Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Pamätník padlým slovenským vojakom v Ruskej federácii

26. 04. 2011

Žilinka s Kirilinom

Štátny tajomník MV SR Maroš Žilinka sa v dňoch 17. – 21. apríla zúčastnil na služobnej ceste v Ruskej federácii. V Moskve sa stretol s veľvyslancom SR v Rusku Jozefom Migašom a generalitou Ministerstva obrany Ruskej federácie, aby im slávnostne odovzdal pamätnú knihu „Katalóg vojnových hrobov príslušníkov Červenej armády padlých v období 2. svetovej vojny pochovaných na území Slovenskej republiky“. Neskôr sa presunul na Červené námestie, kde za vojenských pôct položil pri Kremeľskom múre veniec na hrob neznámeho vojaka. Za účasti médií, verejnosti a znenia slovenskej a ruskej hymny Maroš Žilinka odovzdal jeden výtlačok katalógu aj riaditeľovi múzea Veľkej vlasteneckej vojny na Poklonnej Gore, Vladimírovi Ivanovičovi Zabarovskému a spoločne ho uložili na čestné miesto v múzeu. Knihu si odteraz budú môcť pozrieť všetci návštevníci múzea. Ruská strana ju plánuje v čo najkratšom čase preložiť do rodného jazyka. Štátny tajomník pri tejto príležitosti povedal: „Na území Slovenskej republiky zomrelo počas 2. svetovej vojny viac ako 65 tisíc vojakov Červenej armády. Vážim si všetkých, ktorí museli položiť svoj život za našu slobodu a verím, že si zaslúžia nielen dôstojné miesto pre večný odpočinok, ale aj menný katalóg, kde si ich príbuzní a rodina môžu nájsť svojho dedka, otca... Ide o jedinečné dielo, ktorým občania SR vzdávajú úctu všetkým padlým vojakom červenej armády.

V úvodnej časti pamätného katalógu sú uvedené historické súvislosti bojov, spôsob pochovávania a základné údaje o ústredných vojnových cintorínoch. Druhá časť obsahuje v mapovom a fotografickom formáte údaje o konkrétnych vojnových hroboch a zároveň aj ich popis. V poslednej časti sa nachádza zoznam padlých vojakov Červenej armády v abecednom poradí s miestom ich pochovania.

Slovenská delegácia na čele so štátnym tajomníkom sa 19. apríla letecky presunula do Krasnodaru, kde sa stretla so zástupcami Krasnodarského kraja. V tomto regióne zahynulo počas 2. svetovej vojny viac ako 530 slovenských vojakov, ktorým sa po takmer 70. rokoch dostane pocty v podobe centrálneho pamätníka v obci Kutajskaja. „Som rád, že som mohol po osobnej obhliadke vysloviť súhlas s umiestneným centrálneho pamätníka na tomto dôstojnom mieste,“ dodal štátny tajomník.

pozn.: Katalóg si môžete pozrieť aj na tejto stránke.

 

Dôležité odkazy


Úradné hodiny podateľne Sekcie verejnej správy MV SR
Drieňová 22, 826 86 Bratislava

PODATEĽŇA

Drieňová 22, 826 86 Bratislava

Úradné hodiny

po - 8.00 h - 15.00 h

ut - 8.00 h - 15.00 h

str - 8.00 h - 17.00 h

štv - 8.00 h - 15.00 h

pia - 8.00 h - 14.00 h

 

 

 

Dôležité oznamy

  • e-služby MV SR
    Pri hlásení pobytu či evidencii vozidiel môžete využívať elektronické služby

Verejné obstarávanie na MV SR