Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. marec 2024, pondelok
 

Podujatia

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

Pri plnení výskumných úloh sa archív v rámci  individuálnej výskumnej činnosti a plnenia rezortných výskumných úloh zameriava na osobnosti, kresťanské výročia, smaltovníctvo, typografiu, dejiny  ECAV v Lučenci, dejiny Židovskej náboženskej obce v Lučenci, tematické výročia.

V publikačnej činnosti archív participuje s občianskym združením Priatelia histórie Novohradu v spolupráci s občianskym združením PreHradište, Novohradskou knižnicou v Lučenci, Mestským múzeom v Lučenci,  a Mestom Lučenec. Spoločne sa realizovali tematické monografie, bulletiny. Pracovníci archívu pravidelne prispievajú do tlače, vypracúvajú recenzie, posudky súťažných prác v rámci súťaže História Novohradu.

V oblasti kultúrnej a osvetovej činnosti sa už od roku 2006 v archíve pravidelne konali dni otvorených dverí spojené s výstavami, prednáškami a podujatiami zameranými na oblasť archívnictva, židovstva, pamätihodností mesta, historických udalostí.  V rámci danej stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry archív  udržiava nadštandardné vzťahy s miestnymi a regionálnymi kultúrnymi inštitúciami, Mestom Lučenec, maďarskými partnermi v rámci cezhraničnej spolupráce. V roku 2018 sa archív podieľal pri natáčaní videofilmu „Dobrý príbeh“, zameraného na prezentáciu dejín a súčasného života v meste Lučenec (odvysielané aj na TA3).

Výstavy realizované v archíve prezentovali cimélie lučeneckého archívu zamerané na smaltovníctvo, sklársky priemysel, dejiny mesta, aktuálne výročia, osobnosti, historické pohľadnice, architektúru, ktoré boli spojené s prednáškami. V priestoroch archívu je stála expozícia venovaná dejinám miestnych tlačiarní a secesnej architektúry.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]