Publikačná činnosť
2024
Batizovce kedysi a dnes 1264 - 2024
Dňa 5. decembra 2024 sa v Batizovciach konalo uvedenie do života knihy BATIZOVCE KEDYSI A DNES 1264 - 2024. Knihu obyvateľom obce priniesol symbolicky sv. Mikuláš. Zostavovateľom 552-stranovej publikácie je Marián Soják a súčasťou 13-členného autorského kolektívu sú aj popradské archivárky Zuzana Kollárová, Božena Malovcová a Martina Šlampová. Knihu spolu so zostavovateľom uviedol do života snehom z Batizovského plesa starosta obce Gabriel Bodnár.
Publikácia Cesta predkov
V roku 2013 sa zrodil najskôr partnerský a neskôr aj priateľský vzťah medzi slovenskou obcou Liptovská Teplička a ukrajinským mestom Velyke Berezne po zistení, že okolo roku 1786 z Liptovskej Tepličky do Velykeho Berezneho odišlo okolo 17 až 20 rodín (približne 60 až 80 ľudí). Starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč a primátor mesta Velyke Berezne Bohdan Kyrlyk sa so svojimi samosprávami zapojili do projektu HUSKROUA ENI CBC Programme 2014 – 2020 s názvom „Cesta predkov“. Prizvali aj Maďarsko-slovenskú dvojjazyčnú školu z Nového Mesta pod Šiatrom (Sátoraljaújhely). Okrem financií, ktoré účastníci získali na rekonštrukciu námestia, školy a výstavbu športovej haly, vznikla aj publikácia Cesta predkov, na ktorej sa podieľali prof. PhDr. Peter Švorc, CSc. z Prešovskej univerzity a vedúca Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad PhDr. Zuzana Kollárová, PhD. Prezentácia sa konala 26. júna 2024 vo Velykom Berkeznom v priateľskej atmosfére za účasti zamestnancov úradu, pracovníkov školstva a kultúry.
Personálna bibliografia Zuzany Kollárovej
Pri príležitosti životného jubilea vedúce Archívu Poprad PhDr. Zuzany Kollárovej, PhD. vydalo pracovisko Archív Poprad Štátneho archívu v Poprade personálnu bibliografiu jej prác. Publikácia mapuje jej bohatú publikačnú činnosť v rokoch 1986 - 2023. Už počas štúdia na základnej a strednej škole uverejňovala v tlači svoju tvorbu, hlavne poéziu a prózu. Od roku 1986 publikuje odborné práce v oblasti histórie a archívnictva. Je autorkou, spoluautorkou a zostavovateľkou monografií, jej štúdie sú uverejnené v zborníkoch, odborných i populárno-vedeckých periodikách doma aj v zahraničí, publikovala v Rakúsku, Nemecku, USA, Česku, Poľsku, Bulharsku, Francúzsku a Portugalsku. V jej historickom výskume prevláda regionálna história Spiša, hlavne hospodárske dejiny, dejiny šľachty, spišského zálohu, cirkevné dejiny, dejiny Rómov, zdravotníctva a lekárnictva, kultúry, školstva, športu a biografický výskum, venuje sa aj histórii slovenského archívnictva. Do roku 2023 vydala 6 samostatných monografií, spolupracovala autorsky na ďalších 54 monografiách, 24 z nich zostavila, publikovala 53 štúdií v zborníkoch a odborných časopisoch, 370 článkov v odborných a regionálnych periodikách, zostavila 3 bibliografie, publikovala 61 recenzií a anotácií, vypracovala 31 posudkov vedeckých prác. Je tiež autorkou 15 scenárov výstav archívnych dokumentov organizovaných samostatne popradským archívom alebo v spolupráci s inými archívmi či kultúrno-osvetovými inštitúciami v regióne. Na konte má viac ako 80 prednášok na podujatiach na Slovensku, v Poľsku, Česku, Bulharsku a Nemecku. Spolupracuje s médiami, najmä s RTVS, TV Markíza, TV Poprad a Kežmarskou televíziou, pripravili spoločne viac ako 44 televíznych či rozhlasových relácií a tiež spravodajských reportáží o činnosti archívu a regionálnej histórii. Je iniciátorkou a autorkou 3 scenárov k televíznym filmom a podieľala sa aj na príprave divadelných hier o osobnostiach mesta Poprad, napr. Dávidovi Huszovi a Aurelovi Scherfelovi.
Publikácia Bohu na slávu, blížnemu na pomoc
Počas Dňa otvorených dverí 21. júna 2024 sa v archíve uskutočnila prezentácia publikácie Bohu na slávu, blížnemu na pomoc autorov Zuzany Kollárovej a Ľuboša Janačeka. V knižke formátu A4 sa záujemci môžu dočítať o histórii Spišskej Soboty, nešťastných udalostiach v Spišskej Sobote, patrónovi hasičov – sv. Floriánovi, hasičských symboloch, zakladateľovi Okresnej hasičskej jednoty č. 25 a veliteľovi Dobrovoľného hasičského zboru v Spišskej Sobote Robertovi Oravcovi, o histórii dobrovoľného hasičského spolku v Spišskej Sobote a o významných osobnostiach, ktoré sa venovali hasičstvu počas celej existencie zboru. 153-stranová kniha vyšla na podnet čestného predsedu hasičského zboru Jana Žabku, ktorý k tvorbe publikácie prispel najmä svojou zbierkou historických fotografií od 19. st., ktorých je vyše 200. Na publikácii sa podieľal aj Ing. Viliam Kocun. Knižku graficky upravil Christián Lang.
Publikácia A budete Mi svedkami
V nedeľu 26. mája 2024 sa v evanjelickom a. v. kostole v Poprade uskutočnila prezentácia publikácie s názvom A budete Mi svedkami. Venovaná je histórii evanjelických a. v zborov v Poprade, Spišskej Sobote a Strážach pod Tatrami od reformácie až po súčasnosť. Slávnostných služieb Božích a uvedenia knihy do života sa zúčastnil aj biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Peter Mihoč s manželkou, bývalý zborový farár Libor Bednár s manželkou Martou Bednárovou a zborovým spevokolom z cirkevného zboru v Bratislave-Dúbravke. Autorkami 320-stranovej publikácie sú archivárky Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad Zuzana Kollárová, Božena Malovcová a Martina Šlampová. Zborový farár Michal Findra zostavil pre publikácu pútavú fotografickú prílohu. Kniha vznikala za aktívnej moci členov zboru.
2023
Publikácia Cesta úspechu
Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad - popradský starý gympel - oslávil 70. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa 20. októbra 2023 konala slávnostná akadémia pripomínajúca bohatú históriu školy i život jej súčasných študentov a učiteľov. Súčasťou podujatia bola prezentácia publikácie Cesta úspechu, ktorá mapuje históriu školy od roku 1953 po súčasnosť. Jej autorkami sú Martina Šlampová, pracovníčka archívu a riaditeľka školy Beáta Taylorová.
Publikácia Mestu i horám žil Eduard Dávid Blásy
Podvečer 26. októbra 2023 bola v Scherfelovom dome v Porpade-Veľkej uvedená do života tretia kniha v edícii významných Popradčanov, ktorá vznikla pod záštitou Podtatranskej knižnice v Poprade. Venovaná je Eduardovi Dávidovi Blásymu. Autori knihy Mikuláš Argalács a Ingrid Janigová si vybrali tohto zaujímavého človeka, krorého meno je späté s Veľkou i Vysokými Tatrami. Kniha vznikla aj vďaka podpore Klubu Veličanov a Prešovského samosprávneho kraja.
2022
PUBLIKÁCIA O OBCI S PRÍVLASTKOM KOLÍSKA HORSKÝCH VODCOV
Dňa 19. októbra 2022 sa o 16,00 v sále obecného úradu v Novej Lesnej uskutočnila prezentácia obecnej monografie Nová Lesná. Slávnostné podujatie sprevádzal starosta obce Ing. Peter Hritz, umeleckým slovom Mgr. Tatiana Husárová, MBA, hudbou Jeremy Frederick Míčka a hudobná skupina La Speranza. Knihu zostavila vedúca Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad PhDr. Zuzana Kollárová, PhD. Autorsky sa na klasicky zostavenej obecnej monografii podieľali archivári z toho istého archívu: Mgr. Ľuboš Janaček, Mgr. Ingrid Janigová, PhDr. Božena Malovcová, Ing. Martina Šlampová, prírodovedec RNDr. Adrián Harničár, archeológ PhDr. Marián Soják, PhD. a Milan Vdovjak. Graficky knihu vytvoril Mgr. akad. arch. Ing. arch. Tomáš Bujna a vytlačili ju Popradské tlačiarne v Poprade. Plnofarebná monografia ormátu A4 obsahuje 432 strán, 689 fotografií a vyšla nákladom 1200 kusov. Autorský kolektív s výrazným prispením obyvateľov obce, ktorí svojimi rodinnými fotografia a archívnymi dokumentmi, vytvoril dôstojnú publikáciu zachovávajúcu doposiaľ známe, ale i neznáme fakty z ich života. Ambíciou monografie je zachytenie minulosti spájajúcej sa predovšetkým s nemeckým obyvateľstvom a slovenskej prítomnosti výnimočnej obce, ktorá je širokej verejnosti známa ako obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry, no predovšetkým ako kolíska horských vodcov.
MONOGRAFIA O OBCI VEĽKÝ SLAVKOV
Dňa 3. marca 2022 bola vo Veľkom Slavkove uvedená do života monografia Veľký Slavkov od praveku po súčasnosť z pera autorského kolektívu Ing. Marta Bednárová, Mgr. Ján Endrődi, RNDr. Adrián Harničár, PhDr. Zuzana Kollárová, PhD., PhDr. Zdena Krišková, PhD., ThDr. Angelus Štefan Kuruc, PhD., O. Praem., PhDr. Božena Malovcová, Mgr. Daniela Mlynárčiková, PhDr. Marián Soják, PhD. a Ing. Martina Šlampová. Zostavovateľom obsiahlej monografie, vydanie ktorej autori a vedenie obce pripravovali takmer 6 rokov, je PhDr. Marián Soják, PhD. Publikácia v súťaži Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja, ktorej vyhodnotenie sa konalo 25. mája 2022, získala 2. miesto v kategórii Odborná literatúra/Vedecká literatúra. (JPG, 298 kB)
Obsah publikácie (JPG, 115 kB)
Reportáž TV Poprad z uvedenia monografie do života
Obce, mestá, samosprávy, štátne a neštátne subjekty, zriaďované inštitúcie a organizácie tretieho sektora mohli od 15. mája do 15. júla 2022 elektronicky prihlásiť svoje súťažné práce – kroniky alebo monografie miest a obcí Slovenska do 12. ročníka súťaže Slovenská kronika 2022. Slovenská kronika je celoštátna súťaž s dvojročnou periodicitou, ktorej cieľom je motivovať záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva vo forme kroník, monografií obcí a miest a podnietiť ich využívanie ako prostriedku na hlbšie spoznávanie slovenskej miestnej a regionálnej histórie a kultúry, spoločenských a kultúrnych tradícií našich obcí, miest a regiónov. Hlavným vyhlasovateľom 12. ročníka súťaže Slovenská kronika je Národné osvetové centrum. Spoluorganizátormi súťaže sú Slovenská národná knižnica, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenské národné múzeum a Matica slovenská. Partnermi súťaže sú odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Regionálne vzdelávacie centrum Prešov a Múzeum školstva a pedagogiky. V kategórii B.1 Všeobecná monografia obce/mesta/regiónu získala Mimoriadnu cenu monografia Veľký Slavkov od praveku po súčasnosť (JPG, 128 kB) za mimoriadny prínos pre poznanie minulosti obce a okolitého regiónu.
2021
ZBORNÍK Z DEJÍN FARMÁCIE

MONOGRAFIA O OBCI ĽUBICA
Takmer týždeň trvali oslavy 750. výročia udelenia mestských práv Ľubici. Obyvatelia i návštevníci obce si pripomenuli pamätný rok 1271, keď uhorský kráľ Štefan V. udelil Ľubici významné mestské privilégium. Počas dní osláv sa v obci uskutočnili hlavné a sprievodné podujatia, ich súčasťou bolo 12. augusta 2021 slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva, počas ktorého boli nové knihy o obci uvedené do života. Bohatý program osláv približuje reportáž TV Ľubica.
MONOGRAFIA O OBCI ŠTRBA
2020
PUBLIKÁCIA O EVANJELICKOM CIKEVNOM ZBORE VO ŠVÁBOVCIACH
Publikácia získala v súťaži Kronika Slovenska 2022 hlavnú cenu v kategórii Kultúrno-spoločenská monografia. (JPG, 128 kB)
MONOGRAFIA O OBCI LIPTOVSKÁ TEPLIČKA
2019