Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. máj 2024, utorok
 

Deň otvorených dverí

Výstavy  |  Konferencie  |  Semináre a kurzy  |  Deň otvorených dverí

Štátny archív v Prešove každoročne organizuje v rámci svojej kultúrno-osvetovej činnosti Dni otvorených dverí (DOD), počas ktorých vystavuje archívne dokumenty z rôznych časových období. Výber archívnych dokumentov súvisí aj s odkazom na výročia, ktoré si v danom roku pripomíname. Výber dokumentov môže byť spojený aj s rôznymi udalosťami či témou, ktorú v danom momente považujú pracovníci archívu za zaujímavú. 

Deň otvorených dverí v rokoch 2020 a 2021 nebol organizovaný z dôvodu pandémie koronavírusu.

Predchádzajúce roky boli venované prevažne významným výročiam: 720. výročiu udelenia výsad mestu Prešovu, 770. výročiu prvej písomnej zmienky o meste Prešov, 30. výročiu "Nežnej revolúcie", 100. výročiu vzniku 1. ČSR, 50. výročiu obrodného procesu v roku 1968 a 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Okrem pripomínania si výročí archív ponúka účastníkom DOD najkrajšie a najvýznamnejšie archívne dokumenty, ktoré sa v jeho depozitoch nachádzajú.

Súčasťou DOD je aj poradenská a konzultačná činnosť pre oblasť genealógie a vyhľadania dokladov použiteľných napríklad pri majetkovoprávnych vysporiadaniach.

S radosťou môžeme konštatovať, že DOD sa tešia obľube verejnosti.

Ďakujeme Vám za doterajšiu priazeň.

Fotografie z realizovaných DOD si môžete pozrieť v galérii.

DOD 2019 (PDF, 11 MB)

DOD 2018 (PDF, 16 MB)

DOD 2017 (PDF, 33 MB)

DOD 2016 (PDF, 5 MB)

   

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]