Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Informácie k elektronickému podaniu

Elektronické služby JKM sú určené pre podnikateľov a záujemcov o podnikanie zo Slovenska a z iných členských štátov EÚ. Elektronické služby JKM sa nachádzajú na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk a sú určené tak pre fyzické, ako aj pre právnické osoby.

Všetky úrady, na ktoré je možné odoslať elektronickú žiadosť sú dostupné v sekcii Nájsť službu. Vyhľadávanie je fulltextové, do poľa „Názov elektronickej služby“ stačí napísať kľúčové slovo a následne sa zobrazí zoznam registrovaných služieb. V prípade ak chcete adresovať žiadosť na konkrétny úrad vyhľadáte si ho v poli „Názov inštitúcie alebo úradu“. Elektronickú službu si môžete vyhľadať aj prostredníctvom navigácie podľa „Životných situácií“ umiestnenej na titulnej stránke.

Služby vyžadujú:

  • občiansky preukaz s čipom a kvalifikovaným certifikátom, ktorý slúži na vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu žiadateľa (v prípade občanov z iných členských krajín EÚ je možné prihlásiť sa do portálu v rámci eIDAS Node, ktorý umožňuje využiť národné prihlasovacie prostriedky vydané v iných krajinách EÚ).
  • vyplnenie príslušného elektronického formulára a jeho podpísanie kvalifikovaným elektronickým podpisom navrhovateľa (resp. kvalifikovanými elektronickými podpismi navrhovateľov),
  • k žiadosti priložiť prílohy podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom navrhovateľa (resp. kvalifikovanými elektronickými podpismi navrhovateľov), ak sa tak vyžaduje (viac informácií je možné nájsť pri jednotlivých službách).

Pozn.: Bližšie návody ako postupovať pri používaní elektronickej schránky a elektronických služieb portálu www.slovensko.sk nájdete v odkaze pre fyzické osoby a v odkaze pre právnické osoby.

Postup pri použití elektronických služieb:
1. Prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom a čítačky sa prihlásite na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk
obr_1_info

2. Na titulnej stránke portálu www.slovensko.sk kliknete na „Nájsť službu“
obr_2_info 

3. Konkrétnu službu nájdete tak, že do poľa „Nájsť službu“ vpíšete napr.: „Oznamovanie pozastavenia prevádzkovania živnosti“, do poľa „Názov inštitúcie alebo úradu” vpíšete okresný úrad kam patríte podľa miesta podnikania (fyzická osoba) alebo sídla (právnická osoba) a kliknete na „VYHĽADAŤ“.  

4. Následne si vyberiete konkrétnu elektronickú službu a kliknutím na tlačidlo „Služba” budete presmerovaní na elektronický formulár.
obr_3_info 

5. Postupne vyplňte všetky relevantné položky elektronického formulára. Pri vypĺňaní sa riaďte príslušnými nápovedami (ikona “?“), prípadne skontrolujte predvyplnené údaje.
6. Pre správne dokončenie podania je nutné podpísať formulár podania, ako aj jeho prílohy kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP). Vyplnený formulár odošlite.
Otázky a odpovede súvisiace s používaním Ústredného portálu verejnej správy,  elektronickými schránkami a pri komunikácii s orgánmi verejnej moci nájdete na tejto stránke: https://www.slovensko.sk/sk/faq/_otazky-a-odpovede-podnikatel .

Pozn.: Zoznam certifikátov pracovníkov odboru živnostenského podnikania určených na podpisovanie výstupných elektronických dokumentov a zoznam dokumentov, ktoré sú nimi oprávnení podpisovať.

 

 

Dôležité odkazy

Kontakty na okresné (živnostenské) úrady v SR v postavení JKM:

Kontakt:

Ministerstvo vnútra SR
Sekcia verejnej správy
odbor živnostenského podnikania
Drieňová 22
826 86 Bratislava 29

tel.: 00421-2-48592401
fax: 00421-2-43334726
e-mail: TA.A1.LA14@A1A.DJF@

 

For English version click here

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]