. V roku 1961 na miesto archívnej pracovníčky nastúpila Anna Krivošíková, ktorá v archíve pracovala nepretržite až do roku 1984. Nasledujúci rok 1962 požiadal okresný archivár Martin Oríšek o uvoľnenie zo zamestnania. Svoju žiadosť odôvodnil nutnosťou uvoľnenia svojho pracovného miesta pre nových, mladých promovaných archivárov. Podľa rozhodnutia ONV v Martine, odboru pre vnútorné veci v Martin bol s ním rozviazaný pracovný pomer dňom 16. augusta 1962.Na uvoľnené miesto vedúceho archívu nastúpila Pavlína Valková, ktorá vo funkcií vedúcej a neskôr riaditeľky okresného archívu zotrvala až do roku 1999, kedy odišla do dôchodku. Jej prvoradým cieľom bolo zabezpečenie vhodnejších priestorov pre uchovávanie archívneho materiálu. V roku 1965 sa jej snaha vyplatila, nakoľko bola uskutočnená čiastočná prestavba budovy okresného archívu. Bola vybudovaná a zariadená nová pracovňa a študovňa. O dva roky neskôr prestavba pokračovala dobudovaním nových depozitov.
V roku 1969 bolo okresnému archívu pridelené tretie systematizované pracovné miesto, a to administratívnej pracovníčky. Na toto miesto bola od 1. októbra 1969 prijatá Janka Masnicová, v tej dobe ešte vystupujúca pod svojim rodným priezviskom Janka Hudecová.
Problém s nevhodnosť priestorov, v ktorých sa nachádzal okresný archív však pretrvával aj naďalej, dokonca vzišla aj požiadavka na vybudovanie novej účelovej budovy. V septembri roku 1973 sa archív predsa len sťahoval do novej budovy. Bola to práve novostavba budovy ONV. Toto premiestnenie však bolo len dočasné, a to z dôvodu rekonštrukcie budovy bývalého župného úradu na Daxnerovej ulici, pre účely galérie. V novej budove ONV bolo pre potreby archívu vyčlenených 200 m² pre depozit a 1 kancelária pre 2 pracovníkov a 1 kancelária pre 1 pracovníka, ktorá mala byť rozdelená a zároveň slúžiť aj ako bádateľňa. Čo sa týkalo stavu archívneho materiálu podľa správy z roku 1973 bolo v archíve umiestnených celkovo 180 fondov v celkovom rozsahu 1200 bm. Archívny materiál bol sprístupnený formou katalógov, inventárov a sprievodcu.
K definitívnemu vysťahovaniu okresného archívu z budovy bývalého župného domu do náhradných priestorov sa uskutočnilo v roku 1978. Keďže samostatná budova okresného archívu bola v nedohľadne časť materiálu a kancelárie museli byť presťahované do budovy ONV a väčšia časť do priestorov bývalej meštianskej školy vo Vrútkach. Náhradné priestory vo Vrútkach boli absolútne nevyhovujúce pre archivovanie a vôbec neposkytovala vhodné pracovné podmienky. V zime roku 1981 dokonca došlo v týchto náhradných priestoroch k havarijnému stavu. Spôsobilo ho prasknutie vodovodného potrubia, čo malo za následok zvlhnutie a následné znehodnotenie archívneho materiálu v depozite. V priebehu roku 1983 sa preto začali prípravy na výstavbu vlastnej budovy archívu. Uskutočnil sa výber staveniska v obci Bystrička (táto lokalita bola vybraná rozhodnutím Rady obrany okresu Martin ako mimozátopová oblasť) a zadaná projektová úloha na Okresný stavebný podnik v Martine (ďalej OSP v Martine). V roku 1987 bol Agrostavom Martin vykonaný geologický prieskum pozemku. Budova bola slávnostné odovzdaná do užívania 1. apríla 1993. Na slávnostnom otvorení sa okrem pracovníkov archívu zúčastnil aj zástupca MV SR odboru archívnictva a spisovej služby, okresného úradu, Obecného úradu v Bystričke a dodávateľ. Riaditelia okresných archívov a archívu mesta Košice spolu s vedením MV SR odboru archívnictva a spisovej služby si novú budovu okresného archívu v Martine prezreli pri príležitosti celoslovenskej porady riaditeľov okresných archívov, ktorá sa konala v dňoch 14. -15. 10. 1993 v Martine.
Zmeny nastali aj v personálnom zložení archívu. Od 1. Apríla 1984 nastúpila na miesto odbornej archivárky Mgr. Táňa Duchajová, absolventka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor historické vedy. Ako odborná archívna pracovníčka pracovala v okresnom archíve do roku 2000, kedy sa stáva jeho riaditeľkou po odchode bývalej riaditeľky Pavlíny Valkovej do dôchodku. Na tomto poste zotrvala aj po roku 2003, kedy došlo k reorganizácií archívnictva na Slovensku, vychádzajúceho s prijatia zákona 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach. Na poste riaditeľky zotrvala až do konca augusta 2012, kedy sa rozhodla odísť do predčasného dôchodku. V roku 2013 bol na post riaditeľa zvolený PhDr. Ján Žucha.
Od 1. novembra 2015 prijatím zákona 266/2015 Z. z. dochádza k zmene organizačnej štruktúry štátnych archívov. Z bývalej pobočky Martin Štátneho archívu v Bytči sa stáva pracovisko Archív Martin Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči.
Medzi najrozsiahlejšie fondy martinského archívu patria Okresný národný výbor v Martine (1945 – 1990) a Okresný úrad v Martine (1923 – 1945). Medzi tie najvýznamnejšie možno jednoznačne zaradiť fondy mestečiek, a to fond Mestečko Turany (1399 – 1884), Mestečka Mošovce (1564 – 1899), Mestečko Kláštor pod Znievom (1790 – 1873), Mestečko Martin (1384 – 1943) a fondy Cechy mestečka Martin, Mošovce, Slovenské Pravno, Kláštor pod Znievom, Sučany (1548 – 1899).
Bádateľskej verejnosti je na štúdium k dispozícií aj archívna knižnica. V roku 2019 obsahovala celkovo 4458 zväzkov kníh a časopisov. Jej súčasťou sú monografie obcí a miest nielen z turčianskeho regiónu, ale aj širšieho okolia, taktiež rôzne historické a etnografické publikácie, filozofické a politické diela atď.
Archív v Martine svoju činnosť prezentoval predovšetkým formou rôznych besied, prednášok o archíve, exkurzií a dní otvorených dverí hlavne pre žiakov základných a stredných škôl, a to nielen na pôde samotného archívu ale formou výjazdov po jednotlivých školách.
Taktiež ako organizátor respektíve spoluorganizátor rôznych výstav a vedeckých podujatí. V roku 2013 archív zorganizoval napríklad výstavy pri významných výročiach dvoch turčianskych obcí. Prvá pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky o obci Mošovce a druhá pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci Kláštor pod Znievom, pri ktorých vystavoval kópie archívnych dokumentov. V roku 2014 spoločne s obcou Sklabinský podzámok zorganizoval výstavu pri príležitosti 70. výročia vypálenia obce nemeckým vojskom. Spoločne s Archívom Matice slovenskej v Martine a Literárnym archívom Slovenskej národnej knižnice v Martine v roku 2017 zorganizoval medzinárodné vedecké sympózium XXI. Archívne dni v Slovenskej republiky, pod názvom: „Osobné fondy (od akvizície po digitalizáciu) s osobitným dôrazom na osobné fondy archivárov alebo Čo nám ostalo po našich predkoch a čo ostane po nás?!“
Veľmi dôležitá je publikačná činnosť. Pracovníci archívu sa spolupodieľali pri zostavovaní monografií miest a obcí v Turci, napr. monografia mesta Vrútky, či monografia obce Slovenské Pravno. Taktiež prispeli niekoľkými článkami do celoslovenských periodík, ako napríklad „Fórum archivárov“ a „Archívny almanach“, ale aj niektorých regionálnych periodík, ako napríklad „Hlas Mošoviec“. Zúčastnili sa niekoľkých vedeckých konferencií. Aktívne vystupovali na medzinárodnej vedeckej konferencií: „Príroda a jej ochrana v priereze času“, ktorá sa konala v roku 2018 v Liptovskom Mikuláši.
-
ORGÁNY VEREJNEJ MOCI
A/XVI.2 Finančné správy
Okresná finančná správa v Martine 1948 – 1990 11,80 bm
A/XVI.3 Daňové a berné úrady
Daňový úrad v Martine 1854 - 1949 24,93 bm
Daňová správa v Martine 1936 – 1951 34,10 bm
Daňový úrad v Martine 1933 – 1996 4,24 bm
A/XXI.2 Okresné úrady
Okresný úrad v Martine (1905) 1923 – 1945 (1963) 129,00 bm
A/XXI.3 Štátne odborné úrady do roku 1945
Úrad práce v Martine 1944 – 1945 0,90 bm
Okresná verejná sprostredkovateľňa práce v Martine 1929 – 1946 0,77 bm
Školský inšpektorát v Martine 1895 – 1952 2,50 bm
A/XXII.2 Okresné národné výbory
Okresný národný výbor v Martine 1945 – 1990 289,88 bm
Okresný národný výbor v Turčianskych Tepliciach 1949 – 1960 16,48 bm
Národný akčný výbor v Martine 1945 – 1949 0,12 bm
A/XXII.3 Štátne odborné úrady (1945 – 1990)
Okresná údržba miestnych komunikácii v Martine 1977 – 1985 0,22 bm
Okresná správa cestovného ruchu v Martine 1980 – 1990 2,04 bm
Okresná správa Zboru požiarnej ochrany v Martine 1967 – 1990 1,41 bm
Okresný úrad ochrany práce v Martine 1946 – 1951 1,58 bm
Okresná správa ciest v Martine 1976 – 1985 0,17 bm
Okresná pamiatková správa v Martine 1970 – 1989 (1996) 0,60 bm
Regionálna pozemková a informačná služba v Martine 1950 – 1988 (1996) 12,58 bm
Okresné oddelenie Slovenského štatistického úradu v Martine 1949 – 1995 5,21 bm
A/XXIII.1 Okresné a obvodné úrady
Okresný úrad v Martine (1989) 1991 – 2003 66,36 bm
Okresný úrad v Turčianskych Tepliciach (1993) 1996 – 2003 21,13 bm
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Martine 2004 – 2009 0,48 bm
A/XXIII.3 Iné úrady na okresnej úrovni
Stredisko služieb škole v Martine 1982 – 1997 0,84 bm
A/XXIV.3 Mestečká
Mestečko Mošovce 1564 – 1899 0,21 bm
Mestečko Kláštor pod Znievom 1769 – 1878 0,05 bm
Mestečko Turany 1399 – 1884 0,65 bm
Mestečko Martin 1384 – 1943 3,51 bm
A/XXIV.4 Obce a obecné úrady do roku 1945
Obec Belá 1641 – 1886 0,07 bm
Obec Blážovce 1790 – 1918 0,04 bm
Obec Bodorová 1846 – 1890 0,03 bm
Obec Borcová 1788 – 1895 0,20 bm
Obec Čremošné 1780 – 1929 0,08 bm
Obec Diviaky 1841 – 1871 0,02 bm
Obec Karlová 1800 – 1944 0,09 bm
Obec Príbovce 1700 – 1740 0,02 bm
Obec Rakša1835 – 1919 0,07 bm
Obec Rudno 1834 0,01 bm
Obec Slovenské Pravno 1643 – 1931 0,77 bm
Obec Socovce 1790 – 1874 0,11 bm
Obec Valča 1789 – 1904 0,12 bm
A/XXIV.5 Notárske úrady
Obecný notársky úrad v Hornej Štubni 1877 – 1945 1,50 bm
Obecný notársky úrad v Martine 1875 – 1945 4,77 bm
Obecný notársky úrad vo Vrútkach 1879 – 1945 2,77 bm
Obvodný notársky úrad v Hornom Jasene 1852 – 1945 1,72 bm
Obvodný notársky úrad v Kláštore pod Znievom 1880 – 1945 4,35 bm
Obvodný notársky úrad v Košťanoch nad Turcom 1892 – 1944 1,95 bm
Obvodný notársky úrad v Malom Čepčíne 1851 – 1945 3,63 bm
Obvodný notársky úrad v Mošovciach 1880 – 1945 2,05 bm
Obvodný notársky úrad v Necpaloch 1873 – 1945 2,85 bm
Obvodný notársky úrad v Priekope 1875 – 1945 3,43 bm
Obvodný notársky úrad v Príbovciach 1862 – 1945 2,76 bm
Obvodný notársky úrad v Sklenom 1912 – 1944 0,50 bm
Obvodný notársky úrad v Slovenskom Pravne 1878 – 1945 2,24 bm
Obvodný notársky úrad v Sučanoch 1876 – 1945 3,65 bm
Obvodný notársky úrad v Turanoch 1852 – 1945 2,50 bm
Obvodný notársky úrad v Turčianskych Tepliciach 1862 – 1945 2,73 bm
A/XXV.1 Mestské národné výbory
Mestský národný výbor v Martine (1931) 1945 – 1990 91,10 bm
Mestský národný výbor v Turčianskych Tepliciach 1946 – 1990 (1992) 13,83 bm
Mestský národný výbor vo Vrútkach (1923) 1945 – 1971 3,00 bm
A/XXV.2 Obvodné úrady miestnych národných výborov
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Príbovciach
(1921) 1945 – 1950 0,41 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Slovenskom Pravne
(1933) 1945 – 1950 1,26 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Hornom Jasene
(1928) 1945 – 1950 0,27 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Košťanoch nad Turcom
(1927) 1945 – 1950 0,22 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Sklenom 1945 – 1950 0,05 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Mošovciach (1930) 1945 – 1950 0,24 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Turčianskych Tepliciach
(1935) 1945 – 1990 1,08 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Necpaloch (1923)1945 – 1950 0,91 bm
Obvodný úrad Miestnych národných výborov v Sučanoch (1920) 1945 – 1950 0,98 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Turanoch (1910) 1945 – 1950 0,96 bm
Obvodný úrad Miestnych národných výborov v Priekope (1930) 1945 – 1950 1,13 bm
Obvodný úrad Miestnych národných výborov v Malom Čepčíne (1938) 1945 – 1950 0,81 bm
Obvodný úrad miestnych národných výborov v Kláštore pod Znievom 1945 – 1949 0,02 bm
A/XXV.3 Miestne národné výbory
Miestny národný výbor v Abramovej (1933) 1945 – 1990 1,06 bm
Miestny národný výbor v Belej – Duliciach 1945 – 1990 2,43 bm
Miestny národný výbor v Beniciach 1945 – 1971 0,07 bm
Miestny národný výbor v Blatnici 1945 – 1990 1,45 bm
Miestny národný výbor v Blážovciach 1945 – 1971 0,11 bm
Miestny národný výbor v Bodorovej 1945 – 1971 0,60 bm
Miestny národný výbor v Bodoviciach 1945 – 1951 0,01 bm
Miestny národný výbor v Borcovej 1946 – 1971 0,29 bm
Miestny národný výbor v Briešti (1942) 1945 – 1990 1,08 bm
Miestny národný výbor v Budiši 1947 – 1990 0,97 bm
Miestny národný výbor v Bystričke (1936) 1945 – 1990 1,20 bm
Miestny národný výbor v Diakovej 1945 – 1986 0,20 bm
Miestny národný výbor v Diviakoch 1963 – 1972 0,16 bm
Miestny národný výbor v Dolnom Jasene 1946 – 1973 0,45 bm
Miestny národný výbor v Dolnej Štubni 1947 – 1971 0,17 bm
Miestny národný výbor v Dolnom Kalníku 1945 – 1990 0,08 bm
Miestny národný výbor v Dražkovciach 1945 – 1990 1,21 bm
Miestny národný výbor v Dubovom 1947 – 1990 0,71 bm
Miestny národný výbor v Duliciach 1946 – 1971 0,08 bm
Miestny národný výbor v Dvorci 1946 – 1971 0,12 bm
Miestny národný výbor v Ďanovej 1950 – 1990 2,05 bm
Miestny národný výbor vo Folkušovej 1946 – 1990 0,50 bm
Miestny národný výbor v Hadvige (1942) 1945 – 1954 0,12 bm
Miestny národný výbor v Háji 1946 – 1990 0,79 bm
Miestny národný výbor v Hornom Jasene 1946 – 1973 0,45 bm
Miestny národný výbor v Hornej Štubni (1939) 1945 – 1990 1,54 bm
Miestny národný výbor v Hornom Kalníku 1945 – 1990 0,67 bm
Miestny národný výbor v Ivančinej 1946 – 1990 0,74 bm
Miestny národný výbor v Jasenove 1948 – 1990 0,96 bm
Miestny národný výbor v Jazernici 1945 – 1990 2,45 bm
Miestny národný výbor v Kaľamenovej 1948 – 1971 0,27 bm
Miestny národný výbor v Karlovej (1901) 1945 – 1971 0,09 bm
Miestny národný výbor v Keviciach 1946 – 1951 0,01 bm
Miestny národný výbor v Kláštore pod Znievom 1945 – 1990 1,91 bm
Miestny národný výbor v Konskom 1955 – 1971 0,04 bm
Miestny národný výbor v Košťanoch nad Turcom (1930) 1945 – 1990 0,88 bm
Miestny národný výbor v Krpeľanoch 1950 – 1990 1,05 bm
Miestny národný výbor v Láclavej 1945 – 1961 0,08 bm
Miestny národný výbor v Laskári 1945 – 1971 (1972) 0,06 bm
Miestny národný výbor v Lazanoch (1931) 1945 – 1971 0,12 bm
Miestny národný výbor v Ležiachove (1931) 1945 – 1973 0,21 bm
Miestny národný výbor v Liešne 1945 – 1990 0,46 bm
Miestny národný výbor v Lipovci 1945 – 1990 2,00 bm
Miestny národný výbor v Malom Čepčíne 1947 – 1990 2,52 bm
Miestny národný výbor v Moškovci 1951 – 1971 0,08 bm
Miestny národný výbor v Mošovciach (1931) 1945 – 1990 4,69 bm
Miestny národný výbor v Necpaloch 1946 – 1990 1,3 bm
Miestny národný výbor v Nolčove (1942) 1945 – 1990 0,4 bm
Miestny národný výbor v Ondrašovej (1930) 1945 – 1971 0,18 bm
Miestny národný výbor v Podhradí 1945 – 1990 1,47 bm
Miestny národný výbor v Polerieke 1947 – 1973 0,30 bm
Miestny národný výbor v Príbovciach 1952 – 1990 1,20 bm
Miestny národný výbor v Priekope 1945 – 1971 1,89 bm
Miestny národný výbor v Rakove 1946 – 1971 0,08 bm
Miestny národný výbor v Rakši 1945 – 1990 0,58 bm
Miestny národný výbor v Ratkove 1946 – 1990 0,10 bm
Miestny národný výbor v Rudne (1942) 1945 – 1990 1,58 bm
Miestny národný výbor v Sklabini 1946 – 1990 1,21 bm
Miestny národný výbor v Sklabinskom Podzámku 1945 – 1971 0,08 bm
Miestny národný výbor v Sklenom 1945 – 1990 1,16 bm
Miestny národný výbor v Slovanoch 1946 – 1990 0,49 bm
Miestny národný výbor v Slovenskom Pravne (1929) 1945 – 1990 4,10 bm
Miestny národný výbor v Socovciach (1903) 1945 – 1990 0,39 bm
Miestny národný výbor v Sučanoch 1945 – 1990 (1991) 4,29 bm
Miestny národný výbor v Šútove 1955 – 1990 1,76 bm
Miestny národný výbor v Trebostove (1936) 1945 – 1990 1,08 bm
Miestny národný výbor v Trnove 1955 – 1990 0,12 bm
Miestny národný výbor v Turanoch (1931) 1945 – 1990 (1991) 6,36 bm
Miestny národný výbor v Turčeku 1945 – 1990 1,29 bm
Miestny národný výbor v Turčianskej Štiavničke 1955 – 1990 1,04 bm
Miestny národný výbor v Turčianskom Jasene (1939) 1945 – 1990 0,95 bm
Miestny národný výbor v Turčianskych Kľačanoch 1950 – 1990 0,77 bm
Miestny národný výbor v Turčianskom Ďure 1945 – 1986 0,07 bm
Miestny národný výbor v Turčianskom Michale 1947 – 1971 0,10 bm
Miestny národný výbor v Turčianskom Petre 1945 – 1990 0,54 bm
Miestny národný výbor vo Valentovej 1955 – 1971 0,05 bm
Miestny národný výbor vo Valči 1954 – 1990 0,60 bm
Miestny národný výbor vo Veľkom Čepčíne (1919) 1945 – 1971 0,29 bm
Miestny národný výbor vo Vieske 1945 – 1951 0,02 bm
Miestny národný výbor vo Vrícku (1931) 1945 – 1990 0,62 bm
Miestny národný výbor v Záborí 1946 – 1971 0,02 bm
Miestny národný výbor v Záturčí 1945 – 1971 0,28 bm
Miestny národný výbor v Zorkovciach 1947 – 1951 0,01 bm
Miestny národný výbor v Žabokrekoch 1945 – 1990 0,70 bm
A/XXIII.1 Okresné a obvodné úrady
Obvodný úrad v Martine (1988) 1991 – 1996 17,43 bm
Obvodný úrad v Turčianskych Tepliciach (1989) 1991 – 1996 3,99 bm
Obvodný úrad v Martine 2004 – 2011 6,10 bm
Obvodný úrad v Martine, pracovisko Turčianske Teplice 2004 – 2009 0,34 bm
Obvodný úrad životného prostredia v Martine 1991 – 1996 37,67 bm
Obvodný úrad životného prostredia v Turčianskych Tepliciach 1991 – 1995 7,07 bm
Okresný úrad životného prostredia v Martine 1991 – 1995 1,90 bm
Obvodný úrad životného prostredia v Martine 2004 – 2010 25,28 bm
A/XXVI.2 Mestské úrady
Mestský úrad v Turčianskych Tepliciach 1991 – 1997 0,45 bm
Mestský úrad v Martine 1991 – 1994 1,08 bm
A/XXVI.4 Obecné úrady po roku 1991
Obecný úrad v Belej – Duliciach 1991 – 1993 0,05 bm
Obecný úrad v Bystričke 1991 – 2003 0,36 bm
Obecný úrad v Karlovej (1990) 1991 – 2012 0,36 bm
Obecný úrad v Turčianskych Kľačanoch 1991 – 2009 0,12 bm
Obecný úrad v Sklabinskom Podzámku 1991 – 2014 0,21 bm
Obecný úrad v Slovenskom Pravne (1990) 1991 – 2014 0,61 bm
Obecný úrad v Ďanovej (1987) 1991 – 2010 2,27 bm
Obecný úrad v Socovciach 1991 – 2011 0,14 bm
A/XXVI.5
Okresná správa Zboru požiarnej ochrany Martin 1991 – 1996 0,06 bm
Lesný úrad v Martine 1991 – 1996 1,10 bm
Školská správa v Martine 1991 – 1996 11,90 bm
Pozemkový úrad v Martine (1990) 1991 – 1996 0,64 bm
-
JUSTÍCIA
B/IV.5 Okresné súdy
Okresný súd,sirotský úrad I.stolice v Martine 1915 – 1948 0,51 bm
Okresný súd v Martine 1854 – 2007 102,96 bm
Okresný súd v Turčianskych Tepliciach 1859 – 1952 13,90 bm
B/IV.8 Verejní notári
Samuel Galanda,verejný notár v Martine 1876 – 1928 1,01 bm
Ferenc Barta,verejný notár v Martine 1912 – 1916 0,12 bm
Arnold Amman,verejný notár v Martine 1917 – 1922 0,12 bm
Matúš Duchaj,verejný notár v Martine 1923 – 1951 0,97 bm
Ján Petrikovič,verejný notár v Martine 1939 – 1947 0,12 bm
B/IV.9 Štátne notárstva
Štátne notárstvo v Martine 1950 – 1992 62,52 bm
Štátne notárstvo v Turčianskych Tepliciach 1957 – 1960 0,22 bm
B/IV.10 Advokáti
Július Milch, advokát v Martine 1931 – 1934 0,05 bm
B/V.6 Ľudové súdy
Ľudový súd v Martine 1953 – 1960 1,31 bm
Ľudový súd v Turčianskych Tepliciach 1953 – 1959 0,20 bm
B/VII. Orgány prokuratúry
Okresná prokuratúra v Martine 1949 – 1988 48,88 bm
Okresná prokuratúra v Turčianskych Tepliciach 1949 – 1960 2,90 bm
D.HOSPODÁRSTVO
D/I.1 Verejné základiny
Univerzitná základina v Kláštore pod Znievom 1935 – 1944 0,24 bm
Univerzitná základina v Necpaloch 1943 – 1952 0,03 bm
D/I.2 Urbarialisti, komposesoráty, pašienkové spoločenstvá
Urbár v Belej 1772 – 1774 0,02 bm
Urbár v Borcovej 1770 – 1836 0,02 bm
Urbár v Lipovci 1882 – 1904 0,09 bm
Spoločenstvo urbarialistov v Hornej Štubni 1925 – 1948 0,08 bm
Urbár v Martine 1637 – 1936 0,60 bm
Urbár v Mošovciach 1850 – 1884 0,06 bm
Urbár v Ondrašovej 1859 – 1908 0,02 bm
Urbár v Priekope 1860 – 1876 0,14 bm
Urbár panstva "Svätá Mara" v Socovciach 1767 – 1769 0,02 bm
Urbár v Turanoch 1778 – 1779 0,03 bm
Urbár vo Valči 1772 – 1774 0,02 bm
Urbár vo Vrícku 1891 – 1919 0,02 bm
Urbár v Záturčí 1891 – 1911 0,06 bm
Urbariálny spolok v Sučanoch 1990 – 1938 0,03 bm
D/I.4 Poľnohospodárske podniky a družstvá
Jednotné roľnícke družstvo SVORNOSŤ v Abramovej 1953 – 1974 0,60 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Budiši 1958 – 1970 0,61 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Bystričke 1952 – 1974 2,14 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Dvorci 1952 – 1962 0,40 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Hornej Štubni 1950 – 1963 1,91 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Jazernici 1950 – 1967 0,48 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Kláštore pod Znievom 1950 – 1963 0,08 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Moškovci 1952 – 1971 0,24 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Necpaloch 1973 – 1980 0,10 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Ondrášovej 1952 – 1974 0,24 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Podhradí 1952 – 1972 1,35 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Polerieke 1952 – 1974 0,24 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Priekope 1947 – 1954 0,41 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Rakši 1950 – 1964 0,68 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Sklenom 1950 – 1953 0,12 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Slovenskom Pravne 1951 – 1975 2,41 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Turčeku 1952 – 1965 0,24 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Turčianskych Tepliciach 1960 – 1964 0,72 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Turčianskom Petre 1952 – 1962 0,96 bm
Jednotné roľnícke družstvo vo Valči 1950 – 1954 0,24 bm
Jednotné roľnícke družstvo v Záturčí 1952 – 1962 1,10 bm
Oblastná úradovňa Roľníckej komory v Martine 1942 – 1947 0,03 bm
AGROSTAV, spoločný poľnohospodársky podnik v Martine 1980 – 1987 0,05 bm
D/IV.1 Potravinársky priemysel
Reštaurácie, štátny podnik v Martine 1960 – 1992 4,05 bm
Stredoslovenský mäsový priemysel, národný podnik Zvolen, závod Vrútky 1963 – 1990 0,07 bm
Stredoslovenské mliekarne, národný podnik Zvolen, závod Martin 1968 – 1979 0,02 bm
DELTA, spoločnosť s ručením obmedzeným, Martin – Priekopa 1953 – 1999 0,32 bm
Zelenina, štátny podnik Žilina, odštepný závod v Martine 1963 – 1996 0,31 bm
D/IV.2 Priemysel textilný odevný a kožiarsky
TURČAN, štátny podnik v Martine 1960 – 1991 3,86 bm
T.M.ZIPPER, spoločnosť s ručením obmedzeným v "likvidácii", Martin 1994 – 2005 0,19 bm
D/IV.4 Drevospracujúci priemysel
ŠARM, spoločnosť s ručením obmedzeným v Turčianskych Tepliciach 1975 – 2000 0,24 bm
BIBZA, výroba dreveného tovaru, spoločnosť s ručením obmedzeným v Turčianskych Tepliciach
1950 – 2001 0,1 bm
D/IV. 5 Papierenský priemysel
Továreň na celulózu v Martine 1902 – 1908 0,04 bm
MARTAP Decor, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 2003 – 2009 0,05 bm
D/IV.12 Strojársky
MAXET, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1990 – 1995 (1997) 0,72 bm
ZŤS IDOP, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1982 – 2003 1,61 bm
FAMIS s.r.o. Martin 1997 – 2010 0,56 bm
FAMIS MAT s.r.o. Martin 2000 – 2010 0,69 bm
D/IV.14 Automobilový priemysel
Československé automobilové opravovne, štátny podnik, Lučenec,odštepný závod Martin-Priekopa 1973 – 1994 10,00 bm
DEMA, spoločnosť s ručením obmedzeným v Turčianskych Tepliciach 1953 – 2004 1,51 bm
NOJA, spoločnosť s ručením obmedzeným v Turčianskych Tepliciach 1961 – 2009 0,36 bm
D/IV.15 Iný priemysel
KORUND, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1998 – 1999 0,04 bm
Výrobné družstvo "TURIEC" v Turanoch 1955 – 1991 3,00 bm
Výrobné družstvo "SNAHA" v Turanoch 1992 – 1998 0,24 bm
D/V. Energetika
Slovenské elektrárne,akciová spoločnosť,Bratislava, Vodné elektrárne Trenčín,odštepný závod, Sučany 1960 – 1990 0,08 bm
Uhoľné sklady, štátny podnik v Martine 1960 – 1992 1,20 bm
D/VI.3 Odpadové hospodárstvo
EKOPOLIS, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1962 – 1990 0,41 bm
D/VII.1 Stavebníctvo – pozemné
Severoslovenské tehelne,narodný podnik Žilina, závod Martin 1966 – 1989 0,96 bm
PREFA, národný podnik Sučany 1961 – 1991 2,40 bm
SKANVOR, s.r.o. v Sklabini 1992 – 2012 0,68 bm
D/VIII.1 Veľkoobchod
Potravné družstvo železničiarov vo Vrútkach 1881 – 1918 0,12 bm
KONZUM,nákupné a spotrebné družstvo železničných zamestnancov vo Vrútkach
1991 – 2002 0,10 bm
MAJO-obchod, služby, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1996 – 1998 0,05 bm
PharmApis, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1993 – 1997 0,24 bm
JEDNOTA,spotrebné družstvo Martin,sídlo v Turčianskych Tepliciach 1974 – 1987 0,01 bm
ATC-- HČ, spoločnosť s ručením obmedzeným v Turčianskych Tepliciach 1999 – 2007 0,60 bm
D/VIII.2 Maloobchod
Unimarket Sever, spol. s r.o. v Martine 1993 – 2006 0,21 bm
D/IX.1 Pozemná doprava
NADAS-AFGH,spoločnosť s ručením obmedzeným, Vrútky, Praha 1992 – 2001 0,10 bm
D/XII.1 Banky
Roľnícka vzájomná pokladnica v Martine 1927 – 1947 0,12 bm
Hasičská vzájomná pokladnica v Martine 1929 – 1932 0,02 bm
TATRA BANKA v Martine 1922 – 1924 0,03 bm
D/XII.2 Sporiteľne
Sporiteľný ústav v Martine, pobočka v Blatnici 1846 – 1855 0,04 bm
Slovenská štátna sporiteľňa v Bratislave, pobočka v Martine
1922 - 1937; 1952 – 1989 0,28 bm
D/XV Administratívne a podporné služby
Podnik služieb, štátny podnik v Martine 1966 – 1992 0,02 bm
E. POLITICKÉ STRANY
E/I. Politické strany
Miestna organizácia Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej v Bystričke
1920 – 1935 0,05 bm
Miestna organizácia Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej v Mošovciach
1925 – 1938 0,06 bm
Miestna organizácia Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej v Hornom Turčeku 1934 – 1937 0,03 bm
Miestna organizácia Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej v Turčianskom Petre 1936 – 1938 0,03 bm
Miestna organizácia Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej vo Valči
1938 0,02 bm
Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska v Martine 1947 – 1989 47,0 bm
Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska v Turčianskych Tepliciach 1949 – 1960 2,16 bm
Mestský výbor Komunistickej strany Slovenska v Martine 1961 – 1986 1,10 bm
Živnostensko - obchodnícka strana v Sučanoch 1935 – 1938 0,01 bm
F. NÁRODNÝ FRONT
F/I. 3 Okresné orgány národného frontu
Okresný výbor Národného frontu Slovenskej socialistickej republiky v Martine
1947 – 1990 7,03 bm
Okresný výbor Slovenského národného frontu v Turčianskych Tepliciach
1948 – 1959 2,23 bm
Okresný akčný výbor Slovenského národného frontu v Martine 1952 0,04 bm
Okresný výbor Zväzu požiarnej ochrany v Martine 1978 – 1985 1,50 bm
Okresný výbor Zväzu československo-sovietskeho priateľstva v Turčianskych Tepliciach
1951 – 1959 0,71 bm
Okresný výbor Zväzu československo-sovietského priateľstva v Martine 1970 – 1990 1,49 bm
Okresný výbor Socialistického zväzu mládeže v Martine 1970 – 1987 0,36 bm
Okresný výbor Zväzu pre spoluprácu s armádou v Martine 1973 – 1986 1,90 bm
Okresný výbor Slovenského poľovníckeho zväzu v Martine 1961 – 1969 0,36 bm
Okresný výbor pre telesnú výchovu a šport v Martine 1953 – 1956 0,54 bm
Okresný výbor Socialistickej akadémie v Martine 1966 – 1990 0,77 bm
Okresný dom pionierov a mládeže v Martine 1971 – 1989 0,02 bm
Okresný výbor Dobrovoľnej športovej organizácie SOKOL v Martine 1951 – 1955 0,11 bm
G. ODBOROVÉ HNUTIE
G/I.3 Okresné orgány odborových organizácií
Okresná odborová rada Revolučného odborového hnutia v Martine 1960 – 1989 7,74 bm
Základná organizácia Revolučného odborového hnutia pri Okresnom národnom výbore v Martine 1969 – 1990 0,30 bm
H. VEDA, KULTÚRA, OSVETA, ŠPORT
H/II. 5 Kiná a divadlá
Divadelná technika, štátny podnik v Martine 1962 – 1993 1,17 bm
H/II. 7 Vydavateľstvá a redakcie
Nový Život Turca, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1977 – 1993 0,55 bm
H/III.4 Osvetové strediská, domy kultúry a osvety
Okresné osvetové stredisko v Martine 1977 – 1978 0,05 bm
Dom osvety v Martine 1953 – 1955 0,05 bm
Kultúrne centrum v Martine 1933 – 2008 1,41 bm
Kultúrne centrum vo Vrútkach 1993 – 2004 1,36 bm
-
ŠKOLSTVO
I/II. Stredné všeobecnovzdelávcie školy
Gymnázium Viliama Paulínyho Tótha v Martine 1919 – 2000 8,23 bm
Jedenásťročná stredná škola v Kláštore pod Znievom 1920 – 1959 2,15 bm
I/III. Stredné odborné školy
Štátna učiteľská akadémia v Turčianskych Tepliciach 1870 – 1949 0,23 bm
Obchodná akadémia v Martine 1888 – 1992 10,04 bm
II.stredná škola dievčenská v Martine 1937 – 1953 0,84 bm
I.osemročná stredná škola v Martine 1953 – 1960 0,84 bm
Osemročná stredná škola v Turčianskych Tepliciach 1936 – 1956 0,73 bm
Stredná priemyselná škola v Martine 1949 – 1999 21,29 bm
Ústav Milana Rastislava Štefánika v Martine 1925 – 1938 0,05 bm
Stredná zdravotnícka škola Milana Rastislava Štefánika v Martine 1919 – 2004 9,15 bm
Stredné odborné učilište železničné v Martine – Priekope 1952 – 2000 2,00 bm
Stredná poľnohospodárska technická škola v Mošovciach 1957 – 1985 1,11 bm
Stredná odborná škola rybárska v Mošovciach (1960) 1984 – 2012 2,64 bm
Stredná odborná škola v Turanoch 1966 – 2016 4,61 bm
I/IV. Odborné školy
Štátna vyššia roľnícka škola v Martine 1949 – 1951 0,06 bm
Štátna vyššia hospodárska škola v Martine 1939 – 1944 0,06 bm
Poľnohospodárska majstrovská škola v Slovenskom Pravne 1951 – 1963 0,36 bm
Poľnohospodárska majstrovská škola v Necpaloch 1952 – 1953 0,01 bm
Štátna roľnícka škola v Martine 1935 – 1949 0,12 bm
Štátna roľnícka škola v Záturčí 1921 – 1935 0,09 bm
Lesnícke odborné učilište v Hornej Štubni 1954 – 1965 1,30 bm
Poľnohospodárske odborné učilište v Necpaloch 1953 – 1970 0,38 bm
Poľnohospodárske odborné učilište v Mošovciach 1960 – 1984 1,84 bm
I/V. Učňovské školy
Priemyselná učňovská škola v Martine 1883 – 1897 0,02 bm
I/VI. Základné školy
Štátna ľudová škola v Abramovej 1921 – 1957 0,02 bm
Základná škola v Belej – Duliciach 1899 - 1986 1,72 bm
-
Základná škola v Beniciach 1946 – 1998 0,60 bm
-
Základná deväťročná škola v Budiši 1917 – 1975 0,24 bm
Základná škola v Bystričke 1921 – 2008 0,14 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola v Diviakoch 1924 – 1943 0,12 bm
Základná deväťročná škola v Diviakoch 1944 – 1962 0,19 bm
Základná škola v Dubovom 1903 – 1995 0,09 bm
Evanjelická a. v. ľudová škola v Ďanovej 1930 – 1942 0,14 bm
Základná škola v Ďanovej 1940 – 1996 0,25 bm
Národná škola v Háji 1930 – 1950 0,30 bm
Spojená škola v Hornej Štubni 1989 – 2019 0,86 bm
Štátna ľudová škola v Kláštore pod Znievom 1933 – 1946 0,01 bm
Rímskokatolícka ľudová škola v Kláštore pod Znievom 1940 – 1941 0,01 bm
Základná škola v Kláštore pod Znievom 1897 – 1998 1,42 bm
Základná škola v Košťanoch nad Turcom 1923 – 1990 1,88 bm
Základná škola v Krpeľanoch 1926 – 1991 0,59 bm
Špeciálna základná škola internátna v Krpeľanoch 1960 – 2011 2,63 bm
Rímsko-katolícka ľudová škola v Ležiachove 1922 – 1950 0,03 bm
Národná škola v Malom Čepčíne 1919 – 1953 (1955) 0,48 bm
Maďarská kráľovská meštianska škola v Martine 1880 – 1919 0,80 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola v Martine 1921 – 1944 0,58 bm
Rímskokatolícka ľudová škola v Martine 1917 – 1934 0,24 bm
I.národná škola Tomáša Garrigua Masaryka v Martine 1919 – 1953 1,24 bm
Štátna meštianska škola v Martine 1918 – 1946 1,85 bm
Štátna dievčenská ľudová škola v Martine 1944 – 1953 0,48 bm
Základná deväťročná škola, Ulica Antona Bernoláka v Martine 1946 – 1979 1,81 bm
Základná škola, Ulica Jahodnícka v Martine 1961 – 1989 2,56 bm
Základná škola, Ulica Čapajevova v Martine 1958 – 1985 0,64 bm
Základná škola,Ulica Pavla Mudroňa v Martine 1960 – 1992 3,00 bm
Základná škola s materskou školou pri zdravotníckom zariadení v Martine 1997 – 2007 0,12 bm
Štátna základná roľnícka škola v Martine 1949 – 1950 0,01 bm
Súkromná meštianska škola v Martine 1889 – 1899 0,03 bm
Špeciálna základná škola, Ulica Pavla Mudroňa v Martine 1949 – 1991 0,96 bm
Základná škola, Ulica východná v Martine 1968 – 2005 2,78 bm
Základná škola pri Martinskej fakultnej nemocnici v Martine 1962 – 1995 0,24 bm
Základná škola, Ulica mládeže v Martine 1968 – 2003 1,10 bm
Základná škola, Ulica Tomášikova v Martine 1963 – 2004 4,77 bm
Základná škola, Ulica priehradná v Martine 1912 – 1984 0,82 bm
Rímskokatolícka ľudová škola v Mošovciach 1885 – 1945 0,34 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola v Mošovciach 1852 – 1945 0,68 bm
Štátna ľudová škola v Mošovciach 1881 – 1948 0,30 bm
Národná škola v Mošovciach (1939) 1948 – 1953 0,24 bm
Základná škola Jána Kollára v Mošovciach 1922 – 1998 3,30 bm
Základná deväťročná škola v Nolčove 1923 – 1967 0,40 bm
Národná škola v Príbovciach 1930 – 1953 0,12 bm
Štátna meštianska škola v Príbovciach 1946 – 1953 0,02 bm
Evanjelická a. v. ľudová škola v Príbovciach 1923 – 1942 0,02 bm
Základná deväťročná škola v Rakši 1920 – 1976 0,43 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola v Rakši 1872 – 1935 0,02 bm
Národná škola v Slovanoch 1947 – 1956 0,05 bm
Štátna ľudová škola v Slovenskom Pravne 1924 – 1947 0,02 bm
Evanjelická a. v. ľudová škola v Slovenskom Pravne 1924 – 1952 0,02 bm
Evanjelická a. v. ľudová škola v Sučanoch 1928 – 1953 0,03 bm
Základná deväťročná škola v Sučanoch 1923 – 1972 2,93 bm
Rímskokatolícka ľudová škola v Turanoch 1919 – 1945 0,15 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola v Turanoch 1919 – 1945 0,68 bm
Základná deväťročná škola v Turanoch 1945 – 1960 0,57 bm
Základná škola v Turčeku 1932 – 2010 0,82 bm
Národná škola v Turčianskych Tepliciach 1919 – 1953 0,41 bm
Základná roľnícka škola v Turčianskom Petre 1949 – 1950 0,04 bm
Základná deväťročná škola v Turčianskom Petre 1928 – 1961 0,28 bm
Rímskokatolícka ľudová škola vo Valči 1871 – 1946 0,81 bm
Obecná ľudová škola vo Valči 1930 – 1941 0,12 bm
Národná škola vo Valči 1946 – 1953 (1956) 0,16 bm
Maďarská štátna základná škola vo Vrútkach 1880 – 1919 1,72 bm
Národná škola dievčenská vo Vrútkach 1919 – 1953 (1955) 1,62 bm
Evanjelická a.v.ľudová škola vo Vrútkach 1942 – 1944 0,06 bm
Rímskokatolícka ľudová škola vo Vrútkach 1942 – 1944 0,06 bm
Základná škola, Ulica Milana Rastislava Štefánika vo Vrútkach 1919 – 1993 5,92 bm
Evanjelická a. v. ľudová škola v Žabokrekoch 1922 – 1949 0,02 bm
I/VII. Predškolské zariadenia
Materská škola v Bystričke 1988 – 2006 0,03 bm
Materská škola, Ulica priehradná v Martine 1976 – 1986 0,03 bm
Materská škola, Ulica Holubyho v Martine 1991 – 2000 0,36 bm
Materská škola,Ulica Viliama Žingora v Martine 1984 – 2003 0,22 bm
Materská škola, Ulica Uzlovska v Martine 1972 – 2002 0,17 bm
Materská škola, Ulica Blažeja Bullu v Martine 1985 – 2004 0,17 bm
Materská škola,Ulica podhájska v Martine 1995 – 2004 0,05 bm
Materská škola, Ulica Šoltésovej v Martine 1956 – 2002 0,34 bm
VI.Územné detské jasle v Martine 1967 – 1991 0,14 bm
Materská škola v Sklenom 1966 0,02 bm
Materská škola v Turčeku 2001 – 2016 0,02 bm
Materská škola,Ulica sv.Cyrila a Metoda vo Vrútkach 1982 – 1991 0,03 bm
I/IX. Iné školy a zdravotnícke zariadenia
Občianske združenie pre rozvoj zdravotníckeho vzdelávania 1995 – 2015 0,09 bm
J. ZDRAVOTNÍCTVO A SOCIÁLNA STAROSTLIVOSŤ
J/I.1 Nemocnice a polikliniky
eurodentMEDIMA, spoločnosť s ručením obmedzeným v Martine 1996 – 2001 0,71 bm
Poliklinika Martin 1966 – 2005 2,29 bm
Poliklinika Turčianske Teplice 1988 – 2002 1,32 bm
Okresný ústav národného zdravia v Martine 1964 – 1989 0,30 bm
J/I.7 Iné zdravotnícke zariadenia
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Martine 1997 – 2008 0,63 bm
J/II.1 Zdravotné (nemocenské) a sociálne poistenie
Okresná národná poisťovňa v Martine 1929 – 1953 0,62 bm
Okresný zbor Liečebného fondu verejných zamestnancov v Martine 1926 – 1938 1,40 bm
Okresná správa nemocenského poistenia v Martine 1970 – 1990 1,60 bm
J/II.2 Ústavy sociálnej starostlivosti
Ústredný detský domov v Mošovciach 1955 – 1956 0,04 bm
Slovenský katolícky sirotinec v Kláštore pod Znievom 1919 – 1950 0,25 bm
Okresný ústav sociálnych služieb v Martine 1980 – 1990 3,05 bm
J/II.3 Domovy dôchodcov a charitné domovy
Domov dôchodcov v Turčianskych Tepliciach 1964 – 1989 0,10 bm
Charitný domov v Kláštore pod Znievom 1959 – 1987 0,12 bm
J/II.6 Iné sociálne inštitúcie
Okresná starostlivosť o mládež v Martine 1930 – 1948 0,70 bm
Zdravotná inšpekčná služba v Martine 1932 – 1933 0,24 bm
Centrum poradensko-psychologických služieb, Územné pracovisko Martin
1976 – 1999 0,25 bm
K. NÁBOŽENSKÉ ORGANIZÁCIE
K/VI.
Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Príbovciach 1885 – 1929 0,03 bm
M. RODINY A OSOBY
M/I. Rodiny
Galanda z Martina 1710 – 1875 0,04 bm
Lilge z Martina 1882 – 1907 0,05 bm
M/II. Osoby
Štefan Ruttkay Nedecký 1819 0,01 bm
Michal Kollár z Mošoviec 1844 – 1890 0,17 bm
Izidor Žiak – Somolický 1893 – 1894 0,02 bm
Štefan Török 1882, 1899 0,01 bm
Ján Hlavaj 1909 – 1949 0,60 bm
František Hrušovský 1937 – 1944 0,12 bm
Martin Benka 1939 – 1967 0,05 bm
František Chladecký 1914 – 2006 0,24 bm
Jozef Kubovčík 1950 – 1991 0,24 bm
Ján Balog 1919 – 1943 0,03 bm
Vladimír Ivan Danko 1925 – 1996 0,07 bm
PhDr. Jozef Mlynarčík, historik 1990 – 2005 0,08 bm
N. CECHY A ŽIVNOSTENSKÉ ORGANIZÁCIE
N/I. Cechy
Cech mlynárov v Turčianskej stolici 1819 – 1970 0,1 bm
Cech mlynárov,tesárov,stolárov v Kláštore pod Znievom 1850 – 1876 0,03 bm
Cech ševcov v Mošovciach a v Martine 1548 – 1802 0,01 bm
Cech krajčírov v Martine 1689 – 1873 0,21 bm
Cech čižmárov v Martine 1721 – 1876 0,12 bm
Cech farbiarov v Martine 1833 – 1896 0,22 bm
Cech kováčov a kolárov v Martine 1833 – 1896 0,10 bm
Cech sedlárov a remenárov v Martine 1844 – 1873 0,06 bm
Cech krajčírov, kováčov a zámočníkov v Martine, v Mošovciach a v Slovenskom Pravne
1688, 1826 0,05 bm
Cech kožušníkov v Mošovciach a v Martine 1682 – 1872 0,10 bm
Cech krajčírov v Mošovciach 1688 – 1873 0,17 bm
Cech mäsiarov v Mošovciach 1713 – 1843 0,06 bm
Cech čižmárov v Mošovciach 1720 – 1867 0,22 bm
Cech súkeníkov v Mošovciach 1791, 1899 0,02 bm
Cech krajčírov,kováčov a mäsiarov v Sučanoch 1634 – 1850 0,01 bm
Cech stolárov a šlosiarov v Mošovciach 1813 0,01 bm
Cech kordovaníkov v Mošovciach 1816 – 1872 0,02 bm
Cech zámočníkov, hodinárov a stolárov v Martine 1841 0,01 bm
Cech remenárov a garbiarov v Mošovciach 1832 – 1872 0,05 bm
Cech hrnčiarov v Slovenskom Pravne 1827 – 1889 0,03 bm
Cech čižmárov v Kláštore pod Znievom 1832 0,01 bm
Cech čižmárov v Sučanoch 1867 0,01 bm
Cech kováčov a kolárov v Kláštore pod Znievom 1848 0,01 bm
Cech krajčírov v Slovenskom Pravne 1691 – 1864 0,01 bm
N/II. Priemyselné spolky, živnostenské spoločenstvá
Okresné živnostenské spoločenstvo v Martine 1925 – 1952 7,40 bm
Odbor kováčov a podkováčov v Martine 1924 – 1944 0,03 bm
Odbor hostinských,výčapníkov a kaviarnikov v Martine 1932 – 1943 0,18 bm
Odborné spoločenstvo mäsiarov a údenárov v Martine 1933 – 1951 0,35 bm
Zväz zmiešaných živnostenských spoločenstiev v Martine 1935 – 1943 0,12 bm
Priemyselný spolok v Martine 1870 – 1935 1,10 bm
Spolok obuvníkov v Mošovciach 1872 0,02 bm
Okresný sekretariát Slovenského živnostenského zväzu v Martine 1949 – 1951 0,45 bm
O. ZÁUJMOVÉ ORGANIZÁCIE A SPOLKY
O/I. Záujmové a svojpomocné organizácie
Obchodná a priemyselná komora v Bratislave, pobočka v Martine 1923 – 1937 0,05 bm
Telocvičná jednota SOKOL v Martine 1919 – 1948 0,09 bm
Zemské odborné spoločenstvo staviteľov pre Slovensko v Martine 1935 0,02 bm
Zväz chovateľov oviec v Martine 1936 – 1948 0,12 bm
Turčiansky automotoklub v Martine 1970 – 2002 0,38 bm
Okresný výbor Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Turčianskych Tepliciach
1996 – 2011 1,56 bm
Športový klub v Ďanovej 1947 – 1954 0,03 bm
Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov v Martine 1963 – 2007 0,96 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Karlovej 1879 – 1965 0,06 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Hornom Kalníku 1926 – 1981 0,06 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Socovciach 1896 – 1951 0,05 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Príbovciach 1906 – 1960 0,05 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Turčianskom Petre 1931 – 1940 0,02 bm
Dobrovoľný hasičský zbor v Ležiachove 1924 – 1945 0,02 bm
Miestna pobočka Živeny-Zväzu slovenských žien vo Vrútkach 1948 – 1952 0,03 bm
Miestna pobočka Živeny- Zväzu slovenských žien v Priekope 1949 – 1952 0,03 bm
Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Martine 1943 – 1992 0,36 bm
Základná organizácia Slovenského zväzu žien v Belej-Duliciach 1968 – 1988 0,12 bm
Okresný sekretariát Jednotného zväzu slovenských roľníkov v Martine 1947 – 1953 1,6 bm
Okresný sekretariát Jednotného zväzu roľníkov v Turčianskych Tepliciach 1948 – 1952 1,3 bm
Okresný výbor Zväzu Cigánov-Rómov na Slovensku v Martine 1969 – 1973 0,24 bm
O/II. Spolky
Filiálka Uhorského Červeného kríža v Kláštore pod Znievom 1914 – 1919 0,02 bm
Filiálka Uhorského Červeného kríža v Turčianskych Tepliciach 1915 – 1918 0,03 bm
Župný výbor Uhorského Červeného kríža v Martine 1914 – 1918 0,02 bm
Meštiansky remeselný spolok v Martine 1872 – 1900 0,04 bm
Lovecký ochranný spolok v Martine 1922 – 1949 0,24 bm
Spolok Turčianskych akademikov v Martine 1925 – 1938 0,02 bm
Spolok Slovenská práca v Martine 1928 – 1938 0,24 bm
Spolok chovateľov drobného čistokrvného domáceho zvieratstva v Martine
1929 – 1951 0,08 bm
Sedliacka jazda v Martine 1932 – 1938 0,05 bm
Občianska beseda v Mošovciach 1896 – 1927 0,05 bm
Občianska beseda kláštorsko-lazianska v Kláštore pod Znievom 1919 – 1938 0,04 bm
Jednota proletárskej telovýchovy v Martine 1932 – 1933 0,03 bm
Jednota proletárskej telovýchovy vo Vrútkach (1925) 1931 – 1933 0,08 bm
Družstvo robotníckeho kultúrneho domu v Sučanoch 1924 – 1943 0,01 bm
Klub priateľov Tomáša G. Masaryka a Milana R. Štefánika v Martine 1990 – 2014 0,05 bm
Dobrovoľný hasičský spolok obcí Borcová, Bodovice, Blážovce, Jazernica, Moškovec a Sv. Ďur
1889 – 1923 0,02 bm
Miestny odbor Slovenského remeselníckeho a obchodníckeho dorastu v Mošovciach
1924 – 1929 0,02 bm
Miestny odbor Matice Slovenskej v Príbovciach 1934 – 1949 0,03 bm
P. ZBIERKY
P/II. Listiny
Zbierka listín 1841, 1855 0,02 bm
P/IV. Mapy
Zbierka máp 1859 – 1887 0,03 bm
P/X. Typáriá a pečate
Zbierka pečiatok 1991 – 1998 16 ks